PRVA HNL

Murić promašio pobjedu s 11 metara; Rijeka i Osijek podijelili bodove u derbiju kola

Nogometaši Rijeke i Osijeka podijelili su bodove (0:0) u utakmici 31. kola Hrvatski telekom Prve lige. Ključni trenutak utakmice dogodio se u 58. minuti kada je vratar Ivušić obranio loptu koju je s bijele točke uputio Robert Murić. Bio je to prvi neuspješno izvedeni udarac s 11- metara Roberta Murića u dugo vremena…

RIJEKA – OSIJEK 0:0 (0:0)

RIJEKA – Stadion HNK Rijeke na Rujevici. Utakmica 31. kola Hrvatski telekom Prve lige. Sudac: Fran Jović (Zagreb). Bez gledatelja.

RIJEKA: Nevistić, Galović, Murić, Pavičić, Drmić (od 71′ Kulenović), Andrijašević, Štefulj (od 75′ Menalo), Tomečak, Capan, Smolčić, Lončar
OSIJEK: Ivušić, Silva, Jugović, Erceg (od 73′ Santini), Bočkaj, Mierez, Škorić, Lončar, Pilj, Bohar, Cheberko (od 74′ Lopa)

Još jedan odličan derbi na Rujevici protekao je, nažalost, bez nazočnosti navijača, iz dobro poznatih razloga. Danas u Rijeci dlični uvjeti za igru i prekrasno vrijeme – možemo samo zamisliti kakav bi to spektakl bio da su u ovoj utakmici mogli sudjelovati i navijači!

Utakmica je imala veliku važnost kako za Rijeku tako i za Osijek – Rijeka se s Goricom bori za treće mjesto koje znači miran put u Europu, Osijek želi dostići Dinamo i postati prvak Hrvatske

Derbi je u potpunosti opravdao očekivanja! Iako nije obilovao pogocima, bila je to izuzetno žustra i dinamična utakmica kojoj nije nedostajalo striktnih taktičkih obaveza, ali isto tako ni lijepih nogometnih poteza i minijatura kakve isporučuju nogometni znalci poput Murića ili Miereza.

Nažalost, upravo je Murić zakazao u 58. minuti u najvažnijem trenutku utakmice. Nakon prekršaja Cheberka koji je srušio Murića, sudac Jović je pokazao na bijelu točku. Nažalost, još jednom se potvrdilo nepisano pravilo da igrač nad kojim je načinjen prekršaj za penal ne bi trebao izvoditi udarac s 11 metara. Murić je loptu uputio poluvisoko u Ivušićevu lijevu stranu, vratar gostiju se izvio zrakom i odbio loptu…

Najveću priliku gosti su imali u 74. minuti: Bohar je ubacio s desne strane, Mierez je ostao sam negdje na visini 11 metara, ali lopta je po njegovu volej udarcu otišla daleko iznad Nevistićevih vratiju! U 82. minuti Bohar je ostao sam na nekih desetak metara od gola desno iskosa, no Smolčić je sjajnom reakcijom blokirao loptu po Boharovu udaru. U nastavku akcije u dobroj poziciji bio je i Pilj koji je loptu uputio preko gola.

Obje momčadi do kraja utakmice tražile su gol za pobjedu preuzimajući u igri sve više rizika – posebno gosti. Rezultat se, međutim, do posljednjeg sučeva zvižduka nije mijenjao, i može se reći da podjelom bodova na kraju nitko nije bio previše zadovoljan. Na Rujevici je možda odlučeno i pitanje prvaka Hrvatske za ovu sezonu, no pred bijelima je još grčevita bitka za osvajanje trećeg mjesta na ljestvici Prve HNL.

Uzbuđenja od starta

Osijek je bolje krenuo u susret i već u četvrtoj minuti imao je veliku priliku. Bohar je gurnuo u prostor za Bohara koji je ubacio. Capan je u klizećem start odbio loptu koja je došla do usamljenog Pilja u kaznenom prostoru. Pilj je potegnuo, ali Capan je dobrom reakcijom blokirao udarac.

Samo minutu kasnije Mierez je lijepo potegnuo s lijeve strane kaznenog prostora, ali Nevistić je odličnom reakcijom sačuvao mrežu.

Osijek je do nove prilike stigao u 18. minuti. Bočkaj je ubaco, Smolčić je odbio loptu koja je došla do Bohara na 16 metara. Uslijedio je udarac, a lopta je prošla pored gola.

Rijeka je prvi put ozbiljnije prijetila u 20. minuti. Nakon lijepe akcije po lijevoj strani uslijedio je ubačaj Lončara. Murić se u završnici uspio riješiti pratnje u kaznenom prostoru, ali udarac s desnom nogom nije bio precizan.

U 28. minuti Bohar je ponovo opasno ubacio s desne strane, ali Mierez pred golom nije uspio doći do lopte pored Capana.

Rijeka je uzvratila u 30. minuti. Lončar je potegnuo s 20 metara, lopta se odbila od Škorića i umalo završila u mreži.

U samoj završnici prvog dijela Osijek je zamalo zatresao vlastitu mrežu. Štefulj je ubacio oštru prizemnu loptu, Daniel Lončar je uklizao i skrenuo loptu i zamalo zatresao vlastitu mrežu.

Drugi dio Osijek je otvorio udarcem Miereza (50′), a Rijeka udarcem Štefulja (52′).

U 62. minuti Nakon ubačaja Bočkaja, Lončar je ostao sam pred golom Rijeke, ali Nevistić je odličnom reakcijom zaustavio udarac.