NAŠA KULTURNA BAŠTINA

Redatelj i fotograf Luka Marotti će predstaviti knjigu Torpedo

Idi na originalni članak

Torpedo je posljednja u nizu fotomonografija zagrebačkog redatelja i fotografa Luke Marottija posvećenih našoj kulturnoj baštini.

Oglas

Trideset šest fotografija asocira na povijest fotografije, odnosno na analognu tehnologiju koja se uglavnom više ne koristi. Baš kao što se ni u Rijeci, gdje je izumljen šezdesetih godina 19. stoljeća i gdje se proizvodio gotovo do naših dana, više ne izrađuje torpedo, oružje koje je odigralo važnu ulogu u mnogim ratovima, podjednako tako i u gospodarskom životu Rijeke. Nimalo posljednje, i u razvoju najviših tehnologija, koje su postupno dobile raznolike primjene.

Izumljeno kao obrambeno oružje pod izvornim nazivom salvacoste (spasitelj obale), oružje se proizvodilo u Rijeci ravno stotinu godina, od 1866. do 1966. godine. O tom razdoblju na svoj način govori zadnja u nizu lansirnih rampi torpeda, monumentalna armiranobetonska kontrukcija izgrađena uz prvu svjetsku tvornicu torpeda. Ona je iz tridesetih godina dvadesetog stoljeća i istodobno svjedoči o fascinantnom ekonomskom i tehnološkom usponu Rijeke, o njezinoj industrijskoj baštini, ali i o njezinom padu koji se jasno čita na Marottijevim fotografijama.

Fotografski opus Luke Marottija vezan je najvećim dijelom za kulturnu baštinu Hrvatske, pa je i većina fotografija i nastala tijekom snimanja dokumentaraca za HRT. Neke od tema koja ga je osobito zanimale vezane su uz prostor Istre i Kvarnera, što znači i Rijeke. Bavio raznim aspektima prošlosti grada i njegovih spomenika, kako onih starijih, tako i novijih. Obrađujući veliku riječku temu industrijske baštine, nije mogao mimoići torpedo i njegovu lansirnu rampu. Sve ostalo je, kako se često kaže, povijest.

Izdavač fotomonografije je Hrvatski fotografski centar.

Knjiga se predstavlja u Muzeju grada Rijeke („Kockica“) 16. veljače, s početkom u 12 sati.

Exit mobile version