Prijavljuje se u prosjeku jedna smrt od COVID-a tjedno. S time da je u 37. kalendarskom tjednu zabilježeno pet smrti od COVID-19, od kojih su četiri nastupila u tjednima ranije
Mjere su ukinute, cjepivo više nije obavezno, ali korona je i dalje među nama. Dokazuju to i podaci koje nam je ustupio HZJZ.
Od lipnja se bilježi kontinuirani porast broj prijava zaraženih COVID-om, rekli su nam. U tjednu od 2. do 8. rujna 2024 (36. kalendarski tjedan) u sustav prijavljivanja zaraznih bolesti zaprimljeno je 2149 prijava COVID-19, a u tjednu 9. do 15. rujna 1844 prijava.
Prijavljuje se u prosjeku jedna smrt od COVID-a tjedno. S time da je u 37. kalendarskom tjednu zabilježeno pet smrti od COVID-19, od kojih su četiri nastupila u tjednima ranije. Podaci se i dalje objavljuju na tjednoj bazi na stranicama HZJZ-a koje možete pratiti ovdje.
Što se tiče simptoma bolesti i ima li razlike između “zimske” varijante i ova koja trenutno hara, iz HZJZ-a su rekli kako su jednaki.
“S time da se oštećenje njuha i okusa rjeđe javlja nego u početku pandemije. Teški oblici bolesti su također rjeđi nego u prve dvije godine pandemije”, kažu.
S obzirom da je i u Hrvatskoj i drugim zemljama EU od ožujka 2024. godine cirkulacija virusa SARS-CoV-2 bila niskog intenziteta, a imunitet stečen ranijim cijepljenjem ili preboljenjem je relativno kratkog vijeka, zadnjih je mjeseci porastao broj osjetljivih osoba i posljedično dolazi do porasta broja novooboljelih.
Iako su od početka pandemije svi došli u kontakt s virusom, a većina višekratno, smatra se da je za veliku većinu osoba kojima je cijepljenje preporučljivo, dovoljno primijeniti samo jednu dozu cjepiva, neovisno o tome jesu li osobe ranije cijepljene te neovisno o tome znaju li da su preboljele COVID-19 ili ne.
Cijepljenje je ovu jesen preporučljivo osobama koje nisu cijepljene ili preboljele COVID-19 unazad šest mjeseci, a koje su starije od 65 godina ili žive u domovima za starije. Preporuka je da se cijepe i osobe, uključujući i djeca, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, djeca s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama.
Zatim odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima jetre, kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunološkog sustava, uključujući HIV infekciju.
Preporuka je da se cijepe i trudnice te zdravstveni djelatnici (posebno zdravstveni djelatnici u jedinicama intenzivne skrbi, odjelima s posebno osjetljivim bolesnicima i hitnim bolničkim prijemima).
Većini je dovoljna samo jedna doza neovisno o vrsti cjepiva koje su već primili. Cjepivo se ne preporučuje ako je osoba preboljela covid unazad šest mjeseci. Osobe koje zbog osnovne bolesti ili terapije koju primaju imaju stanje teške imunosupresije trebaju primiti dvije doze cjepiva s razmakom od tri mjeseca.
Trenutno se cijepi s cjepivom baziranom na podvarijanti JN.1, a uskoro će biti na raspolaganju cjepivo bazirano na podvarijanti KP.2, a jedna i druga su podvarijante omikron varijante virusa. Iako je korona sveprisutna, nema obaveze karantene za kontakte.
Uobičajena klinička slika bolesti se liječi simptomatski, tj. nadoknadom tekučine (izgubljene povišenom tjelesnom temperaturom i/ili ubrzanim disanjem ili proljevom, ovisno o tome što dominira u kliničkoj slici), ublažavanjem bolova i snižavanjem temperature. Za detaljnije preporuke o liječenju, najbolje bi bilo da se obatite infektolozima, prenosi Net.hr.