KONFERENCIJA ZA NOVINARE

KBC Rijeka otvorio Savjetovalište za onkološke pacijente i prvu ambulantu za onkofertilitet u Hrvatskoj

Idi na originalni članak

Onkološki pacijenti na Klinici za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka od danas će imati na raspolaganju novo Savjetovalište i ambulantu za onkofertilitet koja je omogućena suradnjom Klinike za ginekologiju i porodništvo te Klinike za urologiju

Oglas

Na konferenciji za novinare u srijedu je pomoćnica ravnatelja KBC-a Rijeka za kvalitetu prof. dr. Renata Dobrila Dintinjana podsjetila da broj onkoloških bolesnika u svijetu pa tako i kod nas raste, ali je dobra vijest da se sve više onkoloških bolesti smatra kroničnima i pacijenti sve dulje žive.

Kako se onkološkim pacijentima otvara niz pitanja, KBC Rijeka odlučio se na otvaranje Savjetovališta za pacijente i njihove obitelji pri čemu je prvenstvo dobilo nutritivno savjetovalište koje daje smjernice kako se valja hraniti za vrijeme i nakon liječenja.

Sve veći broj mlađih pacijenata

Ambulanta za onkofertilitet, kao prva tog tipa u Hrvatskoj, otvorena je zbog sve većeg broja mlađih pacijenata koji su još u fertilnoj dobi, naglasila je pomoćnica ravnatelja.

Izv. prof. dr. Ivana Mikolašević, v. d. predstojnika Klinike za radioterapiju i onkologiju, podsjetila je na kontinuitet pokretanja projekata poboljšanja skrbi za onkološke pacijente u posljednjih pet mjeseci otkako je na čelu klinike.

Reakcija na prijedloge udruga pacijenata

Otvaranje savjetovališta reakcija je na prijedloge udruga pacijenata kako bi pacijenti ubuduće, umjesto da guglaju netočne informacije, u klinici dobili precizne upute što trebaju jesti. Naglasila je ujedno da će i u slučaju ambulante za onkofertilitet, kao i kod otvaranja ranijih ambulanti specijalisti dolaziti pacijentima, a ne obrnuto.

Dr. Marin Golčić, liječnik specijalist na Zavodu za internističku onkologiju, predstavio je strukturu savjetovališta koja se temelji na multidisciplinarnom holističkom pristupu pacijentima.

Dr. Ivica Vrdoljak, rukovoditelj Službe za bolničku prehranu i dijetetiku, istaknuo je važnost održavanja nutritivnog statusa pacijenata kojima će u savjetovalištu predstaviti kako se trebaju hraniti prije, za vrijeme i nakon kemoterapije. U tom smislu već se izrađuju posebni jelovnici, ali će svatko imati i mogućnost individualnog savjetovanja o prehrani.

Predstojnik Klinike za urologiju prof. dr. Josip Španjol objasnio je kako je cilj uključivanja urologa u ambulantu za onkofertilitet da se mladim muškarcima nakon onkološke terapije omogući sačuvati seksualno zdravlje i dobivanje potomstva, dok se predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo doc. dr. Marko Klarić osvrnuo na brigu za mlade pacijentice koje nakon liječenja planiraju obitelj.

Kako onkološko liječenje može ostaviti posljedice na plodnost, nužno im je pomoći oko planiranja reprodukcije pa će u tom smislu pacijentice imati pomoć specijalista humane reprodukcije s Klinike za ginekologiju i porodništvo s kojima će u osobnom razgovoru dobiti informacije o mogućnosti planiranja obitelji u skladu s onkološkom terapijom.

Exit mobile version