‘Skoro svaki proizvod bio je za 20 do 50 posto jeftiniji od istoga koji se prodaje u Hrvatskoj. Ponajprije tu mislim na njihove brendove’
Posljednjih se dana, otkako je završeno veliko istraživanje o kvaliteti hrane u Hrvatskoj i Njemačkoj, vode rasprave oko toga tko su glavni krivci što je u Hrvatskoj se značajno skuplje – proizvođači, trgovci ili distributeri.
Splićanka koja je u Njemačku odselila prije godinu dana ispričala je za Slobodnu Dalmaciju svoje iskustvo s cijenama u Lidlu, za koji kaže da je i do 50 posto jeftiniji u Njemačkoj, nego u Hrvatskoj.
Iznenadila se, kaže, već kod prve kupovine. “Skoro svaki proizvod bio je za 20 do 50 posto jeftiniji od istoga koji se prodaje u Hrvatskoj. Ponajprije tu mislim na njihove brendove”, kazala je. Istaknula je da je tako jeftinije plaćala, primjerice, mozzarelu, koja je oko 2,5 kune jeftinija u Njemačkoj, potom jogurt, zobene pahuljice, ali i sokove Lidlova brenda Solevita.
“U svakom slučaju, tjedna kupovina koju obavljam u Lidlu znatno je povoljnija o one u Hrvatskoj. Za 50 do maksimalno 70 eura mogu se maksimalno opskrbiti”, kazala je.
Koliko je u Njemačkoj hrana jeftinija govori i podatak prema kojem u tamošnjem Lidlu karton s deset jaja košta 1,09 eura, dok se u našim trgovinama isto pakiranje ne može naći ispod 12 kuna. U Hrvatskoj, osim toga, nema pakiranja od osam komada slastice Kinder Pingui, koje je Splićanka u njemačkom Lidlu našla po cijeni od 1,99 eura.
Iz Lidla su se oglasili po ovom pitanju. “Lidl Hrvatska se pri formiranju cjena orijentira prvenstveno na hrvatsko tržište i njegove uvjete, to jest, jedino nam naše tržište direktno diktira formiranje cijena i naše poslovanje na njemu. Općenito gledajući, na formiranje cijena ponajprije utječu PDV, troškovi analiza i logistički troškovi. Svojim kupcima nastojimo osigurati najbolju kvalitetu uz najniže cijene na hrvatskom tržištu i u tome uspijevamo”, kazali su iz Lidla.
Upitani zašto se na hrvatskom tržištu ne mogu naći neki proizvodi, koji su standard u njemačkim poslovnicama, iz Lidla su kazali da se i pri nabavi proizvoda vode uvjetima lokalnoga tržišta, odnosno, odgovaraju li ti proizvodi ukusima hrvatskih kupaca, pa neki proizvodi nisu bili dobro prihvaćeni na hrvatskom tržištu, kazali su iz Lidla.
Vijesti.hr