U sklopu Riječkog zelenog tjedna, u Rijeci se danas održava Energetski dan Grada Rijeke koji ugošćava Zelenu energetsku zadrugu (ZEZ) i njihovu turneju Dobra energija koja potiče solarnu energiju u vlasništvu građana.
Rijeka je jedan od jedanaest gradova koje Zelena energetska zadruga u sklopu turneje Dobra energija 2023. obilazi od svibnja do rujna, s ciljem da ih podrži u većem iskoraku prema solarnoj energiji koja u Hrvatskoj ima izuzetan potencijal.
Turneja svim zainteresiranim građanima Rijeke putem zanimljivih aktivnosti donosi prilike za besplatno informiranje o solarnoj energiji za kućanstva. Na Korzu je građanima tijekom jutarnjih sati bio dostupan Sunčani dnevni boravak, dok se popodnevnim satima u Gradskoj vijećnici održava predavanje “Kako do vlastite solarne elektrane?”. Osim za građane, u sklopu turneje planirane su i aktivnosti usmjerene jačanju kapaciteta djelatnika gradske uprave za razvoj projekata solarne energije.
Sunčani dnevni boravak na Korzu
U sklopu turneje Dobra energija na Korzu je postavljen Sunčani dnevni boravak, odnosno informativni punkt na kojem su zainteresirani građani mogli vidjeti sve komponente male solarne elektrane, upoznati se s digitalnim tečajem Solarna pismenost te napraviti okvirni izračun investicije u vlastitu solarnu elektranu.
Otvorenju Solarnog dnevnog boravka prisustvovao je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sa suradnicima.
Svibor Jančić, specijalist za razvoj zajednice u Zelenoj energetskoj zadruzi, istaknuo je kako građani postaju svjesni pristupačnosti energije solarnih elektrana.
„Solarne elektrane su se do sada činile građanima kao nešto što im financijski nije pristupačno, a tehnologija im se činila dosta apstraktnom. Kroz turneju Dobra energija, koja se odvija već treću godinu zaredom, možemo primijetiti da stanovnici Hrvatske sve više prepoznaju mogućnosti ostvarivanja značajnih ušteda potrošnje električne energije korištenjem solarnih elektrana, shvaćaju kako tehnologija nije toliko komplicirana te kako više nisu samo potrošači, već i proizvođači električne energije. Svi smo svjesni da su cijene električne energije trenutno zamrznute, a klimatske promjene su pred nama i cijene električne energije će se u jednom morati promijeniti i svi oni koji postavljaju solarne elektrane se pripremaju za tu situaciju“, kazao je Jančić.
Informativno predavanje za građane “Kako do vlastite solarne elektrane?”
Informativno predavanje “Kako do vlastite solarne elektrane?” na kojem se svi zainteresirani građani Rijeke imaju priliku besplatno informirati o solarnoj energiji za kućanstva održat će u 17.30 u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, Korzo 16.
Naglasak predavanja je na primjeni solarnih elektrana za vlastitu potrošnju u kućanstvu, a građani će, između ostalog moći saznati koji su uvjeti ugradnje solarne elektrane, koji su administrativni i tehnički koraci do ugradnje, zašto je važno pravilno dimenzioniranje i kako izgleda obračun energije iz solarne elektrane te kako iskoristite prilike za sufinanciranje solarnih elektrana
Zbog ograničenog broja mjesta obavezna je prijava za sudjelovanje na predavanju. Građani se za predavanje mogu prijaviti putem prijavnog obrasca koji je dostupan i na web stranicama Zelene energetske zadruge https://www.zez.coop/.
Jačanje kapaciteta djelatnika gradske uprave za razvoj projekata solarne energije
Zelena energetska zadruga u svakom gradu-domaćinu turneje Dobra energija, uz aktivnosti za građane održava i aktivnosti jačanja kapaciteta djelatnika gradske uprave za razvoj projekata solarne energije. U tome je poseban naglasak na solarnoj energiji u vlasništvu i/ili suvlasništvu građana, kroz planiranje mjera podrške građanima u ulaganju u solarne elektrane za obiteljske kuće i/ili razvoj projekata solarnih elektrana na javnim zgradama.
Ovo je treće izdanje turneje s kojom je ZEZ od 2020. godine obišao preko 20 gradova diljem Hrvatske.
Ove godine, nakon Rijeke, turneju će ugostiti gradovi Labin, Medulin, Pleternica, Umag, Dubrovnik i Zagreb.
Zelena energetska zadruga (ZEZ) osnovana je 2013. godine u sklopu projekta “Razvoj energetskih zadruga u Hrvatskoj“ koji je provodio Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj. Po završetku projekta ZEZ je nastavila samostalno djelovanje i postala krovna organizacija za područje energetskog zadrugarstva u Hrvatskoj i regiji.