Svima koji ih imaju, najveće su veselje, ali kada dođu, uz njih se ne dobiju upute. Riječ je naravno o djeci. Svi novopečeni roditelji nekada zatrebaju i hitan medicinski savjet za svoje mališane, a u današnje digitalno doba imaju nekoga tko će im i odgovoriti – aplikaciju LittleDot.
Njezini tvorci predstavit će se na trećem izdanju RTL-ove konferencije Digital Shapers. A tehnologija koja uspostavlja kontakt roditelja s liječnicima može pomoći ne samo njima i djeci, nego i zdravstvenom sustavu.
Da je njezin 9-mjesečni sin David u 11 sati pojeo užinu, Marija Renić Marić, uz sve druge obaveze, više ne mora pamtiti. Može ju memorirati kao uspomenu, ali kao dio rasporeda prehrane jednostavno unosi u aplikaciju. No još važnije, ako je David bolestan, može preko nje kontaktirati liječnika.
”Bili smo na otoku i trebao nam je hitno savjet. Dobili smo osip, vrućicu i trebalo nam je nekoliko različitih specijalista u tom trenutku i tako sam ja poslala upit’, prisjetila se Renić Marić.
I odgovorio joj je doktor Milivoj Jovančević, koji je zajedno s nekoliko desetaka stručnjaka, od primjerice logopeda do dermatologa, na raspolaganju za konzultacije, a osnivač Dario Šimić objašnjava: ”U našoj platformi postoji više od 60 specijaliziranih liječnika koji su dostupni 24 sata, sedam dana u tjednu i bilo kada, bilo gdje, s bilo kojeg uređaja.
Svoje iskustvo u izradu aplikacije utkao je i Jovančević jer je primijetio da se posljednjih godina sve više se problema pokušava riješiti telefonski. To je u čak 75 posto slučajeva i izvedivo, no sam poziv nekada nije dovoljan. Ovdje možete slati i poruke, fotografije i videa djeteta i to izvan radnog vremena: ”Svaki stručnjak ima svoju posebnu mobilnu aplikaciju kojom se stavlja na dispoziciju ili se iskopčava i to korisnik može vidjeti”.
Sve ovo štedi novac i smanjuje mogućnost zaraze u ordinacijama, a liječnicima, koje je i ovako izazov zadržati u Hrvatskoj, pruža mogućnost dodatne zarade. Šimić je na ideju došao kada je i sam postao otac: ”Kada je dijete odrastalo suočili smo se s nekim izazovima u zdravstvenom sustavu u Hrvatskoj, nedostupnosti dovoljnog broja liječnika, tijekom vikenda, pogotovo ako ste negdje van svoga grada, pogotovo ako ste van zemlje”.
Aplikacija omogućava i praćenje svega što dijete radi – koliko je i kako jelo, cijepilo se, kakva mu je bila stolica, koliko je imalo temperaturu, koji zubić mu je izrastao, koliko je spavao, ali nudi i još jedan spas – trikove za uspavljivanja, a Renić Marić zaključuje: ”Mi digitalne mame stvarno, mislim većina danas ima smartphone i jednostavnije uz sve drugo što moramo u danu oko bebe i uz sve druge obveze, zabilježiti to u aplikaciju i da ne moramo voditi o tome račune. To su radile nekada i naše mame, samo u neku staru bilježnicu”.
Danas je to neki drugi svijet. U kojemu tehnologija puno vremena oduzima, ali s druge strane ga i vraća, a roditeljima svaka pomoć dobro dođe.
RTL/Vijesti