U organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu 28. i 29. svibnja održava se međunarodna stručna konferencija “Prevencijom do kulture nenasilja”.
Svrha ove međunarodne stručne konferencije je jačanje kapaciteta stručnjaka za kreiranje i provedbu preventivnih programa u zajednici usmjerenih na zaštitu djece i mladih od brojnih izazova i rizika u online okruženju.
Prvi dan konferencije program se odvija uživo u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci, dok je drugi dan konferencije organiziran isključivo u online formatu.
Sudionike su uvodno pozdravili ravnatelj NZZJZ PGŽ Vladimir Mićović te generalna tajnica konferencije Ines Lazarević Rukavina, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak, pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, zamjenik primorsko-goranskog župana Petar Mamula te gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel.
Ravnatelj NZZJZ Mićović istaknuo je kako je s jedne strane tehnologija donijela mogućnost da u doba pandemije koronavirusa možemo funkcionirati i socijalizirati se, no digitalizacija nosi i svoju tamnu stranu. Osvrnuvši se na podatke istraživanja iz 2017. godine, koji govore da je gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina komuniciralo s osobama koje nikad nisu upoznali uživo, svako deseto dijete se susrelo uživo s osobom koju su sreli na internetu, a više od polovica djece je primilo nekakvu neprimjerenu ili povrjeđujuću poruku putem interneta.
Ravnatelj Mićović zahvalio se svim institucijama koje daju potporu Nastavnom zavodu za javno zdravstvo u provedbi brojnih programa usmjerenih i na prevenciju nasilja – Ministarstvu zdravstva, pravobraniteljici za ravnopravnost spolova, Primorsko-goranskoj županiji te Gradu Rijeci.
Gradonačelnik Obersnel istaknuo je kako je iznimno ponosan na činjenicu da je bio jedan od osnivača Udruge Tić, iz koje se kasnije razvilo Savjetovalište Tić, a onda i Dječji dom Tić, kao ustanova Grada Rijeke za rad sa zlostavljanom i zanemarivanom djecom, koja danas provodi i niz preventivnih programa.
“Razumijevajući da jedan velik dio problema nastaje zbog nedovoljne educiranosti i prisutnosti vrijednosti u društvu, a to su prije svega tolerancija, poštivanje različitosti i drugačijeg mišljenja, nakon što smo predugo čekali da to učini država, pokrenuli smo Građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavnu aktivnost u riječkim osnovnim školama. Vjerujem da upravo i kroz takav način edukacije možemo bitno utjecati na formiranje ličnosti djece kao odgovornih članova društva, koji razumiju što je to različitost, drugačije mišljenje i kojima je jasno da je nenasilje način na koji se mogu i moraju rješavati međusobni problemi“, kazao je gradonačelnik Obersnel.
Tijekom konferencije sudionici će dobiti informacije o različitim aspektima rizičnog ponašanja djece i mladih u online okruženju, izazovima u kreiranju i provedbi preventivnih programa, važnosti i načinima interdisciplinarnog pristupa u razvoju preventivnih aktivnosti te omogućiti razmjenu ideja, primjera dobre prakse i inovativnih alata i usluga na međunarodnoj razini.
Konferencija je namijenjena stručnjacima iz sustava zdravstva, socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, pravosuđa te organizacija civilnog društva, a čije je djelovanje usmjereno na razvoj i provedbu preventivnih programa u zajednici usmjerenih na zaštitu djece i mladih u online okruženju.