OPIS RIJEČKOG JEZIČNOG IDENTITETA

‘RIJEČKI JEZIČNI KRAJOLIK’: Na Kampusu se otvara jedinstvena izložba o riječkom jezičnom identitetu

Idi na originalni članak

U utorak, 3. studenog 2020.g. u 11.00 sati na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, šetnici prema zgradi STEPRI na vanjskim panelima, održat će se otvorenje izložbe Riječki jezični krajolik, koja se postavlja u sklopu programa susjedstva Kampus, jednog od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture i sveučilišnog projekta Hrvatska pisana baština od 18. do 20. stoljeća. Autori su Diana Stolac s Filozofskog fakulteta u Rijeci i Jim Hlavač s Monash Universityja iz Melbournea, Australije.

Oglas

Otvaranju će prisustvovati predsjednica Izvršnoga odbora Kampus kreativnog tima Rajka Jurdana te dekanica Filozofskoga fakulteta Ines Srdoč-Konestra.

Jezični krajolik jezikoslovni je pojam koji označava sve natpise u nekoj sredini. Raspon je vrlo širok – od cestovnih znakova i službenih natpisa na državnim i lokalnim institucijama do privatnih natpisa, reklama i jezičnih grafita.
Cilj projekta je istražiti uporabu jednoga ili više jezika na javnim natpisima – javni se natpisi bilježe, opisuju i komentiraju u sociolingvističkom i kulturnom kontekstu. Time se opisuje jezični identitet prostora.

Ova izložba nudi elemente za opis riječkog jezičnog identiteta.
Sakupljena je građa pokazala da je Rijeka tradicionalno višejezični i višekulturni urbani prostor, dio je europskoga kulturnog prostora u 21. stoljeću, a povijesna dimenzija pokazuje Rijeku kao dio europskoga kulturnog prostora ranijih stoljeća.

Recenzenti izložbe su Tanja Gradečak-Erdeljić s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Anastazija Vlastelić s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Fotografije su uz autore pripremili Damir i Dunja Stolac.

Sljedeće, 2021. godine bit će objavljena i knjiga Riječki jezični krajolik u izdanju Filozofskoga fakulteta u Rijeci s više podataka i slika.

Exit mobile version