Koliko plaća nisu dobili? ‘Joj, tko to više zna zbrajati…’

Idi na originalni članak
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Odgođena je odluka o stečaju riječkoga 3. maja, a novo ročište sazvano je za 20 dana.

Oglas

Odgođena je odluka o stečaju riječkoga 3. maja. Novo ročište sazvano je za 20 dana. Podmiri li do tada brodogradilište dugove i deblokira li račun, ročišta neće biti.

Inače 3. maj dobavljačima ukupno duguje oko 150 milijuna kuna. No, samo Uljanik duguje im oko 500 milijuna, a ukupna imovina riječkoga brodogradilišta veća je od obaveza za 522 milijuna kuna.

Radnici su danas u svom škveru čekali odluku na riječkom Trgovačkom sudu o odgodi stečaja. Umorni su od pregovora, odluka, odgoda i bez plaća.

“Tko to zna više i zbrajati”

“Jooj, tko to zna više i zbrajati. Čak za 10. mjesec neki nisu dobili zaostatke, za 11. nije nitko, 12. ništa, 1. ništa. Evo i 2. mjesec je već krenuo, on je na sreću, na nesreću, kratak”, kaže Veljko Todorović iz Sindikalnog odbora 3. maja.

Nakon ročišta direktor 3. maja, kojeg radnici već odavno žele smijeniti bez riječi.

“Ukoliko dođe do bilo kakvih promjena, gospodin direktor je dužan obavijestiti sud da li su podmirene obaveze prema dobavljačima, blokada i da li je odabran strateški partner”, kazao je Dalibor Čupković iz Sindikata Istre i Kvarnera.

To je danas naložila sutkinja. U ime radnika na sudu je bio njihov sindikalista. Ponovno moli Vladu, Uljanik grupu, ponuđače.

“Ne želimo više ovu agoniju, ukoliko su odlučili da radimo, da završimo one brodove, onda molim lijepo da završimo te brodove i da nam isplate plaće koje nam duguju. Ukoliko se ne može, ne garantira se opstojnost radnih mjesta u 3. maju, onda molim da odemo u stečaj”, rekao je Juraj Šoljić, predsjednik Sindikalnog odbora za opstojnost 3. maja.

Novo ročište na kojem će se odlučiti o stečaju riječkog brodogradilišta zakazano je za 26. veljače, što je zakonski rok od 60 dana otkako je podnesen prijedlog za otvaranje stečajnog postuopka.

“Nadamo se da do tog postupka neće ni doći da će se prije toga deblokirat račun”, kazao je privremeni Stečajni upravitelj 3. maja Zdravko Čupković.

No radnika je sve manje.

“Za koga će se uopće na koncu i restrukturirati Uljanik grupa, ako nam na kraju svi ljudi odu. I bojimo se da se ne bi urušila uopće brodogradnja u cijeloj Hrvatskoj”, rekao je Predrag Knežević iz Sindikalnog odbora 3. maja.

Radnici trpe mjesecima, problemi se lome preko njihovih leđa.
Ida Balen

 

Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!

Exit mobile version