Na 20. obljetnicu vojno-redarstvene akcije Oluja, u srijedu 5. kolovoza 2015. u 20.00 sati, dok bude trajala središnja proslava u Kninu, u riječkom će se HNK Ivana pl. Zajca održati performans naziva „Drugi rat“: pet protjeranih žena različite nacionalnosti, u razgovoru s moderatoricom Vesnom Janković, ispričat će svoja sjećanja na te ratne dane.
Prema prioćenju Propagande HNK Ivana pl. Zajca, „Kroz njihova sjećanja i životne priče pokušat će se ukazati da je rat ipak puno kompleksniji od onoga kako ga pokušava predstaviti službena/e politika/e. Njihova „kontrasjećanja“ koja nisu usmjerena „protiv“ već otvaraju drugu perspektivu, pokušaj su da se ispričaju i čuju one priče koje uvijek ostaju negdje na marginama ili nikad ispričane, priče što ih vjerojatno neće zabilježiti ni službena povijest. Upravo stoga, ovaj razgovor kao svojevrsna usmena povijest svjedokinja jednog vremena pomoći će da njihova iskustva ne ostanu tek osobna sjećanja.“, pojašnjavaju iz riječkog Kazališta.
Reakcije branitelja: „Provokacija!“
No već i sama najava ovoga performansa izazvala je snažne reakcije, kakve su u riječkom Kazalištu vjerojatno i očekivali, a mnogi će reći i – priželjkivali. Snažno su reagirali riječki dragovoljci iz Domovinskog rata koji su osudili performas “Drugi rat” nazivajući ga „drskom provokacijom“, uz riječi kako „Frljić performansom ‘Drugi rat’ ponižava hrvatski narod“.
„Performansu pod nazivom Drugi rat u riječkom HNK-u Ivana pl. Zajca koji će se održati 5. kolovoza cilj je poniziti hrvatski narod na Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja“, rekao je predsjednik riječke Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Mile Biondić, podsjećajući kako se sve događa „u gradu iz kojeg su deseci tisuća sugrađana s puškom u ruci stali u obranu domovine. Ovaj projekt ne najavljuje ništa drugo nego omalovažavanje svih nastojanja da se mirnim putem riješe problemi započeti 1991. godine”, dodao je Biondić koji zaključuje kako se „Drugim ratom još jednom nastoji izjednačiti žrtve i agresora“.
Dragovoljci smatraju da u jednoj nacionalnoj kazališnoj kući koja se financira novcem građana ne može biti mjesta ovakvom performansu upravo na Dan pobjede te da bi ga Ministarstvo kulture trebalo zabraniti jer se ne radi ni o kakvom kulturnom događaju.
Podsjetimo, obljetnicu najveće oslobodilačke akcije riječki dragovoljci tradicionalno obilježavaju mimohodom kroz centar Rijeke.
Interpretacija u (nekim) medijima
Na cijelu priču nadovezao se splitski dnevnik Slobodna Dalmacija naslovljujući napis o ovom performansu riječima „U Rijeci spremaju kontraoluju“, što je naljutilo intendanta HNK Ivana pl. Zajca Olivera Frljića koji je uputio otvoreno pismo predsjedniku Hrvatskog novinarskog društva Saši Lekoviću.
„Dana 5. kolovoza će u riječkom HNK pet žena različitih nacionalnosti ispričati svoje ratne priče. Riječ je o pokušaju da se o ratu govori ne iz pozicije nacionalne pripadnosti, već iz pozicije žene. Cijeli skup je zamišljen kao afirmacija kulture mira. Kroz njega se trebao dati prostor onim iskustvima koja inače nisu prisutna u javnom prostoru.
Iako je dobila navedne informacije, a novinar Davor Krile napisao tekst koji ih je točno interpretirao, Slobodna Dalmacija se odlučila navedeni tekst opremiti na način da se protiv organizatora i sudionika skupa pokrene medijski linč. Tekst je naslovljen “U Rijeci spremaju ‘KONTRA OLUJU'”, iako takav naslov nema nikakve veze niti sa sadržajem teksta, niti sa sadržajem planiranog skupa. Većina portala prenijela je samo naslov, te svoje daljnje interpretacije gradila na njemu.
Ovim putem bih Vas, kao predsjednika Hrvatskog novinarskog društva, molio da se o navedenom potezu Slobodne Dalmacije – koji predstavlja eklatantan primjer kršenja novinarske etike, proizvođenja masovne histerije i huškanja – javno očitujete. Vjerujem da, kao i većina hrvatske javnosti, ne biste htjeli da ovaj skup završi nasiljem od strane onih koji još uvijek ne mogu prihvatiti da postoje i neka drugačija iskustva i mišljenja, pri čemu im zdušno asistira dio hrvatske medijske scene. Sudionice skupa su, još jednom ponavljam, isključivo žene.“, stoji u pismu koje je intendant HNK Ivana pl. Zajca Oliver Frljić uputio HND-u.
Kome ovo treba?!
Iako iz riječkog Kazališta učestalo ponavljaju kako je „…cijeli skup (performans, op.a) zamišljen kao afirmacija kulture mira“, ne možemo se oteti dojmu da je ipak sam odabir datuma njegova uprizorenja, na dan nacionalne proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti odnosno Dana hrvatskih branitelja, „mazohistički“ pa i „sadistički“ neodgovoran poziv na reakciju, bez koje, čini se, ova vladajuća garnitura u rijekom Kazalištu – zaista ne vidi smisao svoga postojanja?!
Zanimljivo je pitanje i diskvalificira li intendant riječkog Kazališta odabirom ovog datuma same branitelje kao potencijalne gledatelje? Naime, mnogi će branitelji toga dana biti zauzeti drugim aktivnostima vezanima uz proslavu, pa neće biti u prilici pogledati ovaj potencijalno zanimljivi i potresni performans. A siguran sam da ima njih podosta koji bi ga htjeli pogledati i doživjeti.
Naime, i hrvatski branitelji su samo (suosjećajni) ljudi, vjerovao to intendant Frljić ili ne, i mnogima je zaista žao (provjereno!) što odabirom ovog datuma neće biti u prilici pogledati performans. Posljedično je pitanje logično i nameće se samo od sebe – ako nije (i) za branitelje, kome je zapravo namijenjana ova predstava?!
Bit će zanimljivo vidjeti hoće li se uz prizorište događanja ponovno naći pomidori, plastični kalašnjikovi, ili nešto još neukusnije i provokativnije. No ključno je pitanje svih pitanja oko današnjeg riječkog Kazališta – kome sve ovo zapravo treba?!