POVEZANOST ČOVJEKA I MORA

Kuća kostrenskih pomoraca – Nova kulturno-turistička atrakcija Kostrene

Idi na originalni članak

Prvog dana prosinca zaplovio je Interpretacijski centar Kuća kostrenskih pomoraca, dio projekta Povežimo se baštinom.

Oglas

„Navigare necesse est“, ploviti se mora odražava neopipljivu povezanost čovjeka i mora, staru koliko i samo postojanje. Kada je o Kostreni riječ, ploviti, znači živjeti, jer plovidba ovdje i jest način života.

Interpretacijski centar „Kuća kostrenskih pomoraca“, mjesto je u kojem Kostrenjane možete upoznati i spoznati. Proniknuti u pomorački način života i emociju koja prati pomorca kada odlazi na plovidbu, ali i emociju onih koji ostaju, koji ga čekaju na kostrenskoj groti, pogleda uprtog prema pučini i srca ispunjenog samo jednom željom – vrati se doma…

Jedinstvena po svojoj pomoračkoj i kapetanskoj tradiciji, Kostrena je danas sinonim pomorskog znanja i pomoraca svjetskog glasa. Svečanim otvorenjem Kuće, Općina Kostrena ostvarila je najveće i najznačajnije ulaganje u kulturu od svoje samostalnosti. “Ovaj projekt za Kostrenu ima sasvim posebno značenje, jer u svakom od nas Kostrenjana, izaziva osjećaj dubokog poštovanja prema prošlosti koja nas je gradila i koju želimo sačuvati. Kuća je obol našoj tradiciji”, istaknuo je kostrenski načelnik Dražen Vranić.

Kuća kostrenskih pomoraca smještena je u zgradi stare pučke škole u Sv. Barbari koja čini cjelinu s crkvom sv. Barbare i Narodnom čitaonicom u Kostreni Sv. Odlučite li se za posjet, susrest ćete se s temama koje su istovremeno globalne, poput ekologije mora, pomorstva, navigacije, nepredvidivosti mora i lokalnih tema o izazovima života pomoraca nekad i danas, dihotomiji broda i kuće, specifičnostima Kostrene i zadužbinama njenih pomoraca kroz originalne predmete i interaktivnu multimedijsku interpretaciju.

Kuću kostrenskih pomoraca otvorili su potpredsjednik Vlade Republike i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž, zamjenik župana Primorsko-goranske županije Vojko Braut, voditeljica Odsjeka za provedbu integriranih teritorijalnih ulaganja Ivana Soža Savić, načelnik Općine Kostrena Dražen Vranić i ravnateljica Centra kulture Kostrena Borka Reljac.

Projekt je predstavljen kao ključna točka kulturnog naslijeđa Kostrene i važan je dio projekta “Povežimo se baštinom”, a zamjenik župana Vojko Braut istaknuo je zadovoljstvo učinjenim: “Sretan sam da ste došli na ovu ideju i realizirali je, da ovjekovječimo ono što je obilježilo ovaj naš kraj, osobito Kostrenu. Prekrasan projekt!”

“Naša Kuća nije velika, no potrudili smo se u njoj dočarati po način života i utjecaj koji je ta profesija imala na čitavu našu zajednica. Sve je u Kostreni isprepleteno elementom mora koje nije oblikovalo samo krajolik, nego i nas, mještane, naš identitet, svakodnevni i društveni život. Odredilo nam je profesije, utjecalo na kulturu i stvaralaštvo. A kada je nešto toliko veliko i važno kao što je Kostreni more, onda zaslužuje dobiti počast, u vidu nečeg trajnog i opipljivog kao što je to Kuća kostrenskih pomoraca, dom onih kojima je more život, a život more”, rekla je Borka Reljac, ravnateljica Centra kulture Kostrena.

Kuća kostrenskih pomoraca dio je zajedničkog projekta Urbane aglomeracije Rijeka »Povežimo se baštinom«. U okviru projekta, putem ITU mehanizama, dobivena su bespovratna EU sredstva u iznosu od 212 tisuća eura dok su preostala sredstva osigurale Primorsko-goranska županija i Općina Kostrena. Ukupna vrijednost radova i opremanja iznosi približno milijun eura. Kuća kostrenskih pomoraca novi je kulturno-turistički proizvod baziran na revitalizaciji materijalne i nematerijalne pomorske kulturne baštine Kostrene. Interijer predstavlja svojevrsno putovanje između neba, zemlje i mora, predstavljen u prostoru kroz četiri cjeline – prizemlje kao more, prvi kat kao kopno, potkrovlje kao nebo te stubište kao putovanje. Prostor prizemlja obuhvaća tematske cjeline o moru kroz koje se želi naglasiti utjecaj čovjeka na more i važnost očuvanja morskog okoliša kao i priče i predaje o moru. Postav prvog kata donosi priču o Kostreni, obitelji i ženskoj perspektivi, o kostrenskim pomorcima i kapetanima, životu na pučini i emocijama. Prostor potkrovlja nudi interaktivni sadržaj poput oceana znanja, brodskog dnevnika, nebesku, zemaljsku i satelitsku navigaciju i iskustvo plovidbe kroz VR naočale.

Radno vrijeme Interpretacijskog centra Kuća kostrenskih pomoraca:

Četvrtak i petak: 10:00 – 18:00 sati

Subota: 10:00 – 17:00 sati

Blagdani i praznici: zatvoreno

Adresa: Trg Sv. Barbare 1, Kostrena

Sve informacije vezane uz planiranje posjeta pronađite na https://ckk.hr/kuca-kostrenskih-pomoraca/planirajte-posjet/ .

Exit mobile version