Tribina „Volim grad koji donira“: Rijeka prva u broju transplantacija

Idi na originalni članak

U povodu Europskog dana darivanja organa u Gradskoj vijećnici održana je javna tribina “Volim grad koji donira“, na kojoj je predstavljen istoimeni projekt Međunarodne udruga hrvatskih studenata medicine – CroMSIC i dr. Željka Župana, pokrenut s ciljem podizanja svijesti o važnosti doniranja organa. Promocija doniranja podjelom letaka održat će se tijekom Student Day Festivala.

Oglas

Na tribini su sudjelovali prof. Župan, bolnički transplatacijski koordinator Kliničkog bolničkog centra Rijeka te ravnateljica Zaklade Sveučilišta u Rijeci te docentica na Medicinskom fakultetu Rijeka, doc.dr.sc. Iva Rinčić. Svoj doprinos tribini dale su i studentice Iva Majurec, studentica medicine i tajnica CroMSIC-a Rijeka, Maja Bulatović, studentica Filozofskog fakulteta te Ana Acinger, studentica prava, kao i pacijenti s transplantiranim srcem i bubrezima.

Prof. Župan, bolnički transplatacijski koordinator KBC-a Rijeka

Glavni cilj projekta “Volim grad koji donira” je prikazati pozitivnu strane darivanja organa, dati odgovore na razne nejasnoće u vezi samog postupka doniranja te na taj način podignu svijest o istom. Osim nedovoljne informiranosti građana, glavni problem je što raste broj bolesnika kojima je potrebna transplantacija, a nedostatak organa za transplantaciju je u porastu. Tako je poznato kako godišnje 10 do 30 posto bolesnika na listama čekanja umire nedočekavši potreban organ.

“No, unatoč tim negativnim svjetskim statistikama, Hrvatska se može pohvaliti time da se nalazi u samom vrhu zemalja po broju obavljenih transplantacija. Naime, 2014. godine Hrvatska je bila prva po broju transplantiranih jetra i bubrega, a druga po broju transplantacija srca. Liste čekanja se smanjuju, a vrijeme čekanja na organe je značajno skraćeno i duplo kraće kod nas nego li u nekom razvijenijim zemljama Europe, ali i svijeta,” kazao je prof. Župan.

Među hrvatskim gradovima upravo je Rijeka prva u broju transplantacija i darivanju organa, i to već tri godine zaredom. Upravo je ovog tjedna Ministarstvo zdravlja RH za višegodišnje najbolje rezultate u donatorskom programu timu KBC Rijeka, na čelu s prof. dr. sc. Željkom Županom dodijelilo posebno prizanje.

Projekt uključuje edukaciju studenata riječkih fakulteta o važnosti doniranja organa

Iva Majurec, studentica medicine i tajnica CroMSIC-a Rijeka pojasnila je način provođenja projekta, koji je osmišljen kao interaktivna edukacija po fakultetima u Rijeci. Studenti medicine ostalim studentima govoriti o važnosti doniranja organa te odgovarati na sva pitanja i dileme u tom kontekstu, te na taj način nastojati doprinijeti stvaranju pozitivnijeg stava prema doniranju, ali i ukazati na važnost poštivanje odluke o doniranju organa. Majurec je istaknula kako jedan donor može spasiti čak do osam života.

Okupljene je pozdravila i Mirela Pančić, predsjednica Udruge transplantiranih Hrvatske, istaknuvši da je tri puta veća šansa da ćemo trebati organ nego li da ćemo ga donirati. Time je poručila kako svi moramo biti svjesni humanog čina, ali i ogromne potrebe za doniranim organima. Pozdravni govor održao je i Saša Ostojić, prodekan Medicinskog fakulteta u Rijeci.

CroMSIC – Croatian Medical Students’ International Committee je nevladina i neprofitna udruga studenata medicine u Republici Hrvatskoj. Od 1992. godine je jedna od 84 punopravne članice IFMSA – Međunarodne federacije udruga studenata medicine koja broji preko milijun članova širom svijeta. Misija Udruge je međunarodna suradnja studenata medicine, razvoj i poboljšanje medicinske edukacije studenata medicine, razvoj svijesti pojedinca o odgovornosti za vlastito zdravlje, promicanje zdravlja i zdravstvenog obrazovanja pučanstva s posebnim naglaskom na mlade.
(M.M/GR)

Exit mobile version