Tuga u kraju koji je Vera Begić Blečić zavila u crno: ‘Igor je imao toliko planova, a sve je iščezlo u sekundi’

Idi na originalni članak

Obitelj Soldatić navodno se vraćala s izleta u Rovinju

Oglas

Tuga se ušuljala u naselje Žrtava fašizma nakon vijesti da je poginuo njihov susjed i prijatelj Igor Soldatić, rodom iz Karojbe. On je stradao u bizarnoj prometnoj nesreći koju je u alkoholiziranom stanju skrivila pročelnica Grada Rijeke Vera Begić Blečić, piše Novi list.

“Bio je pravi obiteljski čovjek, a s druge strane vrlo poduzetan i vrijedan. Svaki je dan iz Umaga putovao u Karojbu gdje je radio kao autolimar u vlastitoj radionici. Vedrog duha i kao sportski tip težio je provoditi slobodno vrijeme s obitelji na izletima, pa su često puta bili na putovanjima i stalno planirali nova”.

“Igor i Tanja su imali još toliko poduzetničkih planova i putovanja pred sobom i jednostavno ne mogu vjerovati, i nikad se neću pomiriti sa spoznajom kako im je sve to iščeznulo u jednoj sekundi, u toj kobnoj noći”, izjavila nam je Sabrina Cvetković, jedna od ponajboljih prijateljica obitelji Soldatić, dodavši u suzama kako je tješi tek saznanje da su Tanja i Roko zadobili lakše ozljede.

Vraćali se s izleta

Do tragedije je došlo u srijedu oko 23.55 sati na Istarskom ipsilonu. Obitelj Soldatić navodno se vraćala s izleta u Rovinju.

Nesreća se dogodila kada je Vera Begić Blečić, pod utjecajem alkohola od 1.81 promila, upravljala automobilom Peugeot, riječke registarske oznake, dionicom autoceste Nova Vas – Višnjan u suprotnom smjeru.

U nepreglednom zavoju, Begić Blečić je bočnim lijevim ogledalom udarila u bočno lijevo odgledalo automobila Škoda, slovenske registarske oznake, kojim je iz suprotnog smjera upravljao 31-godišnji slovenski državljanin, a potom je nastavila vožnju u suprotnom smjeru prema mostu Mirna, nakon čega je prednjim dijelom vozila udarila u zaštitnu ogradu, koja razdvaja istočni kolnički trak od zapadnog. Automobil se odbio od ograde i prednjim dijelom udario u Peugeot, pulske registarske oznake, kojim je iz suprotnog smjera upravljao Igor Soldatić, a od siline udarce, vozilo pulskih registarskih oznaka prevrnulo se na bočnu stranu, dok je vozilo riječke registarske oznake udarilo u zaštitnu ogradu.

Zbog zadobivenih ozljeda, na mjestu događaja smrtno je stradao Igor Soldatić, dok su njegovi suputnici, supruga Tanja (38) i sin Roko, prevezeni u riječku bolnicu, gdje je utvrđeno da su lakše ozlijeđeni. Lakše ozlijede zadobila je i Begić Blečić.

Protiv nje će zbog izazivanja prometne nesreće biti podnesena kaznena prijava.

Riječki gradonačelnik suspendirao pročelnicu Veru Begić

“Vera Begić će do službenog okončanja istrage biti suspendirana s mjesta pročelnice. Kada istraga i eventualni ostali službeni postupci budu okončani, ovisno o rezultatima istrage i spomenutih postupaka, poduzet ću daljnje korake. Još jednom izražavam duboko žaljenje zbog svega što se dogodilo”, izjavio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel.

Skrivila nesreću pa pobjegla

Podsjećamo da je Begić Blečić već bila u fokusu javnosti radi lakše prometne nesreće koju je skrivila u Rijeci u lipnju prošle godine te je tad napustila mjesto nesreće.

Policija ju je pronašla pet sati nakon nesreće te je provedeno alkotestiranje koje je pokazalo da ima 0,42 promila alkohola u krvi, što je zbog tolerancije na grešku uređaja smanjeno na 0,32 promila.

Medijima je rekla kako nije pobjegla, nego je željela pomaknuti auto s ceste da ne smeta.

“U maloj brzini lupili smo branicima. Kad sam se vratila, nisam više vidjela njezin auto. Tri puta sam zvala policiju i čekala tri sata. Napravila sam grešku, pokrit ću se po ušima”, rekla je tad pročelnica za Novi list.

Prometni stručnjak Željko Marušić ukazao na nekoliko problema

Prometni stručnjak Željko Marušić komentirao je na stranici autoportal.hr suludu vožnju pijane Riječanke koja je rezultirala tragedijom, odnosno smrću nedužnog vozača iz Umaga.

“Vožnja u suprotnom smjeru najgori je scenarij na svakoj autocesti, a upravo to se dogodilo noćas oko ponoći na Istarskom ipsilonu, kad se teško pijana (1,81 promil alkohola) 36-godišnjakinja upravljala Peugeotom, koji je najprije retrovizorom udario u retrovizor Škode naišle propisanim smjerom, potom u zaštitnu ogradu, od koje se odbio i silovito zabio u Peugeot Partner, u kojem je smrtno stradao 41-godišnji vozač, a suvozačica i dijete su teško ozlijeđeni. Treba izvući sljedeće pouke:

1. Ova nesreća pokazuje koliki je nedostatak i problem što Istarski ipsilon nema zaustavne trake i treba nam biti opomena da više nikada ovakve prometnice tako ne gradimo, niti ugovaramo. Zaustavne trake su, uz ostalo, spasonosne upravo za ovakve situacije, a bez njih je svako zaustavljanje vozila (kvar, ostanak bez goriva…), pogotovo na nepreglednim mjestima može izazvati tragediju. Usto, najveću dopuštenu brzinu treba smanjiti sa 130 na 110 km/h, što smanjuje protočnost i turističku privlačnost prometnice.

2. Apsurdno je da je za ovakvo brutalno kršenje prometnih propisa propisano samo vremensko oduzimanje vozačke dozvole, ne i izravno poništenje. Već duže predlažem da se uvede kažnjavanje s 12 kaznenih bodova za najteže prometne prekršaje, što bi uz ostale sankcije, značilo izravno poništenje vozačke dozvole.

3. Činjenica da je nakon nesreće policija vozačici koja je skrivila tragediju izmjerila 1,81 promil alkohola u krvi znači da je u trenutku sjedanja za volan imala oko dva promila, kad nije lako ni hodati. Stoga bi ova nesreća treba biti poticaj da se ugostitelje uvede u suodgovornost za prometnu sigurnost, po američkom receptu. Ako se utvrdi da se vozač koji je, teško alkoholiziran, skrivio tragičnu nesreću alkoholizirao u određenom ugostiteljskom lokalu, njegov bi vlasnik, uz veliku kaznu, trebao riskirati i gubitak dozvole za rad.

4. Sumanuto ponašanje vozačice, koja je nastavila voziti u kontra smjeru i nakon prve kolizije s vozilom slovenskih registarskih oznaka, ukazuje da u svakom slučaju registrirane vožnje u kontra smjeru treba provesti ispitivanje, osim alkoholiziranosti, i na prisustvo droga, stimulativnih sredstava i lijekova nakon čijeg korištenja se ne smije voziti.

5. Nakon svake tragične nesreće, pogotovo ovakve (nije isključeno da je i taj utjecaj bio u pitanju), policija treba, u suradnji s operaterima početi provoditi elektroničku forenziku korištenja mobilnog telefonskog uređaja u vožnji. Usto bi kaznu za biranje poziva, gledanje i odgovaranje na poruke, surfanje trebalo izjednačiti s prolaskom kroz crveno, uz oduzimanje dozvole.

6. Premda je signalizacija propisno izvedena, zbog loše prometne kulture naših vozača i česte alkoholiziranosti, pomoglo bi postavljanje dodatnih slijednih znakova, na nepreglednim mjestima i električnih uređaja, koji upozoravaju na krivi, zabranjeni smjer.

7. Premda se policiju ne može izravno kriviti, činjenica da vozačicu, koja je vjerojatno vozila tako da se moglo uočiti da je pijana (po krivudanju) nije zaustavila do ulaska na autocestu, znači da se ne može ni amnestirati odgovornosti za ovu prometnu tragediju, zaključuje Marušić.

Vijesti.hr
Foto: Glas Istre/Facebook/rijeka.hr

Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!

Exit mobile version