NEKAD I SAD: Prije 50 godina riječki srednjoškolci dobivali su (nepovratne) kredite, kako je danas?

Idi na originalni članak

Oni najbolji učenici kredite nisu morali ni vraćati dok su ih oni vrlo dobri vraćali u umanjenom novčanom iznosu

Oglas

Doduše, prema pričanjima i svjedočenjima starijih, zbog inflacije krediti bi se ionako „topili“ sami od sebe, no svakako ta pogodnost za učenike – iz današnje perspektive – zvuči jako primamljivo.

Evo kako je rečenu mogućnost oglasio riječki Novi list prije pola stoljeća:

„U toku ove 1967/68. školske godine po prvi put će i riječki srednjoškolci moći koristiti kredit na koji su do sada imali pravo jedino studenti. Sredstva će osigurati Općinksa skupština i republički Fonda za kreditiranje studenata.“

Krediti prije 50 godina

Mjesečni prosjek kredita za srednjoškolce tada nije iznosio manje od 20 tisuća starih dinara, a pri dodjeli kredita prednost su imali učenici strukovnih škola deficitarnih struka kao i osobito nadareni učenici drugih škola koji su slabog socijalnog stanja.

Posebno su nam zanimljivi, iz današnje perspektive, uvjeti vraćanja novca o čemu je riječki dnevnik tada pisao: „…oni učenici koji određenu školu završe u roku trajanja uz prosječnu ocjenu 4,5 do 5 bili bi oslobođeni vraćanja kredita u stopostotnom iznosu. Oni čija ocjena bude između 3,0 i 4,4, vraćali bi samo 30 posto od iznosa kredita a pedeset posto vraćat će oni čija se prosječna ocjena bude kretala 3,5 i 3,8…“

Rečenu mogućnost kreditiranja tada je prema predviđanjima moglo iskoristiti pedesetak učenika riječkih srednjih škola, a birali su se prema uvjetima raspisanog natječaja.

Prošlo je pedeset godina, izborili smo se u međuvremenu (krvavo) za svoju državu a nekako paralelno s time došlo je i do promjene društvenog uređenja – komunizam/socijalizam na jugoslavenski način doživio je povijesni fijasko a na scenu je stupio kapitalizam s pripadajućom pretvorbom i privatizacijom na hrvatski način. Bolna tema… I Rijeka i riječki prsten pritom su dobili novi teritorijalni ustroj odnosno okvir društvenog djelovanja.

S obzirom na sve ove izmijenjene okolnosti pomalo je i nezahvalno uspoređivati pogodnosti za učenike nekad i sad, no ipak smo uputili pitanje o tome gradskom Odjelu za odgoj i školstvo.

Zanimalo nas je – u odnosu na učeničke kredite otprije pedesetak godina – koje pogodnosti Grad Rijeka danas nudi iznimnim učenicima ili pak onima iz materijalno ugroženih obitelji. Dobili smo iznimno opširan i sadržajan odgovor…

Učeničke stipendije i krediti danas

Iz Odjela za odgoj i školstvo rekli su nam kako Grad Rijeka još od 1993. godine stipendira darovite učenike srednjih škola i studente. 2010. godine uvedena je stipendija za studente koji se obrazuju za deficitarna zanimanja a 2014. godine stipendija za socijalno ugrožene učenike i studente srednjih škola. Također, u sklopu akcije “Solidarnost za Vukovar” Grad Rijeka od 2010. godine stipendira studente iz Vukovara.

U suradnji sa Sveučilištem u Rijeci provodi se program kreditiranja studenata.

STIPENDIJE za darovite učenike i studente

Stipendije za darovite učenike srednjih škola (3. i 4. razred) i studente Grad Rijeka dodjeljuje od svog osnutka, to jest od 1993. godine. Time Grad Rijeka potvrđuje ostvarenje jednog od svojih strateških prioriteta – ulaganje u znanje mladih.

Proteklih 24 godine isplaćeno je 3207 godišnjih stipendija. Za školsku/akademsku 2017./2018. godinu za ovu namjenu, odnosno stipendiranje ukupno 100 učenika srednjih škola i studenata, iz Proračuna Grada Rijeke ukupno je izdvojio cca 858.000,00 kn. Od kad je davne 1993. godine ustanovljena ova stipendija ukupno je isplaćeno oko 26 milijuna kuna.

Foto: Ilustracija

Temeljni kriterij za izbor korisnika stipendije je darovitost te se pristupnici natječaju za dodjelu stipendija Grada Rijeke boduju prema uspjehu u obrazovanju, priznatim postignućima, te prema mišljenju dvaju profesora-mentora rezultatima psihologijskog testiranja. Početkom svake školske/akademske godine nove stipendije dodjeljuju se putem javnog natječaja. Prema ostvarenim ukupnim bodovima sastavlja se rang lista pristupnika, posebno za studente, a posebno za učenike 3 i 4. razreda srednjih škola, koja služi kao osnovica za odabir stipendista.

Od ukupno utvrđenog godišnjeg broja stipendija 30% namijenjeno je za učeničke, a 70 % za studentske stipendije.

S učenikom/studentom sklapa se ugovor o stipendiranju, za cijelo razdoblje obrazovanja u okviru stupnja za koji je stipendiran (srednjoškolskog/visokog obrazovanja) pod uvjetom da tijekom tog razdoblja ispunjava sve propisane uvjete. Stipendisti su izvrsni učenici i studenti te većina ostvaruje pravo korištenja stipendije tijekom cijelog obrazovnog ciklusa.

Početkom svake školske/akademske godine “stari” stipendisti su dužni dokazati da su ispunili uvjete iz ugovora o stipendiranju (prijelaz u viši razred/studijsku godinu, prosjek ocjena, zadržavanje prebivališta na području Grada Rijeke), a Povjerenstvo za stipendiranje pregledava dostavljenu dokumentaciju odnosno dokaze o ispunjavanju uvjeta.

Stipendija se dodjeljuje korisniku stipendije za jednu školsku/akademsku godinu. Ukoliko se školuje u Rijeci, student ili učenik koji ostvari pravo korištenja stipendije, u akademskoj / školskoj godini prima 9 mjesečnih stipendija u iznosu od 850,00 kuna mjesečno. Ako se školuje izvan Rijeke, primit će 9 mjesečnih stipendija u iznosu od 1.100,00 kuna mjesečno.

DEFICITARNE STIPENDIJE GRAD RIJEKA

Od akademske godine 2010/11. Grad Rijeka dodjeljuje stipendije za studente s prebivalištem na području grada Rijeke koji se obrazuju za deficitarna zanimanja.

Temeljem podataka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i potreba u ustanovama Grada Rijeke, donosi se Odluka o deficitarnim zanimanjima. S obzirom na to da takvi kadrovi nedostaju riječkim obrazovnim ustanovama, stipendiranje deficitarnih zanimanja pomože studentima da brže i lakše završe fakultete, a dugoročno od toga i Grad ima koristi jer će se njihovim eventualnim zapošljavanjem po završetku studija zadovoljiti potrebe za kadrovima koji nedostaju.

Stipendija za studente koji se obrazuju za deficitarna zanimanja traje 9 mjeseci godišnje, a iznosi 1.100,00 kuna mjesečno. Korisnik zadržava pravo stipendiranja do kraja studiranja uspješnim završetkom studijske godine.

Za akademsku godinu 2017./2018. za ovu namjenu, odnosno stipendiranje ukupno 10 studenata, iz Proračuna Grada Rijeke ukupno je izdvojeno 99.000,00 kn.

U posljednjih 8 godina od kad je ustanovljena ukupno je isplaćeno oko 700.000,00 kn.

Svake godine ispočetka se procjenjuju koja su zanimanja deficitarna. Deficitarnost se određuje temeljem podataka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ureda državne uprave u Primorsko-goranskoj županiji te sagledavanjem potreba u ustanovama odgoja i obrazovanja Grada Rijeke.

Ova stipendija se dodjeljuje i temeljem socijalnih uvjeta. Tako se pri dodjeli stipendija u obzir uzimaju i socijalni kriteriji te dodatne bodove dobivaju mladi iz obitelji s malim prihodima ili obiteljima koje su stalni korisnici novčane pomoći, odnosno mladi s invaliditetom. Pokazuje se da su deficitarna zanimanja često ona koja se ne mogu studirati u Rijeci, već u Zagrebu ili Ljubljani.

Budući da takvi kadrovi nedostaju riječkim obrazovnim ustanovama, stipendiranje deficitarnih zanimanja pomaže mladim Riječanima da brže završe fakultete, a dugoročno od toga i Grad ima koristi jer se njihovim eventualnim zapošljavanjem nakon završetka studija zadovoljavaju potrebe za kadrovima koji nedostaju. Ujedno, ove stipendije mogu biti poticaj i drugim mladima da se lakše odluče za deficitarne studije, upravo zbog mogućnosti korištenja stipendija.

Ujedno, ove su stipendije poticaj i drugim mladima da se lakše odluče za ove studije, upravo zbog mogućnosti korištenja stipendija. Stipendija iznosi 1.100,00 kuna mjesečno.

STIPENDIJE PO SOCIJALNOM KRITERIJU

Grad Rijeka od 2014. godine u svoj katalog stipendija uvodi novu vrstu stipendije kojom se nastoji omogućiti učenicima i studentima koji dolaze iz obitelji slabijeg socijalnog statusa da završe svoje formalno obrazovanje; srednju školu ili studij te na taj način ostvare osnovne preduvjete za uspješan ulazak na tržište rada.

Gradsko vijeće Grada Rijeke donijelo je na sjednici 14. srpnja 2016. godine novu Odluku o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata prema socijalnim kriterijima. Pravo sudjelovanja na natječaju imaju učenik srednje škole i student, koji je državljanin Republike Hrvatske, ima prebivalište na području grada Rijeke u neprekidnom trajanju od najmanje šest mjeseci do dana objave javnog natječaja i korisnik je prava iz socijalne skrbi – kućanstvo učenika/studenta korisnik je zajamčene minimalne naknade sukladno zakonu kojim se uređuje socijalna skrb, ili je korisnik prava iz socijalnog programa Grada po osnovu uvjeta prihoda, sukladno odluci Gradskog vijeća Grada Rijeke kojom se uređuje socijalna skrb. Pored navedenih uvjeta, školski/akademski uspjeh također je jedan od osnovnih uvjeta pristupa natječaju. U bodovanju pristiglih prijava uzima se u obzir postojanje posebnih socio-ekonomskih uvjeta života koji značajno utječu na odgoj i obrazovanje učenika i studenta.

Veći dio stipendija usmjeren je na srednjoškolsku populaciju. Smatramo da se time potiče i daje mogućnost stjecanja srednjoškolskog stupnja obrazovanja, što je i temelj za njihovo daljnje uključivanje u višu razinu obrazovanja na nekoj od visokoškolskih obrazovnih ustanova, odnosno lakše zapošljavanje.

Grad Rijeka ovim stipendijama želi premostiti ekonomsku prepreku za ulazak mladih nepovoljnijeg socio-ekonomskog statusa u sustav obrazovanja, a istovremeno djeluje i na smanjivanje trenda njihovog napuštanja formalnog obrazovanja i ranijeg ulaska u svijet rada.
Stipendija za učenike srednjih škola i studente prema socijalnom kriteriju dodjeljuje se 12 mjeseci, a iznosi 850,00 kuna mjesečno.

U školskoj/akademskoj 2017./2018. godini, stipendiju prema socijalnom kriteriju primalo je 12 korisnika od čega 9 učenika i 3 studenta, a za ovu namjenu, odnosno stipendiranje izdvojeno je ukupno 122.400,00 kn u Proračuna Grada Rijeke.

U posljednje 4 godine od kad je ustanovljena ukupno je isplaćeno oko 703.800,00 kn.

Stipendiranje studenata iz Vukovara u sklopu akcije “Solidarnost za Vukovar”

U sklopu akcije “Solidarnost za Vukovar” Grad Rijeka od 2010. godine godišnje stipendira vukovarske studente, na taj im način omogućujući lakši nastavak akademskog obrazovanja.

Grad Rijeka iz svog proračuna Gradu Vukovaru svake godine osigurava novčana sredstva za 10 studenata i to 800,00 kn po studentu, 10 mjeseci godišnje.

Grad Vukovar isplaćuje sredstva odabranim studentima te, u skladu s Odlukom o stipendiranju studenata i potpisanim ugovorima sa studentima, prati tijek njihovog školovanja tijekom razdoblja stipendiranja.

Program kreditiranja studenata Sveučilišta u Rijeci

Grad Rijeka uz Sveučilište u Rijeci, Primorsko-goransku županiju, Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci sudjeluje u provedbi Programa kreditiranja studenata Sveučilišta u Rijeci koji je započeo s realizacijom 2008. godine. Programom kreditiranja studenata, koji je prvi ovakve vrste u Hrvatskoj, subvencionira se kamata na odobrene kredite za financiranje troškova života (do 300 EUR-a mjesečno) i troškova školarina (do 20.000 EUR-a), a sve putem javnog natječaja koji je trajno otvoren i objavljen na stranicama Sveučilišta u Rijeci.

Cilj Programa je poticanje izvrsnosti studenata Sveučilišta u Rijeci, podrška socijalnim mogućnostima studiranja, poticanje izobrazbe kadrova prema strateškim profilima te poticanje kontinuiranog obrazovanja kroz ravnopravan status svih grupa studenata. Prinosom od uloženih sredstava u zajedničku Riznicu u cijelosti se subvencionira kamata za iskorištena sredstva za vrijeme korištenja i počeka za sve korisnike kredita, a rok vraćanja kredita je maksimalno deset godina uz mogućnost korištenja počeka do dvanaest mjeseci nakon završetka studija.

Za sve studente koji završe studij bez zaostataka subvencionira se kamatna stopa kredita u otplati tako da za studenta krajnjeg korisnika iznosi 2,5%. Program je namijenjen studentima neovisno iz kojeg dijela Hrvatske dolaze kako bi se u Rijeku privukli i zadržali najbolji studenti, a kreditiraju se i studenti iz grada Rijeke koji studiraju na drugim sveučilištima izvan Grada, programe koje riječke visokoškolske ustanove nemaju.

„Želimo istaknuti da Grad Rijeka uspješno surađuje sa Sveučilištem u Rijeci putem različitih projekata od zajedničkog interesa kojima se osiguravaju bolji uvjeti studiranja, rada i života svim učenicima/studentima koji nastave svoj put. Naime, Grad je sufinancirano niz potreba članica Sveučilišta, npr. izgradnju kapitalnih objekata, nabavu opreme, znanstvene projekti, sudjelovanje na znanstvenim skupovima te mnoštvo raznih potpora akademskoj zajednici. Najvažniji projekt je sigurno izgradnja Kampusa na Trsatu kojim je unaprijeđena znanstvena infrastruktura i potaknuta interdisciplinarnost u istraživačkim i sveučilišnim programima.

Pokretanje izgradnje Sveučilišnog kampusa na Trsatu predstavlja snažan zamah u koncepciji ustrojavanja modernog Sveučilišta u Rijeci i njegova usmjeravanja prema društvu znanja, a što je i prioritet Grada. Drugi značajni projekt koji je realiziran zahvaljujući suradnji Grada i Sveučilišta je rješavanje stambene problematike djelatnika Sveučilišta. „, istakli su iz Grada Rijeke.

Također, Grad Rijeka je uz Sveučilište u Rijeci i Primorsko-goransku županiju suosnivač Zaklade Sveučilišta u Rijeci koja je suvremeni i u svijetu vrlo često korišten oblik potpore programima od posebnog interesa. Svrha njezinog osnivanja je trajno pružanje novčane potpore članovima akademske zajednice kroz potpore znanstveno-istraživačkim projektima, programima i novim studijima kao i cijeloj akademskoj zajednici, potpora djelatnicima i studentima Sveučilišta, a što se ostvaruje iz sredstava godišnjeg prinosa osnivača Zaklade.

Foto: Riječanin

Exit mobile version