1. HNL

Šesta pobjeda Rijeke zaredom u 1. HNL! Bijeli dohvatili željeno treće mjesto, Nevistić riječki junak!

Rijeka je povela u 19. minuti golom Roberta Murića, a na 2:0 povisio je Kulenović u 36. minuti. Istru je u igru vratio Einar Galilea minutu prije kraja prvog poluvremena.

ISTRA 1961 – RIJEKA 1:2 (0:2)

PULA – Stadion Aldo Drosina. Utakmica 30. kola Hrvatski telekom Prve lige. Sudac: Dario Bel (Osijek). Bez gledatelja.

Strijelci: 0:1 Murić (19), 0:2 Kulenović (36), 1:2 Galilea (44)

ISTRA 1961: Lučić, Šutalo, Tomašević (od 85′ Ste. Lončar), Silva, Navarro, Blagojević, Galilea (od 68′ Levitt), Ivančić (od 79′ Šipoš), Hujber (od 79′ Gonzalez), Hara, Špoljarić (od 68′ Bande).

RIJEKA: Nevistić, Tomečak, Capan, Galović, Smolčić, Čerin (od 83′ Mudražija), Stj. Lončar, Murić (od 88′ Escoval), Andrijašević, Menalo (od 83′ Štefulj), Kulenović (od 76′ Pavičić).

U utakmici 30. kola Hrvatski telekom Prve lige nogometaši Rijeke pobijedili su Istru 1961, ostvarivši na taj način već šestu prvenstvenu pobjedu zaredom (!). Na taj način bijeli su na ljestvici Prve HNL preskočili Goricu i dosegnuli toliko željeno treće mjesto koje ih odovodi u poziciju da sanjanju nastupe u Europi. Podsjetimo, Rijeka je prije nekoliko mjeseci za Goricom  zaostajala i 15 bodova!

Nije to bila posebno nadahnuta igra obje momčadi, no Rijeka se ipak uspjela revanširati Istri za nedavni poraz u polufinalu Kupa Hrvatske. Pogodaka je moglo biti još, na obje strane, no pišu se tri boda i to je ono što je najvažnije za izvući iz ove utakmice.

Bijelu su poveli spretno i sretno: u 19. minuti akon ubačaja Smolčića, lopta se odbila do Murića koji je poentirao. Za drugi gol Rijeke ponovno je velike zasluge imao Murić: u 36. minuti Murić je dodavanjem okončao kontru Rijeke a Kulenović je poentirao!

Nažalost po bijele, domaći su uspjeli smanjiti vodstvo Rijeke pred sam odlazak na odmor. U 44. minuti Blagojević je ubacio s lijeve strane, Galilea je uspio skrenuti loptu u mrežu u situaciji gdje je Nevistić mogao i bolje reagirati. Međutim, vratar Rijeke se i prije i poslije primljenog gola debelo iskupio dovevši svojim obranama do ludila igrače Istre, ponajprije vižljastog Japanca Haru kojemu je skinuo čak nekoliko “zicera”!

U drugom poluvremenu gledali smo nekoliko padova domaćih igrača u 16 metara – Istrijani su, čini se, željeli do izjednačenja na “lakši način”, iznuđivanjem penala , no srećom po bijele sudac Bel nije nasjedao na to (iako je jedna situacija bila i jako dvojbena).

U drugom dijelu bilo je nekoliko šansi na obje strane a posebno je napeto bilo u samoj završnici utakmice. U 68. minuti Silva je bio najviši u skoku, udario loptu glavom no ona je prošla tik uz vratnicu. Priliku utakmice za domaće imao je Hara u 87. minuti –  ostao je sam kao duh pred golom Rijeke na nekih 8 metara od vrata, ali loptu je po njegovu udarcu po travi obranio spremni Nevistić! U 89. nakon ubačaja Šipoš je bio najviši, lopta je otišla pored gola i nemoćnog Nevistića…

A promašaj utakmice vidjeli smo u 3. minuti sudačke nadoknade vremena – nakon dobro izrađene kontre Rijeke lopta je došla do Pavičića  na “drugoj stativi”, no igrač koji je tek ušao u igru uspio je s nekih šest metara udaljenosti promašiti praktički prazan gol!

Sva sreća, ovaj šokantni propust nije se odrazio na krajnji ishod utakmice…