Hrvati su itekako ovisni o kockanju i igrama na sreću, barem tako pokazuju najnovija istraživanja Instituta Ivo Pilar. Sreću jednako iskušavaju i mladi i stari, a stručnjaci upozoravaju da se radi o epidemiji koja zahvaća sve veći broj ljudi. Može li se izlječiti, doznajte u prilogu
Preko sretnih brojeva ili željenog sportskog rezultata do lake i brze zarade.
No, svi znaju da sreća često nije na igračevoj strani.
“Igrao sam prije 20 godina dugo, izgubio sam puno i od tada nikad više”, kaže Stojan iz Zagreba.
“To je čista sreća i više je gubitak nego dobitak”, slično razmišlja i njegov sugrađanin Zoran.
“Ljudi ne rade, misle da se mogu obogatit na kocki, nema toga. tko kocka uvijek će izgubiti”, dodaje Ilija iz Zagreba.
Stručnjaci upozoravaju – epidemija ovisnosti o kocki i igrama na sreću traje već 20 godina i veliki je problem cijeloga društva.
“Kao i svaka epidemija obuhvaća veliki dio populacije, nažalost veliki dio mlade populacije. Ako netko kocka sa 30 godina to je opasno, ali ako netko kocka sa 15 godina to je katastrofalano”, tvrdi Ante Bagarić, pročelnik Zavoda za liječenje bolesti ovisnosti klinike za psihijatriju Vrapče.
Posebno poticajno djeluje mogućnost online klađenja, ali i sve više mjesta na kojima mladi mogu okušati sreću.
Potvrđuju to i rezultati istraživanja sa Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar. Prema kojima je trećina maloljetnika barem jednom u životu igrala neku igru na sreću. Jednako toliko bilo je i odraslih, a najviše su igrali oni između 25 i 34 godine – većinom muškarci.
A granica između igranja iz zabave i ovisnosti je tanka.
“Ovi koji igraju jednom, dva puta mjesečno, eksperimentiraju sa 50, 100 kuna. Ali to je već opasna zona jer neki će se uloviti i tonut će dublje”, smatra Bagarić.
U Hrvatskoj je prema posljednjim podacima 50 tisuća ovisnika o kocki, a izliječi ih se 15 posto.
Zorana Čičak