Što je to funkcionalni trening?

Idi na originalni članak

Piše: Dalibor Petrinić

Oglas

 

Kao i u svijetu mode, i u svijetu fitnessa se redovito događa nešto “novo” i “uzbudljivo”. Era bodybuildinga je polako na zalasku i dolazi vrijeme nekih drugačijih metoda treninga. Teretane sve više sliče velikim “kutijama” i garažama sa minimalističkom opremom i bez sprava. Čak i klasične bodybuilding teretane počinju imati posebne “odjeljke” za “funkcionalni” trening.

O da, izraz “funkcionalni” trening je postao nezaobilazan u rječniku kondicijskih i osobnih trenera te sve većem broju vježbača. Ali kao i neke druge popularne riječi u fitnessu, i ova je nažalost često krivo interpretirana.

Većina vježbača taj izraz veže uz trenutno vrlo popularnu metodu treniranja – Crossfit.

Neki izraz “funkcionalni fitness” vežu uz ovu sliku:

Dok neki misle da je to sve ono što je suprotno od bodybuildinga. Kao i sa većinom ostalih stvari, svatko ima neku svoju definiciju. A što je sa trenerima? Koja je njihova definicija? Nije za začuditi se da se i kod njih razilaze mišljenja.

Ako upitate neke osobne trenere, izraz “funkcionalni trening” čine trodimenzionalne vježbe ili stajanje na nekoj nestabilnoj površini.

 

Ako pitate kondicijske trenere, njihova definicija “funkcionalnog treninga” je što više ojačati u osnovnim vježbama; mrtvo, čučanj, potisak i možda olimpijska dizanja.

A ako pitate fizioterapeute te sve raširenije “stručnjake za pokret”, “funkcionalni trening” znači prvenstveno raditi na dovođenju tijela u balans, korekcijama, stabilnosti i kvaliteti pokreta prije nego počnete raditi bilo koje druge vježbe.

I zato ne čudi hrpa rasprava na internetu među ovim fitness profesijama. A zamislite tek što se događa kada se nađu svi na jednom mjestu… 😀

Pa tko je onda u pravu? Svatko ima na neki način pravo, ali kao i u svemu, treba gledati na ukupnu sliku.

Gotovi nitko ne veže “funkcionalni fitness” sa bodybuildingom. Ali što npr, ako moj klijent želi veće bicepse? Da li je, između ostalog, biceps pregib za njega loša ili “funkcionalna” vježba? Ili ako sportaš mora nabiti mišićnu masu, da li su za njega vježbe u hipertrofijskom rangu “funkcionalan” izbor ili gubljenje vremena?

Za mene je funkcionalni fitness onaj koji daje željene rezultate na najbrži i najsigurniji način. I to je oduvijek misao vodilja DPfitness sistema treniranja – doći do rezultata na najbrži i najsigurniji mogući način. Jer ako vam je ovaj posao kruh kao što je meni, a ne hobi, onda morate biti jako dobri u njemu i imati rezultate, inače nećete preživjeti jer je konkurencija nemilosrdna.

Znači funkcionalno je ono što će vam pomoći da ostvarite cilj, što god on bio. Ako vam je cilj smanjiti bolove, poboljšati držanje i bolje se kretati, onda je najbolji izbor neka od metoda koja radi specifično na tome. Ako vam je cilj maksimalna snaga onda je izbor vrlo jasan. Ako vam je cilj čista mišićna masa, onda su bodybuilding metode “najfunkcionalnije”. Ako volite natjecanja, zdravi ste i nemate nikakvih problema sa ozljedama, možda Crossfit nije loše rješenje za vas. Ako želite poboljšati performanse u svom sportu, onda morate raditi vježbe koje će sličiti pokretima u vašem sportu i direktno utjecati na poboljšanje performansi.

Na drugu stranu, “nefunkcionalne vježbe” bi bile sve one koje neće pomoći u ostvarenju cilja. Npr ako netko igra tenis, bodybuilding način vježbanja za tu osobu očito nije dobar izbor.

Primjećujem da neki treneri vole koristiti nestabilne površine tipa balans diskove, bosu lopte itd. Vježbe na nestabilnim površinama se nisu pokazale efektivnim u poboljšanju performansi iz razloga jer se skoro svi sportovi a i svakodnevne aktivnosti događaju na tvrdim podlogama. Ali, naravno, ima izuzetaka u nekim slučajevima, i polja kao što su rehabilitacija i rad u cirkusu…

Vježbe sa utezima na pilates lopti su jako rizične i ne možete dignuti ni približno kila kao na stabilnim površinama. Sad bi neki mogli reći da se aktiviraju neki drugi mišići i da to ima neke druge prednosti, ali taj efekt se može dobiti i sa drugim vježbama, na puno sigurniji način.

Kada god vidim ovu fotografiju se zapitam; kako je dovraga to uspio i tko je taj “trener” koji stoji za njega:

Kao što vidite, stvari nisu tako jednostavne kao što se čine. A kada ste malo dublje u toj cijeloj priči, odnosno to vam je zanimanje, tek onda se sve zakomplicira. Jer ima toliko stvari na koje treba obratiti pažnju. Ali moj cilj je uvijek bio objasniti stvari na najjednostavniji i najlakši način. Izreka kaže “ako ne znaš objasniti, znači da ni sam ne razumiješ”.

Znači “funkcionalno” može značiti puno stvari, ali najbolja definicija je da je to ono što će vam poboljšati performanse i dovesti vas do željenog cilja. Stoga, ne morate balansirati na pilates lopti ili raditi čučnjeve na jednoj nozi na balans ploči da bi rekli za sebe da trenirate “funkcionalno”.

Evo nadam se da sam malo razjasnio stvari, izazvao olakšanje i spriječio neke moguće ozljede…

 

Za više informacija posjetite dpfitness.eu

Exit mobile version