U KBC-u Rijeka 2004. godine osnovana je prva anesteziološka klinika u Hrvatskoj
U povodu obilježavanja 20 godina od osnutka prve Klinike za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli u Republici Hrvatskoj, organizira se svečani simpozij koji će se održati u subotu, 5. i nedjelju, 6. listopada 2024. u hotelu „Malin“ u Malinskoj. Ovaj skup nije samo prilika za proslavu, već i za prisjećanje na bogatu povijest anesteziologije u Rijeci, kao i na izvanredan doprinos ove struke hrvatskom zdravstvenom sustavu.
Prigodnim simpozijem bolnica s ponosom obilježava 20 godina od osnutka Klinike za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli KBC-a Rijeka. U protekla dva desetljeća, Klinika je postala sinonim za stručnost, predanost i inovaciju u području medicinske skrbi. Klinika za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli danas uživa status Referentnog centra Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za primjenu ultrasonografije u anesteziologiji i intenzivnoj medicini.
Godine 1984., ujedinjenjem svih bolnica na području grada Rijeke u jedinstveni Klinički bolnički centar Rijeka, nastaje Zavod za anesteziologiju i intenzivno liječenje. Predstojnikom je imenovan prof. dr. Ljubomir Ribarić koji tu odgovornu dužnost obavlja do odlaska u mirovinu 1989. godine. Prof. Ribarića nasljeđuje prim. dr. Mara Biondić koja dužnost predstojnice vrši do 1997., dakle, i u zahtjevno doba Domovinskog rata u kojem je i sama, s brojnim suradnicima, aktivno sudjelovala diljem naše domovine. Umirovljenjem prim. Biondić poziciju predstojnika preuzima mr. sc. Anđelko Đirlić, koji 2003. postaje pomoćnikom ravnatelja KBC-a Rijeka.
Dužnost predstojnika Zavoda za anesteziologiju i intenzivno liječenje 2003. preuzima prof. dr. Alan Šustić. Već u travnju 2004. godine Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske dodjeljuje Zavodu status Klinike za anesteziologiju i intenzivno liječenje, čime se stvara prva klinika u području anesteziološke medicinske grane u Republici Hrvatskoj. Prvim predstojnikom nove Klinike postaje prof. dr. Alan Šustić.
U proteklih 20 godina brojni izazovi i problemi pratili su razvoj Klinike od onih kadrovskih do materijalnih, a bez čega ne bi bio moguć napredak same struke. Odlazak liječnika i medicinskih sestara bio je ključan problem u posljednjih deset godina, da bi nakon rješavanja navedenog problema nastupio izazov pandemije COVID-19, gdje se nekada nadljudskim naporima uspjela zadržati visoka kvaliteta zdravstvene skrbi za bolesnike naše i susjednih županija. Kvalitetna kadrovska politika, edukacija kadra kroz tečajeve te uspostava stručne i znanstvene osovine „Katedra-Klinika“, prvenstveno kroz razvoj simulacijskog centra „Kabinet vještina“, pokazalo se ključno za kvalitetan razvoj mladih liječnika i medicinskih tehničara kako KBC-a Rijeka tako i kolega iz cijele Hrvatske. Tečajevi koje provode edukacijski timovi naše Klinike i Katedre u posljednjih 20 godina postali su prepoznatljivi u široj regiji i izvan naše zemlje. U početku su to bili tečajevi vezani za reanimatologiju da bi se do današnjih dana razvio kontinuitet velikog broja tečajeva upotrebe ultrazvuka u anesteziologiji, hitnoj i intenzivnoj medicini.