BORBA S KORONAVIRUSOM

OSVETA ZBOG KRITIKA AstraZeneca podiže cijenu svog cjepiva?

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Britansko-švicarska farmaceutska tvrtka AstraZeneca mogla bi podići cijene svog cjepiva protiv covida-19 i napustiti svoju odluku da od njega neće profitirati zbog napada koji na njezin račun stižu iz Europske unije, piše The Telegraph, piše Jutarnji list

Kanadski imunolog i genetičar Sir John Bell, profesor medicine na Sveučilištu u Oxfordu i voditelj znanstvenog tima koji je razvio cjepivo protiv covida-19 Astrazeneca/Oxford, upozorava da neopravdane kritike cjepiva nanose štetu moralu u tvrtki.

Bell je rekao da se AstraZeneci nikada nije odala počast zbog odluke da neće profitirati od cjepiva te da bi opetovani napadi iz EU i od strane dužnosnika poput francuskog predsjednika Emmanuela Macrona tu odluku mogli dovesti u pitanje.

“Postoji trenutak u kojem bi AstraZeneca mogla reći, ‘mora da se šalite, prestajemo (naplaćivati proizvodnu cijenu) jer nam nitko ne odaje počast zbog toga što radimo”, rekao je Bell. “Pala je cijena naše dionice. Nije porasla. Proizvodimo više cjepiva od svih drugih. Ovo je sigurno i učinkovito cjepivo, ali nikoga nije briga.”

Bell je rekao da su djelatnici AstraZenece sve frustriraniji, a istaknuo je da se drugi proizvođači cjepiva protiv covida-19 poput američkog Pfizera i njemačkog mu partnera BioNTecha, prenosi Glas Istre

“Nemam ja problema s time da ljudi zarađuju, no za sve postoji vrijeme i mjesto. Farmaceutska nam industrija govori da je super, da je spasila svijet. Jeste, da, ali ste putem zaradili ogromne količine novca”, dodao je Bell.

Bellov medijski istup dolazi nakon što su djelatnici AstraZenece među sobom raspravljali o tome treba li tvrtka svoje cjepivo naplaćivati više. “AstraZeneca razvoj cjepiva od samog početka tretira kao odgovor na globalnu krizu javnog zdravstva i nastavljamo djelovati u tom duhu. Ustrajni smo u namjeri da što više zemalja ima pristup našem cjepivu te da tijekom pandemije ne profitiramo od njega. Time podržavamo širok i pravedan pristup istome diljem svijeta”, rekao je glasnogovornik AstraZenece nakon Bellovog istupa.

Unatoč tome što za njezinim cjepivom vlada velika potražnja, tvrtka se obvezala da će ga za vrijeme trajanja pandemije prodavati po proizvodnoj cijeni.

Američka banka Morgan Stanley i švicarska banka Credit Suisse tvrde da bi farmaceutske tvrtke svake godine mogle zaraditi više od 10 milijardi dolara (64 milijarde kuna) ako bi razvijene zemlje cjepivo protiv covida-19 nudile svojim stanovnicima koji se cijepe protiv gripe. Unatoč tome što je cijena dionice AstraZenece u posljednjih šest mjeseci pala za 16 posto, jedan od njezinih većih dioničara rekao je da tvrtka čini ispravnu stvar kada cjepivo prodaje po proizvodnoj cijeni.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari