KVALIFIKACIJE ZA SP 2022

HRVATSKOJ BOD U MOSKVI: Vatreni bez Modrića do ostanka na prvom mjestu u grupi

Hrvatska nogometna reprezentacija remijem je nastavila kvalifikacije za SP 2022. Vatreni su uz ne baš sjajan dojam odigrali 0:0 protiv Rusije u Moskvi…

Slab dojam, nula pogodaka i ne neke baš velike šanse, to je Hrvatska pokazala u svom prvom susretu nakon ispadanja s Eura. Vatreni su pod teretom kadrovskih problema s ozljedama stigli u Moskvu te su odigrali blijedih 0:0 s reprezentacijom Rusije.

Problemi za Hrvatsku počeli su, ili bolje rečeno nastavili su se prije samog početka susreta. Zlatko Dalić već je najavio i priložio sastav gdje je Joško Gvardiol bio na poziciji stopera, ali je osjetio zatezanje na zagrijavanju i u posljednji je tren uskočio Duje Ćaleta-Car.

Duje je svoju dionicu odradio dosta sigurno i bez većih problema, ali Hrvatska je prema naprijed uglavnom u prvom poluvremenu bila neopasna i tupa, uz iznimku posljednjih deset minuta poluvremena. Držali su Vatreni loptu u nogama, ali u pola sata opasnosti nije bilo pred ruskim vratima.

S druge je strane u 15. minuti dobru priliku za udarac imao Zaharjan kojeg je nakon dugog ispucavanja i smirivanja lopte poslužio Mirančuk, ali mladi Rus puca preko gola iz dosta opasne pozicije.

Hrvatska se počela buditi u posljednjoj fazi prvog dijela, a sve je krenulo kad se pojavio debitant Sosa sjajni ubačajem na drugu stativu gdje je iz drugog plana naletio Pašalić, ali nije dobro uspio pucati glavom.

No, samo minutu kasnije Kramarić ima možda i najbolju priliku. Mateo Kovačić pokazao je dio svog genija te je u sredini terena izbacio čuvara i poslao sjajnu loptu u prostor, a napadač Hoffenheima je krenuo za njom. No, za korak brži je Guilherme koji ipak čisti.

Najbolju priliku koja je završila udarcem imao je Ivan Perišić kojem je Vlašić spustio loptu nakon ubačaja s desne strane, ali je večerašnjeg kapetana lopta iznenadila te je pomalo traljavo pucao kraj vrata.

Imala je Hrvatska gotovo 60 posto posjeda, ali nije pokazala mnogo i to ju je skoro kaznilo početkom drugog dijela. Tek nakon nekoliko desetaka sekundi je lopta stigla do Zaharjana koji je opet bio u šansi, pucao je i ovaj put to učinio u okvir, ali je Livaković siguran.

I opet je Hrvatska postajala aktivnija i napadački nastrojenija kako je vrijeme išlo, ali se u posljednjih pola sata ušlo s 0:0 i bez prave prilike gostiju u drugom dijelu. U 63. je veliku opasnost skuhao Ionov koji je slalomom prošao nekoliko Hrvata, ali je na kraju dodao Golovinu koji je bio u velikom zaleđu.

No, te dvije prilike uz inertnost Hrvatske kao da su okuražile domaćina koji je shvatio da može napasti. Vrlo je opasan s desne strane bio taj Zaharjanov koji je u 65. pao u kaznenom prostoru, ali reakcije nije bilo, a minutu kasnije je opet Ionov pobjegao lijevo i poslao oštru loptu na peterac gdje ipak Livaković i Sosa čiste ispred Zaharjanova koji je čekao šansu za gol.

Tražio je Dalić i pokušavao trgnuti ekipu, a rješenje je vidio u HNL snagama pa su u igru redom ušli Ivanušec, Livaja i Oršić, a baš se Ivanušec našao u jednoj solidnoj situaciji u 82. minuti kad se izborio za udarac s 14 metara, ali je iz okreta pucao prelako za vratara.

Problemi za izbornika su se nastavili pa se i zamjena na stoperu ozlijedila, Ćaleta-Car završio je na terenu u 83. minuti i moralo se opet mijenjati. HNL bojna postala je brojnija za jednog člana na terenu, u igru je ušao i Mile Škorić.

U 88. opet Livaković mora spašavati, Zabolotni je iskoristio neopreznost Lovrena te je ukrao loptu i opalio iz voleja s lijeve strane u bliži kut, ali Livaković hvata u svoje grudi. Nastavila se panika u hrvatskoj obrani i minutu nakon pa je Čerišev tražio dobru priliku za udarac s ruba 16 metara, ali je pronašao samo blok.

Možda i najbolju priliku Hrvatske na utakmici imali smo prilike vidjeti u drugoj minuti nadoknade. Kovačić je driblao, pa odigrao dupli pas pa još malo “valjao” obranu te je sa sedam metara lagano pucao, a lopta se prošetala kraj obrane i vratara i otišla malo kraj vratnice, piše Sportnet.rtl.hr.

Ostalo je do kraja bez pogodaka pa Hrvatska i Rusija i dalje dijele vrh sa sedam bodova, dok bod manje ima Slovačka koja je odigrala remi protiv Slovenije.