ŽENSKA INICIJATIVA RIJEČKOG HNS-A: Stop diskriminaciji žena na tržištu rada!

Idi na originalni članak

Ženska inicijativa HNS-a Rijeka na nedavnoj je skupštini izabrala novo vodstvo

Oglas

Blanka Havelka je izabrana za predsjednicu, Milena Milih i Beatrice Frković za potpredsjednice, dok će funkciju tajnice u nadolazećem četverogodišnjem mandatu obavljati Edita Dragović.

Novoizabrana predsjednica istaknula je kako će mandate iskoristiti za borbu protiv svih oblika diskriminacije, a posebnu pažnju skrenula je na neravnopravan položaj žena na tržištu rada kao jedan od najvećih problema s kojima se žene susreću u današnjem društvu.

„Žene u Hrvatskoj čine 52% stanovništva, a neproporcionalno su zastupljene u političkom životu države i lokalnih zajednica. Podzastupljene su u predstavničkim tijelima i izvršnoj vlasti na svim razinama – od državne do lokalne. Tako je i u Rijeci – od 37 gradskih vijećnika, imamo samo 12 njih žena, a oba zamjenika gradonačelnika i gradonačelnika su muškarci“ nadovezala se Frković.

Dragović se dotakla podataka Europske unije koji ukazuju na to kako su u 2016. godini žene bile u prosjeku za 16,2% slabije plaćene od muškaraca, što znači da zarađivale 84 eurocenta u odnosu na svaki zarađeni euro muškarca. Ženske mirovine iste su godine bile za čak 24% manje nego mirovine muškaraca. „Razlike u plaćama prema Eurostatu u Hrvatskoj su 8,7%. Razlika je manja nego u EU, ali ipak postoji“ naglasila je Dragović.

„Društvo se u cjelini treba zalagati za potpunu ravnopravnost na tržištu rada u smislu zaštite ženske radne snage i poticanje osobnog razvoja kroz obrazovanje. Statistike o ravnopravnosti na tržištu rada i visini plaće jasno pokazuju postojanje „staklenog stropa“ za žene, pogotovo u tradicionalnim sredinama gdje se često žene ne ohrabruje za iskorake u pogledu obrazovanja i promjene radnog mjesta“ poručila je Havelka rekavši kako je potrebno uložiti dodatne napore u izjednačavanju mogućnosti i brisanju razlika u kontekstu onoga što se smatra „tradicionalnim vrijednostima“.

Potrebno je jače poticanje u vidu pružanja sustavne pomoći u edukaciji i informiranju kako žena, tako i poslodavaca, jer je to jedini način da počnemo živjeti u društvu jednakih šansi za sve, bez obzira na spol.

Usvajanje Istanbulske konvencije je korak u dobrom smjeru, ali sada trebamo početi i s konkretnim mjerama, kako to ne bi ostala samo slova na papiru, zaključile su HNS-ovke.

Exit mobile version