Krizni Eko Stožer Marišćina: S početkom rada ŽCGO Marišćina započeo i riječki projekt “Gdje i kako sakriti riječko smeće?”

Idi na originalni članak

Gdje je nestalo riječko smeće? Koliko košta „Zero-waste“ na riječki način? Što PGŽ stručnjaci prodaju pod nazivom. “Ekološki zasnovan sustav gospodarenja otpadom?“ pitaju u Kriznom Eko Stožeru Marišćina. U svome priopćenju nude i odgovor na ova pitanja.

Oglas

Naime, 30. srpnja 2015. godine, započeo je probni rad Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina, no u istom razdoblju, upozoravaju iz Eko Stožera, započinje još jedan (neželjeni) riječki projekt pod nazivom „Gdje i kako sakriti riječko smeće?“, kojemu je, tvrde, cilj održavanje promašene investicije ŽCGO Marišćina na životu.

“Metode kojima TD Ekoplus pokušava obraditi riječko smeće u MBO postrojenju na Marišćini, prisilile su KD Čistoća da 70 posto prikupljenog smeća odvozi na skupo odlaganje širom Hrvatske. Tako je KD Čistoća u razdoblju od 1. kolovoza do 12. rujna 2015. godine na deponij Cere u Labinu i deponij Doroslov u Donjem Miholjcu odvezla 4.281,78 tona nerazvrstanog smeća. Za koncept gospodarenja otpadom „odvezimo smeće u susjedovo dvorište“, KD Čistoća potrošila je u mjesec i pol 1,4 milijuna kuna samo na prijevoz i naknade za zbrinjavanje. Ako se tim troškovima doda i trošak amortizacije i troškove radne snage iznosi su višestruko veći. Uzimajući u obzir postojeću razinu prihoda i troškova nije jasno kako će KD Čistoća namaknuti sredstva potrebna za ovakav režim rada.

Pitanje je koliko dugo ovo komunalno društvo može izdržati ovakav financijski pritisak, ako znamo da jeftinije labinsko odlagalište Cere više nije u mogućnosti primiti smeće na zbrinjavanje.

Čeka li nas uskoro novi scenarij drastičnog povećanja cijene odvoza smeća u „Energo“ stilu?

S druge je strane očito da je ovakvo stanje postalo neodrživo za KD Čistoća te su ovih dana krenuli u nezakonito odlaganje smeća na području privremenog odlagališta otpada na Marišćini preuzevši tako rizik mogućih kazni Inspekcije ministarstva zaštite okoliša i prirode. KD Čistoća dnevno istresa neobrađeno smeće na području tzv. Faze <0-1>, iako je 12. rujna 2015. godine istekla trogodišnja dozvola za „privremeno skladištenje“ smeća, pa je takav način „zbrinjavanja“ riječkog smeća je ilegalan, odnosno protuzakonit. Na našu žalost, čak niti onih 30 posto smeća, koliko je navodno predano na obradu u postrojenje za mehaničkobiološku obradu smeća (MBO) ŽCGO Marišćina, nije ispravno obrađeno i zbrinuto. Ako je to postrojenje za MBO uistinu obradilo 1.258 tona miješanog smeća, koje je prema navodima KD Čistoća predala na obradu, pitamo se gdje je završio taj bio otpad, kad su sve kazete prazne? Jesu li informacije KD Čistoća pogrešne ili direktor TD Ekoplus izvodi neke mađioničarske trikove nestajanja smeća koje je navodno predano na obradu tijekom probnog rada postrojenja za MBO?”, upozoravaju iz Kriznog Eko Stožera Marišćina nazivajući projekt ŽCGO Marišćina “propalim političkim projektom kojega treba održavati na životu do parlamentarnih izbora”.

Exit mobile version