FOTO: OPATIJA Otvorena izložba „Claustra – skrivena ostavština starih Rimljana”

Idi na originalni članak

Sinoć je u Hrvatskom muzeju turizma – u opatijskoj Villi Angiolini otvorena izložba “Claustra – skrivena ostavština starih Rimljana”. Riječ je o “putujućoj” izložbi koja je svoje prvo izdanje prije mjesec dana doživjela u Rijeci, u kolovozu će biti postavljena u Klani, a u rujnu u Ljubljani.

Oglas

Autori izložbe su Jure Kusetič i Tina Lah, a oblikovanje potpisuje PETIKAT. Izložba će biti otvorena do 9. kolovoza, svakog dana od 10 do 22 sata. Na izložbi se mogu vidjeti digitalne rekonstrukcije, zemljovidi i različite ilustracije koje pričaju priču o skrivenoj ostavštini starih Rimljana i upoznaju posjetitelje s kulturnom baštinom izuzetne važnosti.

Organizator izložbe je Primorsko-goranska županija u u okviru projekta “Claustra” sufinanciranog iz programa europske teritorijalne suradnje – operativnog programa Slovenija-Hrvatska 2007-2013. Cilj projekta je revitalizacija povijesnog obrambenog sustava Claustra Alpium Iuliarum na području Hrvatske i Slovenije, odnosno prepoznavanje, zaštita, očuvanje i predstavljanje zajedničke kulturne baštine u pograničnom području te osvješćivanje kulturnog identiteta na lokalnoj razini kako bi se isti stavio u funkciju turističke privlačnosti i gospodarskog razvoja.

Nakon otvorenja izložbe, predavanje o Claustri održali su arheolozi Ana Golja i Josip Višnjić, koji su mnoštvu posjetitelja pojasnili ulogu Claustre u povijesti. Kako je istaknuto, Alpium Iuliarum predstavlja najveći građevinski i vojno-obrambeni sustav kasnorimskih zidina, utvrda, cesta i postaja koji se proteže od Rijeke (Principij, Kalvarija, kanjon Rječine) preko Jelenja, Klane i Prezida u Hrvatskoj, kroz Sloveniju i austrijsku Korušku do Čedada u Italiji.

Sustav je izgrađen u 4. stoljeću zbog obrane Rimskog carstva od upada barbara. Arheolozi su prikazali područja današnjih ostataka obrambenog zida ali i upozorili na neadekvatan konzervatirski tretman ovih vrijednih nalazišta.

Projekt “Claustra” započeo je u siječnju 2014. godine, a traje do rujna ove godine. Vodeći partner u projektu je Zavod za zaštitu kulturne baštine Slovenije dok su ostali partneri Narodni muzej Slovenije, Hrvatski restauratorski zavod, Udruga Žmergo i Primorsko-goranska županija.

Za provedbu projektnih aktivnosti osiguran je proračun od 604.200,48 eura. U navedenom iznosu Primorsko-goranska županija sudjeluje s ukupnim proračunom od 102.325,20 eura, od čega 85% čine bespovratna sredstva Europske unije. (pgž)

Exit mobile version