Pomorski vremeplov – 12. srpnja

Idi na originalni članak
Francesco Morosini

1879

Oglas

Bark Antonietta u vlasništvu braće Pajkurić, napušten u Atlantskom oceanu i potonuo pod zapovjedništvom kap. Stjepan Dujmić. Na brodu su još bili: Kazimir Dujmić, Fran Tremarić, ? Filić, Ivan Dujmić, Roko Pezelj, Jož Rosović, Tonča Franelić, Jovanin Šoić, Jož Medanić… svi su spašeni od američkog broda Ornan.

1930

Putnički brod Karadjordje u Pašmanskom kanalu u bok udario talijanski parobrod Francesco Morosini. Poginulo je pet osoba. Brod teško oštećen i nasukan na otočić Bisage kako bi se sprječilo potonuće. Kasnije odsukan i popravljen.

1932

Parobrod Michael N. Maris nasukao se na otok Brusnik i potonuo slijedećeg dana dok je plovio iz Danziga za Trst s teretom ugljena i koksa. Brod je izgrađen kao Adriatico 1899. godine za lošinjskog brodara Navigazione Generale Gerolimich & Co., a kasnije je bio u floti Societa Anonima di Navigazione a Vapore Lussino, a 1923. godine prodan je grčkom brodaru iz Androsa.

1932

Japanski parobrod Kogiku Maru potonuo je nakon nasukanja na otok Shinto u plovidbi Wakamatsu-Chemulpo-Cinnampo s teretom ugljena. Izgrađen 1911. u Bill Quayu kao Hunnia za riječkog brodara Atlantica Sea Navigation Co. Ltd. prodan 1914.

1960

Brod Kragujevac dubrovačke Atlantske plovidbe doplovio je u rezalište Kure. Izgrađen je 1920. kao Ronda u South Shieldsu. Od 1937. postaje Ivan Topić u floti sušačke Slobodne plovidbe Topić. 1947. dodijeljen riječkoj Jugoslavenskoj slobodnoj plovidbi. Od 1949. do 1956. u floti Jugolinije.

1981

Zapovjednik tankera Ante Banina (Jugotanker) kap. Mladen Vučetić u Genovi pri eksploziji na japanskom tankeru Kokuyoh Maru samoinicijativno i bez odobrenja lučkih vlasti naredio da se presjeku vezovi i bez pilota tegljača isplovi iz opasne blizine gorućeg japanskog tankera.

1990

Motorni brod Marko Tašilo potonuo u Crvenom moru. Izgrađen 1970. kao Borkumersand u Elsfleth.

Exit mobile version