OTKRIO HRVAT

Koliko novaca mjesečno troši hrvatska obitelj u Njemačkoj? ”Ovo je realna slika…”

Idi na originalni članak
Foto: Youtube/Printscren

Hrvat iz Njemačke, Ivan Lovrić u videu u detalje otkriva svaku stavku troška svoje četveročlane obitelji u Njemačkoj. Objasnio je što je najskuplje, što se plaća mjesečno, a što godišnje

Oglas

Mnogi su Hrvati desetljećima odlazili prema Njemačkoj u potrazi za boljim životom. Taj se put nastavlja i u ovo vrijeme. No, to ne znači da ondje nema životnih troškova, samo je pitanje koliki su oni. Zbog toga je Ivan Lovrić, Hrvat koji već neko vrijeme sa svojom obitelji živi i radi u Njemačkoj na svome YouTube kanalu objavio video u kojem objašnjava koliki su mjesečni troškovi četveročlane obitelji u Njemačkoj ove godine,piše Net.hr

Njegov je kanal prepun videa s korisnim informacijama, pa tako i onim o životnim troškovima u prethodne dvije godine, što će zasigurno dobro doći za usporedbu cijena.

“Najveći trošak koji možete imati u Njemačkoj, ako nemate svoju nekretninu je definitivno cijena najma stana ili kuće”, govori Lovrić te dodaje da u njegovu slučaju to iznosi 1150 eura, u koje ulaze režije poput parkinga, grijanja ili tople vode. Za razliku od brojnih njemačkih mjesta, njemu smeće nije uračunato u cijenu najma stana, pa i to mora platiti oko 21 eura mjesečno. Struja se također plaća odvojeno, a njegova mjesečna rata iznosi 65 eura.

“Iduća stvar je GEZ, to možete usporediti s našom pretplatom za televiziju i radio. U Njemačkoj su ga obvezni platiti svi. Postoje neki stanodavci, ali oni su jako rijetki, koji preuzimaju vaše troškove GEZ-a i ubrajaju ih u stanarinu. Mi moramo plaćati 17,50 eura. Taj GEZ je trebao ove godine poskupjeti, ali su se srećom ljudi izborili za to da cijena ostane ista. GEZ se najčešće automatski odbija s računa svaka tri mjeseca”, pojasnio je Lovrić funkcioniranje jednog od nameta kojeg bi mnogi u Hrvatskoj rado ukinuli.

Porez i osiguranje i za psa

Tri mobitela s “dobrom” pretplatom stoje oko 60 eura mjesečno, no taj se trošak može smanjiti kupovanjem bonova. Internet njegova obitelj plaća 35 eura, ali osnovne pakete je moguće dobiti već za 15 do 20 eura na mjesec.

“Što se tiče osiguranja u Njemačkoj, postoji nekoliko osiguranja koje je svaka osoba obvezna imati. Najvažnije je osiguranje od odgovornosti. Mi godišnje izdvajamo 65 eura. Tu je još i putno osiguranje koje je jako jeftino i najčešće za jednu obitelj košta 25 eura godišnje. Tu je još jedno osiguranje koje možete ignorirati, ali ja ga imam i ono košta nekih 45 eura. Kad se sve zbroji na mjesečnoj razini, možemo reći da mi izdvajamo oko 52 eura. Zdravstveno osiguranje tu ne ulazi u cijenu zato što je svaka osoba koja radi u Njemačkoj za stalno automatski osigurana preko svog poslodavca. Što se tiče poreza i osiguranja za psa, mi nemamo psa, ali sam htio jednostavno navesti za sve ljude koji imaju kućnog ljubimca. Ako imate psa, morate uzeti i osiguranje od odgovornosti za njega, ako on učini nekakvu štetu nekome da ste osigurani, a za njega morate platiti i godišnji porez”, naveo je Lovrić.

Zbog situacije s koronavirusom, Lovrić je izbjegao troak plaćanje hrane u školi za svoje dvoje djece. Starijoj kćeri daje 50 eura džeparca, a mora platiti i 35 eura za njen mjesečni pokaz. Na njihove sportske aktivnosti izdvaja 70 eura godišnje, odnosno nekakvih šest eura mjesečno.

“Velika je dilema oko hrane jer neki pišu kako troše jako puno, drugi kako troše jako malo. Mi trošimo između 500 i 700 eura za hranu i kad govorim o tome, govorim i o nekim kozmetičkim preparatima, deterdžentima i prašku za perilicu. Da odete jednom tjedno u trgovinu i potrošite 100 eura i da svaki dan, od ponedjeljka do petka potrošite još dodatnih 10 eura, onda ćete doći na nekakvih 500 eura. Ja sam izračunao i više, ali to je individualna cijena. Nekad potrošimo manje, nekad potrošimo više, ali ja ću dati okvirnu cijenu od nekakvih šestotinjak eura”, naveo je Ian troškove, koji vjerojatno sve zanimaju.

Više pogledajte u videu:

Exit mobile version