Posebice zabrinjava činjenica kako je nastavljen prošlogodišnji negativni trend smrtnog stradavanja pješaka
Na području Policijske uprave primorsko-goranske u razdoblju od 1. siječnja do 5. veljače 2017. godine evidentirano je povećanje broja prometnih nesreća s poginulim i ozlijeđenim osobama te broja poginulih i lako ozlijeđenih osoba u odnosu na isto razdoblje protekle godine.
Također, tijekom ove godine na području Policijske uprave primorsko-goranske evidentno je i povećanje broja prometnih nesreća u kojima su sudjelovali pješaci za 114,3% (sa 7 na 15 prometnih nesreća). U tim prometnim nesrećama dvije osobe su smrtno stradale (2016. godine jedna osoba), tri su teško ozlijeđene (2016. godine isto tri osobe), a deset osoba je lakše ozlijeđeno (2016. godine tri osobe).
Posebice zabrinjava činjenica kako je nastavljen prošlogodišnji negativni trend smrtnog stradavanja pješaka kada je smrtno stradalo osam pješaka ili 47,1% od ukupnog broja smrtno stradalih na području Policijske uprave primorsko-goranske.
Isto tako, sedam smrtno stradalih pješaka tijekom 2016. godine stariji su od 65 godina, dok je jedna smrtno stradala pješakinja dijete u dobi od 9 godina. Iz ovoga proizlazi da su pješaci, a naročito djeca, osobe starije životne dobi i osobe s invaliditetom jedna od najranjivijih skupina sudionika u prometu.
Najčešće greške vozača zbog kojih stradavaju pješaci su nepropisna i neprilagođena brzina, te nepoštivanje prednosti prolaska pješaka, dok su najčešće greške pješaka nepropisno prelaženje preko kolnika te prelaženje na znak crvenog svjetla na semaforu za pješake.
Policijska uprava primorsko-goranska će u narednom razdoblju svakodnevno kroz redovnu službu, ali i provođenjem ciljanih preventivno-represivnih aktivnosti svoje aktivnosti usmjeriti na zaštitu pješaka u prometu, ali i suzbijanje i drugih prekršaja koji u značajnijoj mjeri ugrožavaju sigurnost cestovnog prometa.
Svjesni činjenice kako je aktivnost prometne policije samo jedan od čimbenika kojim se može utjecati na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica te da se primjerena sigurnost u cestovnom prometu ne može ostvariti isključivo i samo poduzimanjem mjera policije, ovom prilikom upozoravamo sve sudionike u prometu da se pridržavaju prometnih propisa.
Savjeti pješacima:
• ne krećite se i ne zadržavajte na kolniku,
• krećite se nogostupom ili drugom površinom određenom za kretanje pješaka,
• n cesti na kojoj ne postoji nogostup krećite se što bliže rubu kolnika,
• na cesti izvan naselja krećite se uz lijevi rub kolnika,
• preko kolnika prelazite pažljivo i najkraćim putem, nakon što ste se uvjerili da to možete učiniti na siguran način,
• pri prelaženju ceste koristite obilježene pješačke prijelaze,
• cestu prelazite kada je na semaforu upaljeno zeleno svjetlo za pješake,
• noću, a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, budite označeni reflektirajućim materijalom.
Savjeti vozačima:
• pješačkom prijelazu približavajte se sigurnosnom brzinom tako da ne ugrožavate pješake, odnosno tako da možete zaustaviti svoje vozilo da bi propustili pješake koji su već stupili na pješački prijelaz,
• zaustavite vozilo i propustite pješake ako su pješaci djeca, stare i iznemogle osobe, slijepe osobe ili druge osobe s invaliditetom, i kad tek stupaju na kolnik,
• ne parkirajte svoje vozilo na nogostupu, na pješačkom prijelazu i na udaljenosti manjoj od 5 metara od tog prijelaza.