AUTOR EDI JURKOVIĆ

Galerija |Kad je “Fejs” bio na Kontu i u redakciji: U Rijeci predstavljena monografija kultnog magazina Val!

Idi na originalni članak
Foto: Mateo Levak/Riportal

Monografija kultnog riječkog omladinskog magazina Val ‘Kad je život bio novi val’ koju potpisuje Edi Jurković javno je predstavljena i objavljena danas u Rijeci

Oglas

Na gotovo 400 stranica monografija otkriva alternativnu povijest grada Rijeke u sedamdesetima i osamdesetima prošlog stoljeća, povijest koja je umnogome kreirala današnji identitet tog grada. Knjiga je koncipirana tako da kronološki prati povijest Vala kroz svih njegovih 15 sezona, od 1975. do 1990. Grafički urednik Ivica Oreb (kao i autor, također član redakcije) inovativno je osmislio vizualno rješenje monografije.

Autor monografije Edi Jurković

Svaka izdavačka sezona imala je svoje specifičnosti i glavne urednike, a tisuću suradnika koje je prodefiliralo magazinom umnogome je utjecalo na medijski profil grada Rijeke, ali i mnogo šire. Također, Val je bio i najdugovječniji omladinski magazin.

Više u VIDEOPRILOGU:

Jurković je naveo da je časopis u prvom razdoblju bio ozbiljno glasilo izdavača, saveza socijalističke omladine, kojem je bio smisao da izvješćuje mlade o idejama samoupravljanja i tekovinama revolucije. No, istaknuo je, u drugom dijelu pisalo se o filmu i glazbi, upućivalo čitatelje na kvalitetne ploče, grupe, kazališne predstave. “Val” je prvi u tadašnjoj državi pisao o punku, još 1977. godine a potom snažno podržavao novu riječku rock scenu, na kojoj su grupe kroz tekstove donosile kritiku društva, naveo je Jurković.

“Ovo nije samo monografija Vala. Ovo je prije biografija: opisuje rađanje lista od ideje do realizacije, sve faze njegovog života i gašenje nakon 15 godina i 288 brojeva. U nju je utkano na tisuće priča iz pera tisuću suradnika, a pred čitateljima će se pojaviti i tisuću faksimila i fotografija koje svjedoče o osamdesetima u Rijeci, o vremenu, o gradu i sceni koja je rasla uz list Val i u mnogim segmentima ostala živa do danas”, rekao je autor Edi Jurković.

Riječki gradonačelnik kazao je da je ovo još jedna knjiga o riječkom identitetu. Odlika ovoga grada je da smo u mnogim stvarima prvi, ali se ne hvalimo dovoljno o tome, ustvrdio je. “Tako je i ova knjiga nastala kao rezultat inata. Potaknuo sam prije dvije godine intenziviranje rada na ovoj monografiji, nakon što je izašla knjiga o “Poletu”, svjestan da smo i mi u Rijeci imali slično vrijedan časopis, ali još i čitaniji”, naglasio je. “Val je ono nešto čime s obično opisuje Rijeka – drugačije i urbano”, zaključio je Obersnel.

Na predstavljanju je rečeno da se skupina nekadašnjih valovaca okupila i priprema se objaviti 289. broj “Vala”

Monografiju Edija Jurkovića ‘Kad je život bio novi val’ objavljuje Naklada Val koja baštini ime upravo od tog magazina. Dostupna je putem webshopa na adresi shop.naklada-val.hr.

O magazinu Val

U mnogim pojavama je Val prvi otkrivao medijski potencijal. Tako je bio prvi tiskani medij u Jugoslaviji koji je sustavno pisao o punku otvorivši medijski prostor juvenilnim rebelima sa svježim idejama i otvorenome, iskrenom stavu u glazbi. Upravo je na tim zasadima počela i bujati riječka alternativna rock-scena kakvu danas prepoznajemo i koja je ugrađena u opća obilježja grada Rijeke.

Val nije bio samo magazin koji obrađuje pitanja mladih u Rijeci, nego puno šire, transformirao se u platformu koja je umnogome bila i lansirna rampa za brojne alternativne umjetničke zahvate.

Upravo je ekipa iz Vala pokrenula književni časopis Rival i istoimenu književnu biblioteku, isti tim je revitalizirao Trsatsku gradinu kao mjesto održavanja kulturnih zbivanja, u redakciji Vala nastao je prvi hrvatski band-aid Ri-Val koji je s pjesmom ‘Učinimo nešto’ pokrenuo akciju zatvaranja bakarske koksare, organizirao je kinotečni program Kino Valens i uvijek bio na raspolaganju svim dionicima riječke rock-scene (uz organizaciju koncerata), od glazbenika preko grafičkih dizajnera do modnih kreatora. Val je organizirao akciju Val model predstavljajući lijepe djevojke na naslovnicama. Mnoge od njih ostvarile su zavidnu manekensku karijeru, a Tatjana Vojvodić postala je i Miss Teen Jugoslavije.

Val je bila istinska škola novinarstva, pa ne čudi da su danas mnogi Valovi urednici i novinari afirmirani u etabliranim medijima. Goran Ogurlić glavni je urednik Jutarnjeg lista (a bio je i glavni urednik Večernjeg lista), Alen Čemeljić je glavni urednik Radio Rijeke, Tamara Opačak-Klobučar zamjenica je glavnog urednika Nacionala, Nenad Hlača bio je glavni urednik Novog lista, autor Edi Jurković bio je zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista i pokrenuo je nedjeljno izdanje Jutarnjeg lista, Fernando Soprano negdašnji je glavni urednik Studija, Bojan Mušćet bio je glavni urednik Slobodnog tjednika, Dragan Ogurlić (ujedno i izdavač monografije) nekoć je bio glavni urednik Studentskog lista…

Nekadašnji VAL-ovci – Edi Jurković, urednik VAL-a i autor monografije; Robert Zeneral, urednik Riportala

Paralelno sa svestranim aktivističkim pristupom, Val je bio i snažan politički čimbenik, medij koji je rušio mnogobrojne tabue i hrabro se suprotstavljao okoštalim društvenim konvencijama bivše države. U tom srazu zabranjen je 268. broj Vala i to je bila prva zabrana nekog riječkog medija i posljednja zabrana nekog medija u Jugoslaviji. U povijesti Vala, glavni urednici bili su šikanirani, privođeni na informativne razgovore, redakcije su smjenjivane, no u svih 15 godina želja za promjenom na bolje u svakom smislu bila je ono što je nosilo magazin koji se prodavao i u 20 tisuća primjeraka.

Exit mobile version