USKORO STIŽE

PLAN ZA CIJEPLJENJE I ŠTO PRVO SLIJEDI: Beroš, Capak i Markotić: ‘Da, spremni smo se cijepiti pred kamerama’

Idi na originalni članak
Foto: Pixell

Na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera za Civilnu zaštitu, epidemiolog i šef HZJZ-a Krunoslav Capak objasnio je sve o cjepivima.

Oglas

Nakon iznošenja aktualnih brojki i novosti o epidemiološkoj situaciji u zemlji, Krunoslav Capak iz HZJZ-a je prešao na plan cijepljenja protiv koronavirusa. Osim što je objasnio koja su sve cjepiva naručena, iznio je i detalje o tome na koji će se način i koga cijepiti prvo, hoće li to značiti da će se moći prestati nositi maske, kao i detalje o razvoju cjepiva i nuspojavama.

Više u videoprilogu:

“Ovo je najbrže razvijeno cjepivo u povijesti proizvodnje cjepiva, ali od početka pandemije je bilo vidljivo da će se lijek protiv ove specifične bolesti teško pronaći. Zato su brzo uložena ogromna sredstva u istraživanje i proizvodnju cjepiva. Farmaceutska industrija je sve svoje napore uložila u to da proizvede cjepivo i to je brzo donijelo rezultate. Već sredinom godine su počela ispitivanja potrebna da bi se cjepivo provjerilo da je sigurno i učinkovito, sve što je potrebno za registraciju”, rekao je Capak na početku prezentacije plana cijepljenja u Hrvatskoj protiv koronavirusa.

U Europskoj uniji je odmah postignut dogovor da se ide u zajedničku nabavu cjepiva. Dogovor ima za cilj da se doze cjepiva koje EU dobije pravedno raspodijele među zemljama, ali se zemljama daje pravo da izaberu proizvođača i tip cjepiva. EU nalaže da države naručuju za sebe koliko im je potrebno, a onda EU raspoređuje dobivene doze na pravičan način.

5,6 milijuna doza

“Hrvatska je naručila ukupno 5,6 milijuna doza cjepiva od raznih proizvođača za prvu fazu. Dobili smo ponudu i od CureVaca koji može registrirati cjepivo tek krajem iduće godine, ali smo odlučili ipak uzeti manju dozu kako bismo osigurali kontinuitet cijepljenja i riješimo problem sezonalnosti cijepljenja, kao što je to slučaj s gripom. Još ne znamo hoće li to biti sezonsko cijepljenje. EU je otvorila pregovore sa šest proizvođača u prvoj fazi, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline, BioNTech – Pfizer i Moderna.”, rekao je Capak. Kasnije su se javili još neki dobavljači.

“Bilo je izgledno da će oksfordsko cjepivo, AstraZeneca biti prvo registrirano, te je odlučeno da uzmemo količinu dovoljnu za se ugrožene skupine stanovništva. Tražili smo 3,6 milijuna doza. Dobili smo 2,705 milijuna doza, bio je prevelik interes. Još se nismo odlučili za Sanofi Pasteur, te od Johnsona&Johnsona smo naručili još 900 tisuća doza. Kada se pojavio Pfizer, kroz rasprave stručnjaka i medije se moglo naslutiti da bi Pfizer mogao prvi registrirati cjepivo. Zato smo odmah naručili milijun doza za što već imamo ugovor. Zatim smo od Moderne naručili još milijun doza, ali tu još nemamo potvrdu hoće li biti to milijun doza”, kazao je Capak naglašavajući da je izgledno da će se prvo cijepiti s cjepivom Moderne i Pfizera, a Oxfordovim, odnosno AstraZenecom nešto kasnije.

Cjepivo dobrovoljno i besplatno, ali maske neće nestati

Nepoznati su još datumi i distribucije.

“Pfizer je najavio da u Hrvatsku prvo stiže 125.000 doza te će se moći cijepiti 62.500 ljudi”, rekao je naglašavajući da će se prvo cijepiti prioritetne skupine, odnosno najrizičnije: zdravstveni djelatnici, domovi za starije i djelatnici, a nakon toga osobe od povećanog rizika za razvijanje bolesti. Nakon toga cijepit će se svi koji će se htjeti cijepiti.

“Cjepivo će biti besplatno i bit će dragovoljno. No bilo bi dobro da se što više ljudi cijepi jer nam to osigurava kolektivni imunitet. Također, sa samim cijepljenjem neće prestati era nošenja maski. Još uvijek ne znamo kako preboljenje ili cijepljenje utječe na transmisiju virusa. Pretpostavka je da osobe koje su imune mogu prenijeti bolest ako im se virus naseli na sluznici i mogu je prenijeti kapljično i aerosolom”, poručio je Capak dodajući da će obvezna nošenja maski prestati tek kada padnu brojke.

Na pitanje novira hoće li se cijepiti pred kamera, Božinović, Capak, Markotić i Vera Katalinić Janković kazali su kako će se cijepiti i kako su to spremni učiniti pred kamerama.

Cjepivo ide u dvije doze: nulti dan i potom druga doza nakon 3-4 tjedna.

Cijepit će se u službama u kojima se cijepi i protiv gripe.

Vijesti.hr

Exit mobile version