PORAŽAVAJUĆE: U 2017. godini u Hrvatskoj se rodilo najmanje djece u posljednjih 100 godina!

Idi na originalni članak

Sve mjere demografske obnove dosad su dale rezultat da se iz sintagme kako ‘Hrvatska umire polako i sigurno’, trend promijenio tako da ‘Hrvatska izumire brzo i nezaustavljivo’

Oglas

U općini Lećevica, u blizini Kaštela, sretni su oni koji uopće imaju susjeda.

U četiri naselja općine živi 500-tinjak stanovnika. Vlasnik jedine trgovine u Lećevici uvjeren je da mu posao neće propasti.

“Nije toliko loše, možemo slobodno reći da smo na nuli i da sad možemo samo naprid. Svake godine imamo barem jedno do dvoje novorođene djece”, kaže Tomislav Baran iz Lećevice.

Iz loše demografske slike prema kojoj je Lećevica u 50 godina izgubila 77,4 posto stanovništva – odskače otac četvero djece.

“Svakome bi preporučio da se vrati tu, blizu je, ima škola, vrtić, ambulanta, dućan, vrtić, općina”, poručio je Denis Vrlika.

Načelnik općine tvrdi: U Lećevici postaje sve bolje!

“U zadnjim godinama vratilo se dosta mladih, formirali smo vrtić imamo 20-tak djece, on je besplatan. Imamo 20-tak u školi. Nismo baš ponosni što smo na toj listi, ali dijelimo sudbinu Dalmatinske zagore, Like i Slavonije”, kaže Ante Baran (HDZ), načelnik općine Lećevica.

Lećevica je na listi 20 općina koje su u zadnjih 5 godina imale najveći pad stanovništva i to za gotovo 10 posto. Prednjače ipak Žumberak, Saborsko, Kijevo, Civljane i Ervenik.

Poražavajuću analizu izradio je demograf Nenad Pokos.

“Od 556 gradova i općina u zadnjih šest godina samo 50 gradova i općina ima prirodni prirast – to nije niti 10 posto. Svi ostali imaju prirodni pad. Gotovo cijela Hrvatska izuzevši velike gradove koji su vitalniji ostali su u rizičnoj situaciji”, kazao je dr. sc. Nenad Pokos, demograf.

Da Hrvatska izumire potvrđuje i rekordno negativan podatak iz Zavoda za statistiku.

Prošle godine u Hrvatskoj je bilo 17.000 više umrlih nego rođenih. A rođeno je najmanje djece u zadnjih 100 godina! Evo kako u brojkama izgleda hrvatska propast.
1950. se rodilo 95.000 djece, 1980. 68 tisuća, 1990. 55 tisuća, 2017. prvi put u povijesti manje od 37 tisuća – točnije 36.647 djece.

Ministrica Murganić problem pokušava riješiti s tri mjere koje je već predstavila prije tri mjeseca: a to su dječji doplatak za više obitelji, više mjesta u vrtićima i rad u dvije smjene.

“Sva ulaganja koja idu u mlade obitelji, smatramo da je to pozitivno i poticajno i da je to nešto čemu vodi ozdravljenju društva”, izjavila je Murganić.

Demografi tako ne misle i upozoravaju Vladu da idu u krivom smijeru.

“Neadekvatna nam je populacijska politika, odnosno uopće je nemamo, i ako mogu slobodno reći neadekvatna osoba na čelu tog ministarstva”, dodao je Pokos.

Iz roditeljske udruge Roda upozoravaju da državni tajnik Strmota nije jedini koji je pobjegao od hrvatskog sustava.

“Uvijek nam je žao kad osobe koje dolaze na visoke državne funkcije kao stručnjaci zaključe da se ne mogu probiti kroz političku šumu i moraju otići s tih mjesta ako žele sačuvati integritet. Ministrica svojom izjavom o nestrpljivim mladim ljudima potcjenjuje mlade ljude, a oni to znaju i zato pune kolodvore, a u rukama imaju karte u jednom smjeru”, kaže Daniela Drandić, udruga Rode.

S kritičarima se očito slaže i Strmota pa je umjesto šutnje i skrivanja iza ministara odlučio da će biti jedan od rijetkih koji preuzima odgovornost…
Marina Barukčić

Exit mobile version