Lampice, svjećice… Sve to obilježava blagdane, ali jeste li svjesni kakve tragedije mogu izazvati?!

Idi na originalni članak

Ako prirodno drvce držite u grijanom stanu bez da mu navodnite deblo izgorjeti može za manje od minute

Oglas

Neoprezno rukovanje pirotehnikom, loše lampice na božićnom drvcu, zaboravljena svijeća… Sve nabrojano korak je do tragedije, a sve je sada svugdje oko nas.

Više pogledajte u videoprilogu:

Kako Novu godinu ne biste počeli na hitnom bolničkom prijamu, podsjećamo gdje sve prijete opasnosti.

Okićeno božićno drvce, uz neispravne lampice lako se može pretvoriti u vatrenu buktinju, a ako prirodno drvce držite u grijanom stanu bez da mu navodnite deblo izgorjeti može za manje od minute.

“On se brzo isuši, možda na oko izgleda zelen, ali on ispušta puno eteričnih ulja i kad krene, to je brzi proces, doslovce za pola minute on se zapali, oslobađa dosta veliku topplinu količinu dima i u blizini pali zavjese, fotelje, i onda je to lančana reakcija koja jako brzo krene”, pojašnjava Mario Fabijanić, voditelj smjene JVP Zagreb.

Naime, zagrebački vatrogasci ovog su prosinca imali 15 posto više intervencija nego u istom mjesecu prošle godine. A požari u stanovima prouzročeni božićnim ukrasima događali su se nekada i dva puta u danu pa apeliraju na oprez.

“Sve te stvari najbolje je ne ostavljati bez nadzora. Kada ukućana nema ili kada odu na spavanje, trebalo bi sve pogasiti jer to je jedino sigurno”, upozorava Fabijanić.

Iako je upotreba pirotehnike dopuštena od 27. prosinca do 1. siječnja, ozljeda je bilo i ranije, no čini se da je ozljeđivanje pirotehničkim i eksplozivnim napravama rjeđe. Prije 5 godina bilo je 63-oje ozlijeđenih, 2015. godine 56-ero, a trend pada ide do 2016. kada je ozlijeđeno samo 16 osoba. Lani je ozlijeđeno 23, a ove godine četvero ljudi.

“S obzirom da se radi o termičkim i eksplozivnim ozljedama, a manipulira se najčešće s rukama, najčešće ozljede su ozljede prstiju, ozljede šake, zatim lica oka i uha”, kaže Zoran Barčot, kirurg u Klinici za dječje bolesti.

Prošle je godine najmlađe ozlijeđeno dijete imalo samo 4 godine. Inače, pirotehniku ne smiju koristiti mlađi od 14 godina i to onu prve kategorije u što po novoj kategorizaciji spadaju prskalice, fontane za torte i sredstva s manje eksploziva, sve petarde u drugoj su i trećoj kategoriji i ne smiju ih koristiti mlađi od 18 godina.

“Pogotovo je važno za djecu ako nađu neeksplodiranu pirotehniku negdje na cesti da je ne pale jer se obično dogodi da takva pirotehnika vrlo brzo eksplodira i nanese ozljedu”, upozorava Tomislav Vukoja iz protueksplozijskog odjela MUP-a.

Kazne za neovlašteno korištenje pirotehike velike su. Roditelji djece mlađe od 14 godina koja koristi pirotehniku mogu dobiti do 3 tisuće kuna kazne, a za odrasle koji petarde bacaju u periodu u kojem to nije dozvoljeno ili u zatvorenom prostoru, kazna je do 15 tisuća kuna.

Vijesti.hr

Exit mobile version