U vodoopskrbu i odvodnju na području Rijeke 2,2 milijarde kuna

Idi na originalni članak

Posljednjih godina na području grada Rijeke izvršena su velika ulaganja u gradnju komunalnih vodnih građevina, a investicijski ciklus, koji se prvenstveno odnosi na sustav javne odvodnje, nastavit će se i u narednom razdoblju, rekao je na svojoj redovnoj konferenciji za novinare riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. Vrijednost ulaganja koja su trenutno u realizaciji te pripremi procjenjuje se na oko 2,216 milijarde kuna ili 288 milijuna eura.

Oglas

Riječ je o velikom investicijskom ciklusu koji uključuje projekt Jadran, u sklopu kojeg se gradi kanalizacija na Grobnišćini i dijelom u Rijeci i koji je pri završetku, potom projekte koji će se realizirati tijekom ove i naredne godine iz kredita europskih banaka, kao i planirani projekt koji će biti financiran iz sredstava EU. Investitor svih ulaganja je Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija, a ulaganja se većinom odnose na dogradnju sustava javne odvodnje, s obzirom na to da je područje Rijeke gotovo u cijelosti pokriveno javnom vodoopskrbom.

Posao za poduzetnike-izvođače

“Radi se o iznimno velikim sredstvima koja će biti upotrjebljena za dizanje kvalitete sustava odvodnje i vodoopskrbe, a time i životnog standarda građana. Time će se također otvoriti mogućnost investiranja u nekim dijelovima grada i okolice, a ujedno i osigurati posao za poduzetnike-izvođače radova. Završetkom velikog investicijskog ciklusa bit će u potpunosti riješen problem otpadnih voda, uz gradnju novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda,” kazao je gradonačelnik Obersnel.

Najveći dio ulaganja u proteklom razdoblju odnosi se na gradnju sustava javne odvodnje Rijeka – Grobnik u sklopu projekta Jadran, koji je pri završetku. Realizacijom tog projekta u vrijednosti 164 milijuna kuna, stvaraju se uvjeti za priključenje 1.709 građevina na sustav javne odvodnje, od toga 618 na području Rijeke, a ostali većinom na području Općine Čavle.

Drugi veliki projekt, čija je realizacija već započela, vezan je uz rekonstrukciju većinom kanalizacijskog sustava na području Srdoča, Donje Drenove, Gornjeg Zameta te Kostabele. Sredstava za realizaciju ovog 29 milijuna kuna vrijednog projekta osigurana su iz zajma Europske investicijske banke (EIB) i Razvojne banke Vijeća Europe (CEB) te i iz naknade za razvoj na vodoopskrbnom području grada Rijeke. Tim projektom bit će osigurano priključenje još 160 objekata na sustav javne odvodnje.

Treći projekt, financiran iz sredstava Europske banke za obnovu i razvoj, vrijedan 130 milijuna kuna, realizirat će se na području mjesnih odbora Srdoči, Gornji Zamet, Grbci, Podmurvice, Pehlin, Škurinje, Drenova i Brašćine – Pulac u Rijeci te Mjesnom odboru Kastav u Kastvu. U Rijeci će se izgradnjom kanalizacije stvoriti uvjeti za priključenje oko 700 građevina, a u Kastvu njih 40. Izvođači su već izabrani, a radovi će započeti u narednih mjesec do dva, budući da se u ovom trenutku rade prometna rješenja i izvedbeni projekti, kako bi se u suradnji s mjesnim odborima pronašlo najpovoljnije rješenje, s obzirom na intenzitet i opseg radova tijekom kojih će biti izgrađeno 26 km kanalizacije i obnovljeno 13 km vodovoda.

Financiranje iz EU fondova?

Najveći projekt se odnosi na dogradnju sustava odvodnje aglomeracije Rijeka, koji nema veze s trenutno aktualnim terminom urbanih aglomeracija. Radi se o projektu koji će se do ljeta aplicirati za financiranje iz EU fondova, u okviru Operativnog programa “Zaštita okoliša”.

Izrada projektne dokumentacije i različitih studija stajalo je oko 53 milijuna kuna, a cijeli projekt je u građevinskom smislu vrijedan 1,770 milijuna kuna ili 230 milijuna eura. S obzirom na to da se radi o iznosu koji premašuje 50 milijuna eura, aplikaciju mora odobriti Europska komisija, čiji se pozitivan odgovor očekuje do kraja godine.

To znači da bi već tijekom iduće godine mogli započeti radovi na izgradnji više od 200 kilometara kanalizacije, s preko 100 kanalizacijskih crpnih stanica, a ujedno i radovi na izgradnji Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda s biološkim pročišćavanjem, kao dogradnja sadašnjeg, koji ima samo mehaničku komponentu.

Time bi se ispunile obveze Hrvatske prema EU, barem što se Rijeke tiče, prema kojima do 2018. godine, do kada bi ovaj ali i drugi slični projekti u Hrvatskoj trebali biti gotovi, trebala biti osigurana puno veća priključenost objekata na javnu odvodnju. Završetkom projekta neće biti u potpunosti riješena odvodnja aglomeracije Rijeke, a u preostali dio područja na kojem KD ViK obavlja djelatnost, a odnosi se na Kostrenu, Bakar, Kraljevicu i dio Klane, namjerava se investirati nakon 2018. godine.

U tijeku su i ostali projekti gradnje komunalnih vodnih građevina na području Rijeke, ukupne vrijednosti od gotovo 70 milijuna kuna. Radovi, između ostalog, uključuju gradnju komunalnih vodnih građevina u prometnici koja se trenutno gradi prema Marišćini te izgradnju vodovoda i kanalizacije u stambenom naselju na Martinkovcu, kao preduvjet za izgradnju stanova iz programa poticane stanogradnje, kao i gradnju vodovoda i kanalizacije vrijednu gotovo 48 milijuna kuna na području grada Bakra i Kastav te općina Čavle, Kostrena i Viškovo, koja je pred realizacijom.

Gdje god bude moguće i gdje bude postojao interes građana, uz vodovod i odvodnju će se polagati cijevi za opskrbu plinom te optički kabeli. S obzirom na to da se radi o opsežnim radovima, koji će na nekim dionicama trajati i do godinu i pol, gradonačelnik Obersnel je zamolio građane za strpljenje. O području radova te prometnim rješenjima građani će biti redovno obavještavani, s time da će se tijekom izvođenja radova nastojati izbjeći, koliko to bude moguće, potpuno zatvaranje cesta za promet.

(S.R.L./GR)

Exit mobile version