Na okruglom stolu o 70. obljetnici oslobođenja Rijeke poziv na zajedništvo

Idi na originalni članak

U Gradskoj vijećnici održan je okrugli stol povodom 70. obljetnice oslobođenja Rijeke u Drugome svjetskom ratu i pobjede nad fašizmom u sklopu kojeg su se brojni eminentni izlagači sa znanstvenog i stručnog stajališta osvrnuli na povijesne i suvremene događaje.

Oglas

U ime Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije te Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke sudionike okruglog stola pozdravio je Dinko Tamarut. Istaknuo je kako je okrugli stol u Rijeci jedan od niza brojnih događaja u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji kojom se obilježava 70. godišnjica završetka Drugog svjetskog rata.

“Prisjećajući se tih događaja, želimo još jednom uputiti apel cijelom društvu, a pogotovo mladima, kako se strahote Drugog svjetskog rata više nikada ne bi ponovile,” kazao je Tamarut.

Rastko Schwalba, Maja Polić i Dinko Tamarut

Uputivši zahvalu svima koji su prije sedamdeset godina omogućili veliku pobjedu i ponovno sjedinjenje Rijeke s Hrvatskom, zamjenik riječkog gradonačelnika Marko Filipović poručio je: “Svjesni da smo upravo ovdje u Rijeci iskusili i prve D’ Annunzijeve fašističke projekte, izgradili smo identitet Rijeke na otvorenosti, suživotu i tolerantnosti, na antifašizmu i drugim europskim vrijednostima. Naša je obaveza i s ovoga okrugloga stola prenijeti te vrijednosti generacijama koje dolaze, u vrtićima i školama, u obiteljima, u svakodnevnom životu, i naravno ne samo spomenicima nego argumentima i povijesnim činjenicama. Treba im reći istinu o tome koju poruku nosi svaki grafit kukastoga križa, svaka poruka mržnje i netolerancije, svaka ideja koja zagovara neslobode i nepoštivanje ljudskih prava,” istaknuo je Filipović.

Zamjenik primorsko-goranskog župana Erik Fabijanić istaknuo je kako je obilježavanje ovog važnog povijesnog datuma za Rijeku i cijelu regiju, ujedno je prilika za isticanje antifašizma kao naše najveće vrijednosti i baštine. “Bez obzira na pojedince koji žele promijeniti tijek povijesti, antifašizam je konstanta koja se ne može i neće promijeniti te će ostati čvrsti temelj i Hrvatske i Europske unije kojoj pripadamo,” kazao je Fabijanić.

Čestitavši svima na obilježavanju ove velike obljetnice, riječki nadbiskup msgr. Ivan Devčić, upozorio je kako bi se, prisjećajući se žrtava oslobodilačkih borbi, svi trebali truditi živjeti vrijednosti i ideje zajedništva i bratstva. Dodao je kako je svima, po uzoru na ponovno sagrađene mostove preko Rječine, zadaća graditi duhovne mostove

Akademik Petar Strčić u ime Povijesnog društva Rijeka istaknuo je velika stradanja ovog kraja i njegovih stanovnika, izražavajući uvjerenje da će sudionici okruglog stola još jednom na znanstveni način progovoriti o povijesnim događajima.

Na okruglom stolu su govorili prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina na temu “Opće prilike u Europi u trenutku završetka rata”, prof. dr. sc. Hrvoje Klasić na temu “Suvremeni hrvatski antifašizam”, doc. dr. sc. Dragan Markovina na temu “Posljedice paradigme dvaju totalitarizama”, prof. dr. sc. Željko Bartulović na temu “Državnopravni problemi utvrđivanja granica koncem rata”, doc. dr. sc. Snježana Koren na temu “Antifašizam u hrvatskim udžbenicima povijesti”, dr. sc. Milan Radošević na temu “Nasljeđe antifašizma i mladi: anketno istraživanje u Istri”, Rajko Samueli-Katić na temu “Ratni put IV. Jugoslavenske armije”, Milan Gorjanc na temu “Operacije IV. armije pri pohodu na Trst”, Luka Nekić i prof. Matija Tomac na temu “Oslobođenje Like 1945. godine”, dr. sc. Andrea Roknić Bežanić na temu “Poslijeratna Rijeka – uspostava vlasti i obnova gospodarskog i društvenog života” i mr. sc. Ana Anić Opašić s temom “Rijeka – iscjeljenje rasjeka kao dvojnosti grada”.

Okrugli stol zajednički su organizirali Grad Rijeka, Savez antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije (SABA), Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke (UABA), Povijesno društvo Rijeka i Primorsko-goranska županija.

(S.R.L./GR)

Exit mobile version