(FOTO, VIDEO) Kultni prog-rockeri Jethro Tull 13. listopada sviraju u Hrvatskoj!

Idi na originalni članak

Legendarni Jethro Tull predvođeni Ianom Andersenom u sklopu velike turneje povodom 50 godina postojanja stižu u zagrebački Dom Sportova 13. listopada. Engleski su rockeri posljednji hrvatski nastup održali 2004. godine te će im ovo biti četvrti zagrebački nastup.

Oglas

Jedan od najkarizmatičnijih frontmena u rocku svih vremena, pjevač, flautist i multiinstrumentalist Ian Anderson, stiže s novovjekom postavom „Jethro Tulla“ u zagrebački Dom sportova u sklopu velike turneje povodom 50 godina postojanja benda.

Zagrmit će tako“Locomotive Breath“, jedan od najpamtljivijih songova benda koji je na maestralan načio spojio progressive rock i englesku folk glazbu, na zagrebačkoj pozornici još jednom, tradicionalno u samoj završnici koncerta.

https://www.youtube.com/watch?v=xlnYVHRp128

Bit će to već četvrti koncert legendarnog benda u Hrvatskoj, i prilika da Ian Anderson i ekipa vrate dio duga za tehnički nedorečeni koncert na istom mjestu kojeg smo imali prilike odslušati u svibnju 2004. godine kada se Ian načetog glasa svojski trudio, na pozornici je bio i njegov dugogodišnji suradnik Martin Barre ali i gošća iz Slovenije Tinkara Kovač, no koncert nam nažalost nije ostao u najboljem sjećanju zbog mjestimice katastrofalnog zvuka za što je bio odgovoran njihov tonac.

Sada je prilika da Anderson i njegova nova sviračka ekipa odsviraju koncert za pamćenje, dostojan jednoga od najboljih bendova ikada.

U zagrebački Dom sportova „Jethro Tull“ stižu 13. listopada u sklopu turneje kojom obilježavaju 50 godina od objave debi albuma ‘This Was’. Trebao bi ovo svirački biti besprijekoran koncert jer alfa i omega grupe, autor, pjevač, flautist i karizmatični frontman Ian Anderson stiže s ekipom glazbenika koja ga već više godina prati i kao solo-izvođača. Današnju postavu grupe uz Andersona čine Florian Ophale (gitara), Scott Hammond (bubnjevi), John O’Hara (klavijature, harmonica) i David Goodier (bas).

Nemoguće je ukratko prepričati biografiju benda i izdvojiti sve vrhunce njihove karijere, podsjetimo samo kako je impresivan, pola stoljeća dug put Jethro Tulla krenuo davne 1967. u Blackpoolu kada je oformljen bend čiji su korjeni bili u bluesu, ali su Ian Anderson i briljatna ekipa svirača predvođena gitaristom Martinom Barreom vrlo brzo počeli razvijati vlastiti, progresivan rock zvuk s hard rock i folk elementima te prepoznatljivom Andersonovom flautom.

https://www.youtube.com/watch?v=9v0uH8zhrrU&index=5&list=PL0LZ2gZMMSRKVr_wQ_qGf_dHf3StBKlA-

Prvi ozbiljniji proboj doživjeli su početkom 1968. kad im je ponuđena tjedna rezidencija četvrtkom u slavnom londonskom klubu Marquee, nakon čega su zaredali s nastupima te u listopadu iste godine objavili debi-album ‘This Was’.

Uslijedilo je više od desetljeća duga najuspješnija faza Jethro Tulla u kojem su realizirani albumi ‘Aqualung’, ‘Thick As A Brick’, ‘A Passion Play’, ‘Songs From The Wood’ i ‘Heavy Horses’ zahvaljujući kojima je bend postao jedan od najkomercijalnih izvođača na planeti.

Ukupno, do danas grupa je svojih 30-tak albuma prodala u više od 60 milijuna primjeraka što je jedinstven rezultat uzevši u obzir da je njihova glazba stilski puno ekscentričnija od Zeppelina, Stonesa ili Elton Johna koji su im u 70-tima bili najveći rivali.

Ulaznice za koncert su u prodaji a može ih se nabaviti na uobičajenim prodajnim mjestima te na svim prodajnim mjestima Eventima i online na www.eventim.hr.

Zašto flauta?

U enciklopedijama rocka već je opće mjesto Andersonovo objašnjenje zašto se prihvatio flaute: osjetio je da nikada neće biti gitaristički virtuoz poput Eric Claptona pa se odlučio za flautu kao svoj glavni instrument. Flautu je svirao tek par mjeseci prije no što su Jethro Tull 1968. objavili nastupni album “This Was”!

„Rat“ između Tulla i Metallice

Godine 1988. Jethro Tull dobili su Grammy Award u kategoriji najbolje hard rock/metal izvedbe pobijedivši Metallicu koja je tada imala „…And Justice for All“ album, što je izazvalo neviđene kontroverze. Tull su vjerojatno nagrađeni za minuli rad, jer njihov album „Crest of a Knave“ teško da je baš tada zaslužio takvo priznanje.

Tullov izdavač Chrysalis pokrenuo je duhovitu kampanju s oglasima u tisku koji su dokazivali kako “flauta jest heavy metal instrument”, a sam Anderson zezao je Metallicu izjavama kako “Tull ponekad svoje mandoline sviraju uistinu jako glasno!”. Metallica im se “osvetila” 1992. godine kada je Lars Ulrich primajući Grammyja zahvalio Jethro Tullu “što ove godine nisu objavili album”!

Exit mobile version