Građani Rijeke će se u razdoblju od 7. do 17. travnja moći direktno uključiti u projekt CEKOM (Centar kompetencija za pametne gradove) – trogodišnji projekt od nacionalnog značaja, a ujedno i najveći razvojni projekt u Hrvatskoj u području informacijsko-komunikacijskih rješenja usmjerenih na poboljšanje kvalitete života građana.
U sklopu ovoga projekta građani Rijeke imat će priliku odabrati jedno od dva ponuđena vizualna rješenja multifunkcionalnog infopunkta koji će biti smješten na jednoj od riječkih lokacija, a koji u sklopu CEKOM-ova projekta Living i aktivnosti pod nazivom “Istraživanje i uspostavljanje tehnološkog koncepta industrijskog dizajna i razvoj naprednih i inovativnih alata za dvosmjernu komunikaciju građana i grada” razvija Hrvatski Telekom kao tehnološki partner na projektu.
Sam multifunkcionalni infopunkt izgledat će kao osuvremenjena verzija tradicionalne telefonske govornice s nizom dodatnih funkcionalnosti, a ujedno će udovoljavati potrebama pametnih gradova i omogućavati pristup osobama s invaliditetom.
Riječ je o samostojećem multifunkcionalnom uređaju s nadstrešnicom, telefonskim aparatom i dva zaslona osjetljiva na dodir te pogodna za digitalni prikaz informacija o gradu i digitalno oglašavanje.
Osim njegove primarne funkcije kao telefonske govornice, uređaj će ujedno nuditi i WiFi hotspot, bežično punjenje mobitela, prikaz rezultata projekta CEKOM te raznih korisnih informacija o Gradu Rijeci poput prikaza karti javnog gradskog prijevoza, voznog reda i putnih informacija, pregleda kulturnih događaja u gradu, preporuka javnih lokacija (najbližih restorana, kina, kazališta, bolnica, knjižnica, muzeja i sl.) te vremenske prognoze.
Nakon što su osmišljena dva vizualna i uporabna koncepta proizvoda, sljedeća faza razvoja obuhvaća uključivanje građana Rijeke u odabir jednog od dvaju ponuđenih rješenja odnosno prijedloga, koji će tako odlučiti s kojim će se rješenjem krenuti u izradu.
Glasati se može na web stranici CEKOM-a
Oba rješenja nadahnuta su formama riječkih vizura u kojima se ponavljaju trokutasti oblici kao što su kranovi, jedra jedrilica i zvonici.
Prvo rješenje bazirano je na mreži trokuta sastavljenoj od različitih vrsta ploča – čelične ploče koja zaklanja od sunca i kiše, polikarbonatne prozirne ploče u boji magente, koja prolaskom sunčeve svjetlosti stvara zanimljive sjene, te svjetleće ploče.
Strana s telefonskim aparatom nakošena je i natkrivena kako bi zaštitila korisnika i olakšala pristup osobama s invaliditetom. Na lijevoj strani nalazi se interaktivni zaslon na kojem se nalaze zanimljivosti o znamenitostima Rijeke, aktualni događaji u gradu kao i aktualne ponude, ali i informacije poput vremenske prognoze te rezultati projekta CEKOM. Na trećoj strani nalazi se veliki zaslon koji služi za digitalno oglašavanje i dijeljenje bitnih informacija prolaznicima.
Za razliku od prvoga, drugo rješenje ima dvostrani dizajn, s jednom stranom interaktivnom i drugom stranom s reklamnom digitalnom površinom, te je kombinacija metalne baze s polikarbonatnim svjetlećim površinama.
Krov govornice štiti od kiše i asocira na zapljuskivanje vala, a linija koja se bočno spušta od njega i kontinuirano obilazi formu asocira na obalnu liniju. U noćnim satima uređaj konstantno svijetli plavim svjetlom kako bi bio što uočljiviji, dok se pri korištenja telefonskog aparata boja rasvjete mijenja iz plave, boje vezane uz grad Rijeku, u magentu, boju vezanu uz Hrvatski Telekom.
Nakon što građani Rijeke odaberu jedno od ponuđenih vizualnih rješenja, krenut će se u izradu samog uređaja te njegovo postavljanje na jednu od lokacija u gradu Rijeci u svrhu daljnjeg testiranja i istraživanja u sklopu projekta CEKOM. Tijekom tog razdoblja testirat će se izdržljivost uređaja kako na vanjske tako i na sve ostale potrebne uvjete i parametre.
Centar kompetencija za pametne gradove (CEKOM) je rezultat zajedničke prijave i razrade šest istraživačko-razvojnih projekata od strane 20 partnera na temelju poziva Podrška razvoju centara kompetencija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta – 149.631.384,15 HRK, od čega je 95.357.525,75 HRK iznos koji sufinancira EU dok je razdoblje provedbe projekta od 01. ožujka 2020. godine do 01. ožujka 2023. godine.
Više o projektu saznajte na web stranici Centra kompetencija za pametne gradove.