PRAVO I PRAVDA

KRONOLOGIJA STEČAJA: Evo zbog čega je Koloper krenuo u osvetnički pohod i na kraju počinio suicid

Idi na originalni članak
Pixsell

Donosimo kronologiju stečaja zbog kojeg je Koloper krenuo u osvetnički pohod i na kraju presudio sam sebi

Oglas

Događaji na zadnjem ročištu u stečajnom postupku tvrtke Matkol, čiji je vlasnik Branko Koloper jučer u Šibeniku prvo likvidirao stečajnu upraviteljicu Radojku Danek i njezinog supruga Maria te direktora tvrtke Sabirač Tonija Šparadu, a potom u Vodicama Tedija Slamića, vlasnika trgovačkog lanca Djelo, održanoj prošlu srijedu, prema svemu sudeći bili su okidač za nemile događaje.

U nastavku donosimo kronologiju stečaja Matkola o kojem smo u više navrata izvještavali, piše ŠibenikIN.

Stečaj nad tvrtkom Matkol pokrenut je na trgovačkom sudu u Zadru 20. studenog 2018. godine zbog neprekidne blokade dulje od 120 dana i duga od 831.702 kune. Za stečajnu upraviteljicu imenovana je Radojka Danek, a vlasnik Matkola Branko Koloper nije se pojavio na prvom ročištu na kojem su trebali bit određeni uvjeti za pokretanje postupka pa je sud zakazao novo ročište.

Branko Koloper potom je na sljedećem ročištu tražio odgodu rješenja o pokretanju stečaja navodeći da od imovine ima halu od 3.000 četvornih metara vrijednu oko dva milijuna eura, oko 300 kvadrata poslovnog prostora na Baldekinu čija je vrijednost oko 400 tisuća eura, sedam kombi vozila, pekarsku opremu i strojeve te da od svojih vjerovnika potražuje oko 1,5 milijuna kuna za koje su pokrenuti postupci prisilne naplate. No, Visoki trgovački sud odbio je žalbu Kolopera i potvrdio rješenje Trgovačkog suda u Zadru koji je u studenom pokrenuo stečajni postupak.

Pekare Matkola svoja su vrata zatvorile početkom ožujka 2018. godine kada su šokirane radnice doslovno preko noći ostale bez posla jer ih o zatvaranju firme nitko nije obavijestio, a neke su obavijest o otkazu dobile prethodnu večer SMS porukom, ispričale su tada za ŠibenikIN. Među radnicama koje su tada dobile otkaz bila je i najpoznatija šibenska ‘Teta’ Hermiona Kopas koja je potom posao dobila u drugoj pekari.

Pekara Matkol Vidici

Koloper je tada za ŠibenikIN kazao kako pregovara s nekim tko bi trebao preuzeti pekaru i poslovanje uz uvjet da osigura sredstva za isplatu plaća radnicima i da ih se primi na posao, odnosno zadrži u toj novoj firmi, međutim to se nije ostvarilo.

Posljednje ročište u stečajnom postupku tvrtke Matkol održano je prošli tjedan, u srijedu 27. siječnja na Trgovačkom sudu u Zadru.

‘Konstatira se da je u 9,51 sati u sudnicu ušao Branko Koloper, raniji zastupnik po zakonu stečajnog dužnika i inače vjerovnik u ovom postupku. Isti dalje navodi da ima punomoć za zastupanje Ivana Kolopera, sina, zatim Ante Kolopera također sina i da ujedno zastupa i Pekaru Vidici d.o.o. Šibenik čiji je zastupnik po zakonu’ stoji u zapisniku s ročišta na kojem je potom došlo do nesuglasica između Kolopera i stečajne upraviteljice što je, kako se čini, bio okidač za jučerašnje nemile događaje.

Stečajna upraviteljica predložila je donošenje odluke o ponudi za pokretnine koje se nalaze u hali u Ražinama koja je prodana na javnoj dražbi, dok vrijednost pekarskih pogona i ostalih pokretnina u hali procijenila na 40.000 kuna.

Međutim, Koloper se nije složio s tim prijedlogom, odnosno ponudom koju je iznijela stečajna upraviteljica smatrajući da je ponuda preniska, da je riječ o vrijednim pokretninama koje bi mogle postići vrijednost između 500.000 i 1.000.000 kuna. Predložio je da se svaki pojedini predmet procijeni i proda prikupljanjem ponuda.

Sud je na kraju donio odluku da se pokretnine Matkola unovče prikupljanjem pisanih ponuda stečajnoj upraviteljici i to na način da se uredska oprema i računala prodaju po početnoj cijeni od 30.000 kuna i da se pri svakom novom pokušaju prodaje cijena snizi za 10 posto od zadnje oglašene cijene. Zaključeno je da se pokretnine koje služe proizvodnji pekarskih proizvoda procijene nakon što stečajna upraviteljica prikupi barem dvije ponude i prihvati najpovoljniju.

Matkolovu halu u Ražinama lani u studenom na javnoj dražbi u stečajnom postupku kupila je zagrebačka tvrtka Boxkor za 1,5 milijuna kuna te je potom očito prodala Sabiraču, koji je trenutno upisan kao 1/1 vlasnik nekretnine u Ražinama. Direktor tvrtke Toni Špadara jučer je ubijen u Ražinama zajedno s Radojkom Danek i njezinim suprugom koji je prema svemu sudeći bio kolateralna žrtva. Svi troje ubijeni su na sastanku koji je navodno organizirao sam Koloper. Nakon što je ubio troje ljudi u Šibeniku uputio se u Vodice gdje je ispred tamošnje trgovine Djelo likvidirao Tedija Slamića s kojim je poslovao godinama, a upravo su dugovi tvrtke Djelo prema Matkolu navodno otjerali Koloperovu tvrtku u stečaj, piše ŠibenikIN.

Exit mobile version