Stručnjaci za zaštitu upozorili su kako je hakerima i ostalim prevarantima potrebno minimalno vaših informacija kako bi vam u potpunosti mogli ukrasti identitet
Zamislite da vam neznanac pristupi na ulici i ispriča kako ste proveli dan i koji su vam planovi za budućnost. Je li on vidovnjak, kriminalac ili vas samo prati na nekoj društvenoj mreži?
Samo jedna osobna informacija poput datuma rođendana i cijeli naš identitet može otići u nepovrat. Prevaranti mogu itekako iskoristititi tu informaciju – od ispražnjavanja bankovnog računa, oponašanja vas ili vama nekog bliskog do potpunog preuzimanja identiteta. Ciljaju bilo koga bilo gdje te je neutemeljeno mišljenje kako prevaranti ciljaju samo poznate i bogate osobe.
Prošle godine je 86 posto krađa identiteta bila obavljena preko interneta, no alarmantno je da se za krađu uopće nije trebalo hakirati jer su sve potrebne informacije već bile izložene na društvenim mrežama. Upravo zato je bitno znati se zaštititi na društvenim mrežama – ne samo na Facebooku i Twitteru već i na ostalim mrežama poput WhatsAppa ili Instagrama – zapravo, bilo gdje gdje stavljate svoje osobne i svakodnevne informacije, upozorilo je najnovije istraživanje Cifasa.
Izvršni direktor Cifasa Simon Dukes upozorio je:
“Mreže poput Facebooka, Twittera i LinkedIn-a su puno više od običnih društvenih mreža. Trenutno su područje lova za kradljivce identiteta. Pozivamo sve korisnike društvenih mreža da provjere svoje postavke za sigurnost i dvaput razmisle što objavljuju.”
Vijesti.hr