VAL OTKAZA

VIDEO Predsjednik HGK: ‘Prisiljeni smo otpustiti oko 30 posto ljudi. Nije to lagan posao’

Idi na originalni članak

Gost RTL Danas bio je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović

Oglas

Više u VIDEOPRILOGU:

Krenula su masovna otpuštanja u velikim tvrtkama pogođenima koronakrizom. Val otkaza zahvatio je i Hrvatsku gospodarsku komoru (HGK) koja broj zaposlenih reže za trećinu.

”Od samog mog dolaska na čelo HGK mi smo krenuli u racionalizaciju poslovanja i reorganizaciju te u povećanje usluga prema našim članicama, dakle, onima zbog kojih i postojimo i koji nas plaćaju. Sada smo završili proces digitalizacije koji sam po sebi podrazumijeva i manji broj radnika jer je to proces koji podrazumijeva digitalne usluge prema članicama, ali i digitalizaciju samih poslovnih procesa. Međutim, onda je došla i kriza uvjetovana koronom i jednostavno nitko nije imun na takve stvari pa tako ni HGK i pali su i određeni prihodi te uz ovo restrukturiranje koje radimo, mi smo nažalost prisiljeni otpustiti oko 30 posto svojih djelatnika”, kazao je predsjednik HGK Luka Burilović u razgovoru s RTL-ovim reporterom Ilijom Radićem.

HGK zapošljava 527 djelatnika, a Burilović je opetovao da će oko 30 posto njih morati biti otpušteno: ”To nije lagan posao, nije lako nikome dati otkaz, ali nažalost situacija je takva da je to neizbježno”.

Ništa od ukidanja članarine u HGK-u

”Naš cilj je od početka racionalizacija, reorganizacija naših poslova, ali prije svega povećanje kvalitete usluge prema našim članicama i to je poslovna politika kojom ćemo se voditi u budućnosti. Naravno da smo tu prije svega zbog naših članica, osluškujemo bilo članica i sve ćemo učiniti da upravo one budu zadovoljne našom uslugom”, komentirao je Burilović mogućnost ukidanja članarine HGK.

Slučaj ”Meggle”: Vijest koja žalosti, a u budućnosti zna se što Hrvatska treba učiniti da se to ne bi ponovilo

Osvrnuo se i na slučaj “Meggle”: ”To je još jedna vijest koja nas žalosti, međutim, to su poslovni procesi privatnih tvrtki koji su također uvjetovani novim stanjem i novim okolnostima. Na nama je da sa što manje bola prebrodimo ovu situaciju. U kontaktu smo s Ministarstvom poljoprivrede da ti otkupljivači mlijeka pomognu, a što se tiče politike same tvrtke – na nama je kao na državi da ponudimo takve uvjete da njima i takvima u budućnosti neće padati na pamet da napuštaju našu državu”.

”Očito je da određene prepreke u poslovanju postoje. Dužni smo vidjeti koje su to, a znamo u biti što moramo učiniti da bismo zadržali ne samo investitore koji trenutno djeluju u Hrvatskoj nego i da bismo omogućili što veći ulazak novih investitora u Hrvatsku, pogotovo nakon ove teške situacije koja nas očito očekuje na jesen”, kazao je Burilović.

Burilović ne očekuje veliku krizu na jesen i poručuje: “Moramo pomagati sektore koji su strateški za Hrvatsku”

Međutim, nije baš posve pesimističan kada je jesen u pitanju: ”Sa situacijom koja je do sada mi relativno možemo biti zadovoljni. Naravno da je svako radno mjesto za tog pojedinca jako teško i moramo se boriti za svako radno mjesto. Ali Hrvatska je u odnosu na treći mjesec izgubila oko 15.000 do 20.000 radnih mjesta. Ja moram biti iskren i reći da ne očekujem najesen veliku krizu – crnilo, sivilo, ali da će određenih problema biti, da će se tvrke naći u teškoj situaciji – hoće. Međutim, ono što želim reći jest da mi moramo ići pomagati one robusnije tvrtke, tvrtke koje su se u ovoj krizi pokazale da mogu odolijevati i takvim izazovima kao što je koronavirus, vidjeti koji su to strateški sektori za Hrvatsku važni i svu pozornost dati upravo njima”.

Vijesti.hr

Exit mobile version