Na 10. sjednici Županijske skupštine većinom je glasova usvojen prijedlog rebalansa Proračuna kojim se konsolidirani Proračun PGŽ za 2022. godinu povećava za 126,9 milijuna kuna, odnosno raste s 1,525 milijarde na iznos od 1,652 milijardu.
Kako je pojasnio resorni pročelnik Krešimir Parat manji dio ovog povećanja financiran je iz prenesenog viška i to u iznosu od 43,0 mln kuna, dok je 83,9 milijuna kuna rezultat povećanja prihoda i primitaka tekuće godine u iznosu 83,9 mln kuna.
Župan Komadina dodao je da županijski proračun, kao i proračun RH, raste upravo iz činjenice da smo se gospodarski oporavili u zadnjih par godina, bilježi se rast zaposlenosti i novih radnih mjesta, a kako bi se spriječila depopulacija povećavaju se i plaće jer su poslodavci svjesni da se bez kvalitetnih ljudi ne može funkcionirati.
“U našem slučaju ovo proračunsko povećanje omogućit će da saniramo krizne situacije u zdravstvu, “podebljamo” projekte u školstvu, u socijali kroz ulaganja u domove za starije te dovršimo projekt Platak kao kapitalni infrastrukturni projekt. Ovaj nam rebalans treba da sada dovršimo ono što moramo kako bi oslobodili sredstva za sanaciju inflatornih učinaka u sljedećoj godini”, naglasio je župan.
Između ostalog rebalansom se udvostručuju i sredstva za poticanje i jačanje poduzetničkog kapitala, za razvoj mreže sanjkališta u Gorskom kotaru. Povećanje sredstava za zdravstvo usmjerit će se i za veću dostupnost na primarnoj razini zdravstvene zaštite, između ostalog kako bi se zadržale ambulante s manjim brojem pacijenata kakvih je najviše u Gorskom kotaru, zatim u ulaganje i opremanje objekata, za početak radova na izgradnji Zdravstvenog centra Rujevica, nastavak projekta obnove paviljona u specijalnoj bolnici Insula Rab, kao i projektiranje novog Doma zdravlja u Malom Lošinju. Ukupno je kroz ovaj rebalans proračun za zdravstvo uvećan za 10 milijuna kuna.
Aktualni sat
Sjednica je započela aktualnim satom na kojem je otvoreno više pitanja, ali i prijedloga.
Tako je vijećnik Boris Popović predložio održavanje tematske sjednice o gospodarstvu s obzirom na recentne rezultate istraživanja o poduzetništvu u Hrvatskoj prema kojima PGŽ stagnira. Župan Komadina složio se s prijedlogom za održavanje tematske sjednice u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, ali je istaknuo i podatak iz tog istog istraživanja koji pokazuje kako PGŽ ima najveći porast dobiti poduzetnika.
Postavljeno je pitanje statusa projekta Valbiska, na što je zamjenik župana Braut odgovorio da se radi o drugoj najprofitabilnijoj trajektnoj liniji u Hrvatskoj koja je žila kucavica za otoke. Izjavio je da je u tijeku revizija projekta, a jučer je održan sastanak radne skupine koja vodi projekt.
Donijet je zaključak da se luka rekonstruira na način da se omogući dodatan manipulativni prostor za vozila i izgradi još jedan operativni gat. Taj zahvat uključuje nasipavanje postojeće lučice, a Braut je istaknuo da se posebno obraća pažnja na to da nitko ne ostane bez veza, a zamjenski će vezovi biti osigurani u lukama u okruženju, primarno luci Sveta Fuska.
Dodatno je istaknuo kako neće biti izmještanja postojeće benzinske crpke i restorana, te rekonstrukcija ne prijeti gubitku radnih mjesta.
U PGŽ trenutačno boravi 133 djece iz Ukrajine
Vijećnike je zanimalo i kako se odvija prilagodba i integracija ukrajinske djece u školama na području županije, na što je pročelnica Edita Stilin izvijestila kako u PGŽ trenutačno boravi 133 djece iz Ukrajine diljem županije. Pročelnica je istaknula da su dobro primljeni i da se uspješno integriraju, a iskoristila je priliku zahvaliti svim prosvjetnim djelatnicima koji se nakon izazova pandemije bave izazovima integracije djece iz ratom zahvaćenog područja.
Postavljeno je i pitanje o rezultatima programa kreditiranja poljoprivrednika te kako je gašenje PIK-a utjecalo na proizvođače mlijeka u županiji, o čemu je odgovor dao privremeni pročelnik Brajan. Naveo je da je interes poduzetnika bio velik, te da je Primorsko-goranska županija u suradnji s bankama osiguravala subvencije kamatnih stopa do 2% pa je na taj način realizirano 10 milijuna kuna potpora od kojih, između ostalog za vinarije Gospoja i Pavlomir. S trendom pada kamatnih stopa na tržištu, opada i interes za ove potpore, zaključio je Brajan.
Što se tiče utjecaja gašenja PIK-a, Brajan je naveo kako na našem području postoji nekoliko velikih proizvođača koji nisu surađivali s tom tvrtkom.
Vijećnika Franju Butorca je zanimalo u kojoj je fazi najavljeno prebacivanje osnivačkih prava nad školama u Bakru s Primorsko-goranske županije na Grad Bakar, na što su župan Komadina i pročelnica Stilin odgovorili kako službene komunikacije ma tu temu s Gradom Bakrom nije bilo. Župan Komadina izrazio je sumnju o drugim motivima iza takvih glasina, budući da jedna od škola ima zemljište koje bi moglo biti pravi povod takvoj eventualnoj inicijativi, te dodao da je jedini takav pokušaj svojevremeno bio u Gradu Kastvu, no od strane države je odbijen.
Usvojen je i izvještaj o radu Župana za drugu polovicu prošle godine, zatim izmjene i dopune financijskog plana ŽUC-a, akcijski plan energetske učinkovitosti PGŽ za razdoblje do 2024.godine te više koncesijskih odluka. Došlo je i do izmjene u sastavu članova Županijske skupštine, umjesto Viktora Ivaniša funkciju županijskog vijećnika preuzeo je Robert Marčelja.
Sjednica Županijske skupštine i dalje je u tijeku.