U srednje škole na području Primorsko-goranske županije u ljetnom krugu upisano je 2.738 učenika što iznosi 89 posto ukupne popunjenosti kvota, dok je za jesenski upisni rok preostalo 402 upisna mjesta.
U srednjim školama kojima je Županija osnivač upisano je 2613 učenika, a ove školske godine učenici po prvi puta u povijesti mogu upisati International Baccalaureate Diploma program od prvog razreda, obrazovati se za plesača suvremenog plesa i klasičnog baleta, dok u Ekonomskoj školi mogu pohađati gimnazijski program, istaknuto je na današnjoj konferenciji za novinare.
Župan Zlatko Komadina istaknuo je da se tijekom ljeta, osim upisa, vrše intenzivni radovi održavanja i opremanje školskih objekata u koje je Primorsko-goranska županija uložila 3,5 milijuna eura te podsjetio na kapitalna županijska ulaganja, gradnju novih škola u Marinićima i na Kastvu, dogradnju škole u Dobrinju te izgradnju školskih sportskih dvorana u Moravicama, Triblju i Malom Lošinju.
Završetkom ljetnog prvog upisnog kruga, zadovoljna je pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin.
„Mi smo izuzetno zadovoljni s rezultatima upisa, kao i s novim obrazovnim školskim programima čije smo prijedloge pripremali zajedno s ravnateljima srednjih škola. Ovo je jedna povijesna konferencija zato što nikada ovi programi nisu bili u Primorsko-goranskoj županiji dosada, IB program od prvog razreda, plesač suvremenog plesa i plesač klasičnog baleta, niti je u Ekonomskoj bilo gimnazijskih programa, mislim da smo svi zajedno ovim ozbiljnim trudom uvođenja novih programa doista podigli kvalitetu srednjoškolskog obrazovanja u PGŽ“, rekla je Stilin nadodavši kako je Ministarstvo Primorsko-goranskoj županiji odobrilo najviše srednjškolskih programa u RH.
Popunjenost na upisima svih škola na području PGŽ iznosi 89 posto, i to: 83 posto gimnazijski programi, 96 posto strukovni programi (četverogodišnji i petogodišnji programi), 84 posto strukovni-obrtnički programi (trogodišnji programi), 70 posto umjetnički programi, 24 posto programi za učenike s teškoćama u razvoju.
Od ukupno pet gimnazija u Primorsko-goranskoj županiji, dvije su u cijelosti popunjene, a to su Salezijanska klasična gimnazija Rijeka i Gimnazija Eugena Kumičića Opatija, a od strukovnih škola popunjene su Medicinska škola u Rijeci, Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo, Tehnička škola, Rijeka, Građevinska tehnička škola Rijeka, Hotelijersko-turistička škola Opatija, Prometna škola Rijeka, Škola za trgovinu i modni dizajn Rijeka, Pomorska škola Bakar – smjer „Pomorski nautičar“, Željeznička tehnička škola Moravice – smjer „Tehničar za mehatroniku“ i smjer „Tehničar za računalstvo, Elektroindustrijska i obrtnička škola Rijeka – smjer „Eksperimentalni program – Tehničar/ka za informacijske tehnologije“ i smjer „Tehničar za mehatroniku“, Ugostiteljska škola Opatija – smjer „Tehničar posluživanja“ i smjer „Turističko – hotelijerski komercijalist“ i Obrtnička škola Opatija – smjer „Kozmetičar“, Drvodjeljska i strojarska škola Rijeka – smjer „Drvodjeljski tehničar dizajner“.
Strukovni četverogodišnji i petogodišnji programi popunjeni su 96 posto, što je 2 posto više nego prethodne godine, dok su trogodišnji programi na 84 posto, isto kao i prošle godine.
Ravnateljica Prve sušačke hrvatske gimnazije Dina Linić-Učur, osvrnula se na nove školske programe za plesača suvremenog plesa i klasičnog baleta za koje su srednjoškolci iskazali veliki interes.
„Nakon prvog upisnog roka, od 16 planiranih upisali smo 18 učenika u umjetnički program tako da smo zbog jakog interesa tražili suglasnost osnivača i Ministarstva za povećanje kvote. Trenutno smo u velikim radovima, opremanju dvije baletne dvorane, oprema za same dvorane, jedna je uskoro i završena, stigao je i baletni pod, očekujemo da sve bude spremno do početka školske godine. Moram reći da se radi samo o opremi u vrijednosti 50 tisuća eura, a 250 tisuća eura vrijedni su građevinski i konstrukcijski radovi.“ Investiciju u cijelosti financira Primorsko-goranska županija.
Prva riječka hrvatska gimnazija bilježi 100 postotnu popunjenost u dva opća, dva jezična i jednom sportskom smjeru u kojem ove godine započinju s programom IB za prvi i drugi razred, obavijestila je ravnateljica Jane Schlaunich.
„Treći i četvrti razred, prva generacija maturanata međunarodne mature završila je uspješno, oni su zapravo iznad prosjeka na razini cijelog svijeta. Zahvaljujem prije svega Primorsko-goranskoj županiji koja je imala sluha da povežemo program u cjelinu od prvog do četvrtog razreda“, rekla je Schlaunich.
„Nacionalnim planom razvoja sustava obrazovanja, predviđeno je da se povećava broj gimnazijskih razreda i jako mi je drago da je PGŽ prepoznala da bi se takav jedan razred mogao otvoriti u Ekonomskoj školi Mije Mirkovića Rijeka, prvi put u povijesti. Bio je veliki interes i upisana su 24 učenika koliko je predviđeno upisnom kvotom, a za prvi prioritet bilo je 211 prijavljenih učenika. U tijeku su prijave za dodjelu bespovratnih sredstava na natječaj NPOO za opremanje programa Opće gimnazije“, izjavila je ravnateljica Ekonomske škole Mije Mirkovića Nataša Jokić Nastasić u kojoj su upisne kvote za obrazovanje tajnika, upravnih referenata i ekonomista popunjene u cijelosti.
Ravnatelj Elektroindustrijske i obrtničke škole Boris Caput istaknuo je kako škola bilježi veliki interes za sva zanimanja što pokazuje popunjenost upisnih kvoti 100 posto, posebice za smjer Tehničar za mehatroniku i novi obrazovni program Tehničar za informacijske tehnologije razvijen u okviru RCK projekta „Karijera i ja“ kroz koji je povučeno oko 2 milijuna eura za adaptaciju i kupovinu nove opreme za što je Primorsko-goranska dodijelila 500 tisuća eura.
Za jesenski upisni rok koji započinje 19. kolovoza 2024. godine ostalo je slobodno 402 upisna mjesta.
Osim u srednje škole, iznimno veliki interes iskazan je i za upise u učeničke domove u kojima je upisan ukupno 231 učenik prvih razreda, od kojih je u Učenički dom Kvarner upisano 60 učenika, u Učenički dom Podmurvice 53, u Dom učenika Sušak 27, u Učenički dom Lovran 58 te u Ženski učenički dom Marije Krucifikse Kozulić devet učenica čime su popunjena sva slobodna mjesta, jedino Učenički dom Tomislav Hero Pomorske škole Bakar ima još osam slobodnih mjesta te Učenički dom Željezničko-tehničke škole Moravice broji 40 slobodnih mjesta.