Međunarodni dan sepse tradicionalno se obilježava 13. rujna u cijelome svijetu edukativnim akcijama na glavnim gradskim trgovima.
KBC-Rijeka, Klinika za anesteziologiju intenzivnu medicinu i liječenje boli zajedno sa Fakultetom zdravstvenih studija, Medicinskom školom u Rijeci prigodno na Korzu već petu godinu obilježava javno zdravstvenom akcijom Međunarodni dan sepse „World sepsis day“ od 10:00 do 12.00 uz podjelu promo materijala i mjerenje krvnog tlaka.
Sepsa je najčešća ali teško prepoznatljiva bolest koja nosi visoki rizik od smrti i dugotrajnih komplikacija i invaliditeta i ostaje glavni uzrok smrti od infekcije usprkos napredovanju moderne medicine, uključujući cjepiva, antibiotike i intenzivno liječenje.
Može dovesti do septičkog šoka, multiorganskog zatajenja i smrti naročito ako nije na vrijeme prepoznata u ranoj fazi razvoja te nije adekvatno liječena. Ograničenja u liječenju vezana su za multirezistentne bakterije razvijene prvenstveno prevelikom neopravdanom uporabom antibiotika.
Godišnje od sepse oboli između 47.000.000. – 50.000.000, a najmanje 11.000.000. će umrijeti od posljedice sepse. 1 od 5 smrti diljem svijeta povezana je sa sepsom. Oko 50 % preživjelih od sepse pati od dugotrajnih fizičkih ili psihičkih posljedica.
Broj hospitaliziranih osoba povezanih sa sepsom udvostručio se tijekom posljednjih 10 godina i zauzeli su one za i pretekli su broj hospitaliziranih od infarkta miokarda.
Međunarodna istraživanja pokazala su da je 20-40% pacijenata sa sepsom koji zahtijevaju tretman na Odjelima za intenzivno liječenje razvilo sepsu izvan bolnica. Procijenuje se da u Europskoj uniji pa tako i kod nas liječenje i zdravstvena skrb za bolesnika oboljelog od sespse stoji oko 25.000 eura. S obzirom na veliku smrtnost trošak sespse je nemjerljiv.