UŽIVO IZ POLICIJE

Policija u Rijeci o najvećoj kriptoprijevari u Hrvatskoj: Šteta je najmanje 18,5 mili eura, stotine su oštećenih

Idi na originalni članak
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Na konferenciji za novinare primorsko-goranska policija prezentira rezultate opsežnog kriminalističkog istraživanja nad počiniteljima kaznenih djela prijevare, počinjenih na štetu velikog broja građana

Oglas

Primorsko-goranska policija sazvala je konferenciju za novinare kako bi iznijela detalje kriminalističkog istraživanja Luke Burazere i Eugena Travalje uhićenih dan ranije pod sumnjom da su prevarili moguće stotine građana koji su investirali i trgovali s kriptovalutama, piše Danas.hr.

Na konferenciji za novinare predstavnici primorsko-goranske policije prezentirat će rezultate opsežnog kriminalističkog istraživanja nad počiniteljima kaznenih djela prijevare, počinjenih na štetu velikog broja građana Dvojica uhićenika su vlasnici propale tvrtke za trgovanje kriptovalutama “BitLucky”.

Riječ je o vjerojatno najvećoj kriptoprijevari u Hrvatskoj koja prema nekim procjenama doseže i 70 milijuna eura.

“Osumnjičeno je troje hrvatskih državljana s područja primorsko-goranske županije u dobi od 20, 36 i 37 godina. Oni su bili direktor, prokurist i zaposlenica firme na riječkom području. Oni su osumnjičeni da su lažnim prikazivanjem i laganjem u zabludu doveli veći broj klijenata. Minimalna šteta je 18,5 milijuna eura. Oštećeno je više stotina građana s područja Promorsko-goranske, ali i drugih županija. To se sve događalo od kraja travnja 2018. do svibnja 2023. godine”, kazala je voditeljica Blaženka Čačić.

“Ljude su nagovarali na ulaganje, oglašavali su se, a nakon što bi im uplaćivali novac, odnosno kupili kriptovaluea, oni su nakon nekog vremena plaćali investitorima kako bi ih održali u zabludi”, objasnili su shemu prijevare.

Pritom su potpisivali ugovore s ulagačima i iz policije su te ugovore nazvali da “nisu ništa posebno”.

“S vremenom su novac prebacivali na svoje kriptonovčanike, dio novca su vraćali kako bi ih držali u zabludi”, dalje su pojasnili što se događalo. Policija je krenula istraživati slučaj nakon prijava građana koji nisu mogli do svog novca.

Policija je potvrdila da je osumnjičene uhitila na njihovim adresama jučer ujutro.

“Nije bila raspisana tjeralica, policija ih nije tražila, mi ih tražimo kad skupimo dokaze i završimo izvide. Mi ne možemo ljude uhititi na temelju zaprimljenih kaznenih prijava. Mi ih možemo uhititi kad imamo dovoljan broj dokaza. Onda ih uhićujemo i pišemo kaznenu prijavu. Policija mora izvršiti niz izvida da bi dokazala da su oni to napravili”, rekli su na konferenciji.

Nastavili su da je za većinu laika ulaganje u kriptovalute složen postupak. “Ulažete, nešto na početku zarađujete, onda gubite”, rečeno je.

“Imamo više od 800 oštećenika, istraga traje koliko traje, treba sve ugovore pročitati. Ne govorimo o bankama koje rade s papirnatim novcem, neke države rade puno duže ovakva kriminalistička istraživanja, ovo je prvi dio. Rade se istraživanja i drugih kaznenih djela u suradnji s Poreznom upravom”, poručili su iz policije na pitanje zbog čega je sve tako dugo trajalo.

“Policija nikada za njima nije raspisala objave i nisu bili u bijegu. Ne možemo ljude uhititi na temelju zaprimljene kaznene prijave nego kad imamo dovoljan broj dokaza. Samo dostavljanje ugovora nije dovoljno da bismo uhitili neku osobu, policija mora izvršiti niz izvida da bi dokazala da su oni to napravili. Rudarenje kriptovalutama je za neke jednostavan pojam, ali za većinu laika vrlo složen postupak”, kazali su te dodali da oštećeni nikada nisu prijavili prijetnje.

“Uhićene osobe nisu podnijele kaznenu prijavu za nijedno kazneno djelo počinjeno na njihovu štetu”, kazali su.

Kriminalističko istraživanje izvršeno je i nad suprugama.

“Pronađeni su hladni novčanici, razne naprave. Koliko je novca na njima, to ćemo u drugom dijelu istraživanja moći odgovoriti. Zasad ne možemo reći koliko je novaca ostalo odnosno, je li išta ostalo. Oštećenici će svoje imovinskopravne zahtjeve staviti tijekom provođenja postupka, a u kojoj mjeri će biti obeštećeni, i na koji način, to će se utvrđivati tijekom samog postupka”, kazala je policija.

“Ukoliko novca nema, morat će ga potraživati u privatnopravnom postupku”, dodali su.

“Pronađeni su mediji koji mogu dovesti do kriptovaluta, ali tek se trebaju istražiti. Vode nas u kibernetički prostor”, kazali su.

Raspon ulaganja je bio od par tisuća eura do stotina tisuća eura, otkrili su u policiji. Oko 200 do 300 tisuća eura bili su iznosi većih uloga, koliko je policiji poznato, piše Danas.hr

“Trag novca vodi prema puno toga, ali ovo je prva faza kojom smo pokrili kaznena djela prevare. Dalje s Poreznom upravom nastavljamo tim tragom i tu je istraga išemjesečna. Uvijek čekamo podatke od drugih institucija i država da bismo dovršili drugi dio istraživanja kada ćemo možda imati kazneno djelo pranja novca i doći možda do drugih kriptovaluta. Opsežno je istraživanje. Stvar je u tome što je kriptovaluta takva valuta da ne možete ući u bilo koju banku u Rijeci i otkriti trag koji vodi u neku banku. Postoji više kriptomjenjačnica i izvan Hrvatske, izvidi nas vode u tom dijelu i nisu još završeni”, kazala je policija.

Tvrtka uopće nije bila registrirana za obavljanje trgovanja kriptovalutama, dodali su u policiji, te kazali da stiže još 40 novih prijava oštećenika, a do sada je oko 250 ljudi podnijelo prijave. Među uhićenima su dvojica muškarca te žena, navodno supruga jednog od uhićenih.

“Sudac istrage će ih primiti i odlučiti postoje li uvjeti za određivanje istražnog zatvora”, kazali su u policiji te dodali da nemaju informacije o prelasku granica i evidenciju gdje su uhićeni eventualno bili jer policija više nema takve podatke.

“Razne osobe nazivaju građane uvjeravajući ih da su provjerom utvrdili da na njihovim novčanicima stoji izvjesni novac koji je nakon pet-šest godina narastao i traže način da ga isplate građanima. Iako građani poneki nikad nisu trgovali kriptovalutom, ali pod dojmom moći uvjeravanja, oni pristaju na svoj telefon instalirati aplikaciju koja putem aktivacije preuzima nadzor telefonom. Upućuje se osoba da provjeri svoj bankovni račun i na taj način prate što osoba radi i preuzimaju korištenje internet bankarstva i na razne račune prebacuju novac. Nije to klasično trgovanje kriptovalutama nego jedna sofisticirana prevara i građani ostaju bez novca”, kazali su u policiji i upozorili građane da ne nasjedaju na takve vijesti.

Nitko od uhićenih do sada nije kazneno prijavljen.

Uskoro više…

Exit mobile version