U najnovijoj studiji koju su objavili znanstvenici Sveučilišta Sjeverna Karolina (NC Chapel Hill), predstavljeno je korištenje ‘egzosoma’ iz tijela za novi način dijagnosticiranja raka, kao i za svojevrsni ‘plašt nevidljivosti’, koji pomaže kemoterapijskim lijekovima da sigurno putuju pacijentovim organizmom
Znanstvenici su demonstrirali kako se korištenjem jedne od prirodnih struktura u tijelu mogu prikriti kemoterapijski lijekovi, čime će se omogućiti normalni terapijski učinak, uz petinu doze koja se inače primjenjuje, prenosi Vidi.hr.
Egzosom je vrsta stanične membrane koja je izdvojena od same stanice i sudjeluje u prenošenju signalnih molekula između stanica kako bi se uklonio “otpad” ili kao grub način za rješavanje neželjenih toksičnih površinskih proteina stanice.
Osim toga jedna grupa iz istog tima znanstvenika UNC Chapel Hilla objavila je istraživanje u vezi “otimanja” tih svojstava egzosoma za napad na Parkinsonovu bolest.
Znanstvenici su, vođeni činjenicom da ih tijelo očekuje i omogućuje im nesmetani prolaz, koristili egzosome kao “nevidljivi plašt” pod nazivom exoPXT, koji je uspješno skrivao kemoterapijske lijekove, a to je bilo učinkovito u laboratorijskim kulturama, ali i u modelima miševa.
U oba slučaja pokazalo se da je korištenjem ovog dostavnog mehanizma potrebno 50 puta manje kemoterapijske supstance da bi se postigao isti terapijski učinak.
Ne samo što bi ovo moglo znatno umanjiti negativne popratne pojave kod pacijenata, već bi moglo dovesti do novih vrsta terapija koje se do sada nisu mogle koristiti, jer su supstance imale prevelika toksična svojstva.
Vijesti.hr