BOGATSTVO ISPOD MORA!

SENZACIONALNO OTKRIĆE U JADRANU! Serija potresa otkrila bogata nalazišta nafte! Hrvatska će biti kao Norveška

Idi na originalni članak
Ilustracija

Prvi signali da se proteklih dana nešto neobično događa stigli su iz Italije, a potvrda je stigla s našeg Instituta za geologiju, rudarstvo i naftu

Oglas

Proteklih dana svjedoci smo neuobičajeno snažne seizmičke aktivnosti u Jadranu, na pola puta između Hrvatske i Italije – EMSC je zabilježio na desetke slabijih i srednje jakih potresa s epicentrom otprilike na pola puta između Italije i Hrvatske, s hipoccentrima potresa otprilike na dubini od 2 kilometra. Najjači je bio magnitude 3,5 stupnjeva po Richteru!

Seizmolog Krunoslav Kuka upravo je na stranicama našeg portala objasnio da se ne moramo bojati tsunamija i plimnih valova niti u slučaju 7 stupnjeva prema Richteru: “Tsunamiji na području Jadrana su malih amplituda, dakle modeli koji su rađeni, a imamo i povijesne zapise da su se one nekoliko puta događale, oni nisu jači, nisu toliko veliki, ne predstavljaju kao takvi ugrozu za stanovništvo.”

No, niti on nije mogao predvidjeti ono što se dogodilo potom!

Prvi signali stigli su iz Italije koja je na potresom pogođeno područje Jadrana poslala više istraživačkih brodova, a sada nam je sve potvrđeno s našeg Instituta za geologiju, rudarstvo i naftu!

U Jadranu, točnije duboko ispod površine mora, je uočen novi rascjep do kojeg je došlo zbog blagog ali nama jako važnog pomicanja tektonskih ploča! I ono što je za nas najvažnije – novi rascjep otkrio je pristup nevjerojatnom podmorskom blagu, bogatim nalazištima nafte!

Stručnjaci iz naše naftne kompanije, kako se saznaje s Instituta, već su s nekoliko brodova na Jadranu, a već prva istraživanja pokazuju kako je rascjep – koji se proteže otprilike od otoka Visa preko sredine Jadrana sve do kvarnerskih otoka Lošinja i Krka – otkrio bogata nalazišta nafte!

Oglasili su se i iz Seizmološke službe Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-kemijskog fakulteta iz Zagreba kratkim priopćenjem:

“I naša struka je pomalo iznenađena, do ovakvih pomaka ploča odnosno novih rascjepa obično dolazi nakon jednog ili dva snažna potresa, no ovdje se to dogodilo nakon otprilike stotinjak potresa manje ili srednje jačine”, piše u priopćenju kojeg potpisuje seizomog Dražen Zurovac.

Što ovo točno znači za Hrvatsku?

Prije svega, saznanje koje donosi olakšanje, a to je da se – većim dijelom – u našem dijelu Jadrana otkrilo pravo naftno bogatstvo! Na rubnim dijelovima našeg mora odnosno na sredini Jadrana bit će djelomičnih prijepora s Talijanima, no kako su nam rekli iz naše  naftne kompanije već se obavljaju pregovori na razini predsjednika vlada kako da se ta nalazišta eksploatiraju uz dogovor, jer će u tom dijelu Jadrana profitirati obje države.

S druge strane, nalazišta nafte u hrvatskom dijelu Jadrana samo su naše vlasništvo i hrvatska naftna kompanija je spremna uz dogovor s nekom od najvećih naftnih kompanija – jer sada  jednostavno nema toliko potrebne opreme odnosno sredstava za bušotine – relativno brzo krenuti u eksploataciju nalazišta!

Kada je riječ o procjenama veličine dobitka za Hrvatsku, iz naše naftne kompanije su suzdržani – čini nam se ne žele otkriti vlastitu euforiju!

“Nalazišta su locirana, sve što vam možemo reći je da nafta “u rijekama” plovi ispod Jadranskog mora. Ne bih se razbacivao brojkama, no već za par godina možemo govoriti o tome da je Hrvatska postala – Norveška Mediterana“, rekao nam je prof. Srđan Valčić, istraživački inženjer s istraživačkog odsjeka za Jadran.

Kada smo ga upitali i o ekološkoj zaštiti Jadrana i o tome pobija li eksploatacija nafte u Jadranu – turizam u Jadranu, Valčić nam je poručio:

“Ljudi bušenje nafte u moru brkaju sa zastarjelim tehnologijama i onečišćenjima mora, no to već odavno nije tako. Bušenje u Jadranu i crpljenje nafte odvijat će se po najmodernijim ekološkim standardima i garantiramo da eksploatacija nafte i turizam mogu zajedno! Drugim riječima, moći ćete se uz obale otoka Krka kupati u najčišćem moru dok na obzoru vidite naftnu bušotinu koja vam, pored turizma, sada donosi i brdo petrodolara”, poručio nam je Valčić upravo danas, 1. travnja.

Eto, čini se da je Hrvatska, a najvećim dijelom naša županija, napokon u ovoj korona-krizi imala i podosta sreće – ako zbog korone i godinama ne bude turizma, ne moramo strahovati – bit će petrodolara, jer je ispod našeg mora pronađeno bogatstvo!

Exit mobile version