Vijećnik Ivan Mencer (HDZ) govorio je o problemima koje je uočio u nalazu Revizije vezane uz kratkoročne pozajmice, nelikvidnosti, problem naplate potraživanja i nerealiziranih sredstava iz fondova EU
Na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke gradonačelnik Vojko Obersnel podnio je Izvješće o financijskoj reviziji Grada Rijeke za 2016. godinu. Nalaz revizije je i ove godine uvjetan o čemu se na sjednici razvila rasprava.
Kako je u uvodu pojasnio gradonačelnik Obersnel, nalaz je i ove godine uvjetan što je postao svojevrsni standard, no Rijeka nije jedina koja dobiva uvjetna mišljenja rekao je gradonačelnik a prenose mrežne stranice Grada Rijeke.
“Od 82 jedince lokalne samouprave u kojima je provedena revizija, čak 56 je dobilo uvjetna mišljenja, među njima tri županije, 19 gradova, brojna ministarstva i drugi korisnici proračuna. To nas ne opravdava, ali u samom početku revizije ukazuje se na činjenicu kako su ipak učinjena poboljšanja i da su neki elementi koji su utjecali na uvjetno mišljenje otklonjeni. Grad Rijeka je u zadanom roku uputio dopis koje su aktivnosti poduzete, odnosno koje će se poduzeti, s obzirom na ono što revizija ukazuje kao probleme”, kazao je gradonačelnik.
Vijećnik Ivan Mencer (HDZ) govorio je o problemima koje je uočio u nalazu Revizije vezane uz kratkoročne pozajmice, nelikvidnosti, problem naplate potraživanja i nerealiziranih sredstava iz fondova EU, zbog čega bi se gradonačelnik trebao osjećati nelagodno.
Gradonačelnik je odgovorio kako Reviziju ne zanimaju okolnosti nego bilježenje događaja.
“Točna je konstatacija da nismo ostvarili prihod iz EU fondova u iznosu 209 milijuna kuna. Ali revizija nije pritom navela kako je pretpostavka da Ministarstvo kulture nije donijelo odluku o raspisu natječaja, premda je trebalo. Mi smo sredstva planirali računajući da će natječaj biti objavljen i da će se sredstva povući i trošiti. Ta je odluka donesena u 2017. i na natječaju je Grad Rijeka između ostalog dobio 69 milijuna kuna za uređenje palače Šećerane i brod Galeb. Dakle, situacija je u stvarnosti u potpunosti drugačija”.
Gradonačelnik je dodao kako je lako objasniti zašto nisu poduzete sve mjere za naplatu potraživanja.
„Drugim riječima, ako je tvrtka 3.MAJ Motori i dizalice dužna Gradu Rijeci 9 milijuna kuna, za Reviziju to znači blokirati račun tvrtke i naplatiti tih 9 milijuna kuna. Ja to učiniti neću, jer kad bih to učinio, tek onda bi se stvarno osjećao nelagodno, jer bi time doveo u pitanje plaće i radna mjesta. Ne ulazeći u meritum stvari, iz kancelarije je jednostavno govoriti o nepravilnostima, dok je stvarnost drugačija“, kazao je gradonačelnik a prenose mrežne stranice Grada Rijeke.
Gradonačelnikovo Izvješće o radu
Gradonačelnik je podnio i Izvješće o radu za razdoblje srpanj-prosinac 2017. godine.
Izvješće gradonačelnika je izazvalo niz komentara vijećnika koji se većinom nisu odnosili na ono što se u Izvješću nalazi, već su iznosili generalne primjedbe na način na koji se vodi grad, suradnju sa državnim vlastima i realizaciju kapitalnih projekata, prenose mrežne stranice Grada Rijeke.
Braneći Izvješće, Sandra Krpan (SDP) je kazala kako nije točno da sve što se u izvješću nalazi daleka budućnost, budući da se sve što gradonačelnik u Izvješću podnosi, odnosi na projekte, ponajprije vezane uz EPK 2020, koji se realiziraju zahvaljujući tome što je Grad Rijeka dobio znatna sredstva iz različitih fondova EU i Urbane aglomeracije i već je godinama najtransparentniji grad u Hrvatskoj
Gradonačelnik je kazao kako forma Izvješća nije propisana. Izvješće podnosi kako bi Vijeće bilo upoznato s onim na čemu se kontinuirano u Gradu radi. Dodao je kako suradnja između državne vlasti postoji, kao što postoje i problemi sa svim Vladama, uključujući i onu SDP-a.
Suradnja i podrška na projektima Grada Rijeke potvrđuje se ponajprije na aktivnostima na projektu EPK 2020., ali i drugim projektima koje Grad provodi ili planira. Spomenuo je projekt nove bolnice, za čiju izgradnju je Grad prije šest godina bio spreman i učinjeno je sve da izgradnja bolnice krene. Već sada je dopisom ukazao ministarstvu na činjenicu da ukoliko se želi osigurati nastavak izgradnje bolnice, ako država nema novaca, jedina mogućnost ostaje Javno-privatno partnerstvo, o čemu već postoji Sporazum sa bolnicom i ministarstvom. Već sada je potrebno pokrenuti pripreme kako bi se 2020. g krenulo u nastavak izgradnje, kazao je gradonačelnik, prenose mrežne stranice Grada Rijeke.
Izvješće je Gradsko vijeće primilo na znanje.
Prijedlog izmjena i dopuna Statuta Grada Rijeke
Ovim prijedlogom Statut se trebao uskladiti s izmjenama Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Kako je uvodno pojasnila pročelnica Ureda Grada Verena Lelas Turak, izmjenama se rješava pitanje izostanka s posla članova predstavničkih tijela, kako bi mogli sudjelovati u radu tijela i prisustvati sjednicama, zatim pitanje referenduma za opoziv gradonačelnika, u dijelu koji se odnosi na predlagatelje pa se sada ta ovlast daje i članovima predstavničkog tijela, koje to može učiniti dvotrećinskom većinom. Rok ponovnog opoziva je skraćen je sa 12 na šest mjeseci.
Zakon je donio izmjene vezane uz predlaganje osnivanja mjesnog odbora, pa je za predlaganje osnutka mjesnog odbora dostatna jedna trećina članova Gradskog vijeća, a Vijeće ujedno postaje nadležno za raspuštanje mjesnog odbora.
Vijećnici HDZ-a uputili su amandmane kojima su predlagali da se suglasnost za zaduživanje tvrtkama u većinskom vlasništvu ili suvlasništvu Grada Rijeke i ustanovama čiji je osnivač Grad Rijeka, iznad iznosa od jedan milijun kuna, kao i davanje jamstva za ispunjenje obveza tvrtkama u većinskom izravnom ili neizravnom vlasništvu Grada Rijeke i ustanovama čiji je osnivač Grad Rijeka, iznad iznosa od jedan milijuna kuna, s gradonačelnika prenese na Gradsko vijeće.
Gradonačelnik je kazao kako s obzirom na to koliko se često Gradsko vijeće sastaje, kao i na ljetnu stanku, ne želi snositi odgovornost za štete koje će nastati u poslovanju komunalnih i trgovačkih društava, ukoliko se takvi amandmani usvoje, prenose mrežne stranice Grada Rijeke.
S obzirom na to da amandmani nisu usvojeni, vijećnici koji čine većinu u Vijeću nisu prihvatili izmjene Statuta.
Foto: Grad Rijeka