Apel meteorologa sa skupa u Alpama: ‘Ako ne popravimo što smo pokvarili, skijanje će biti luksuz’

Idi na originalni članak
Foto: RTL

Apel meteorologa sa skupa u Alpama: ‘Ako ne popravimo što smo pokvarili, skijanje će biti luksuz’

Oglas

Meteorolozi su se okupili u Alpama kako bi raspravljali o klimatskim promjenama

Kako zaustaviti klimatsku krizu i još jasnije javnosti objasniti probleme koje izaziva globalno zagrijavanje – bila je tema velikog sastanka vodećih televizijskih prognostičara iz Europe. Meteosummit održan je u austrijskim Alpama.

Pogledajte više u Videoprilogu:

”Svijest o promjenama porasla zahvaljujući meteorolozima”

Ledenjak Stubai, mjesto na kojem se održava 13. međunarodni summit o vremenu, nalazi se ispod glečera visokog 3200 metara. Meteorolozi koji su se sastali dio su grupe Klima bez granica. Riječ je o meteorolozima koji se svaki dan obraćaju milijardi gledatelja diljem svijeta.

”Svijest o klimatskim promjenama porasla je s 50 na 85 posto zahvaljujući meteorolozima”, smatra  Jarek Kret, meteorolog iz Poljske.

Na glečer u Alpama se ne može jer je za to područje izdan narančasti meteoalarm zbog snježne oluje koja će donijeti još pola metra snijega, ali i vjetra koji bi mogao uzrokovati lavinu. Ista je to oluja zbog koje je u Francuskoj jedna osoba stradala, a Hrvatska je pod drugim udarom juga i obilnih oborina, s lica mjesta potvrdila je naša meteorologinja Dunja Mazzocco Drvar.

Alpe u budućnosti čeka više kiše

”Kad bi se voda koju bismo dobili otapanjem samo alpskih glečera izlila u Hrvatsku, svi bi Hrvati stajali u vodi dubokoj 25 centimetara. Do 2050. godine glečeri će izgubiti pola svojeg sadašnjeg volumena”, komentira dr. sc. Kay Helfricht iz Instituta za interdisciplinarna istraživanja glečera.

Prema izvješću UN-ova Međunarodnog panela za klimatske promjene, Alpe će sljedećih desetljeća imati više oborina nego dosad, a s obzirom na porast temperature, sve je veći udio kiše. Snježna se granica diže i skijališta će se morati dizati na veće nadmorske visine. Povećat će se i učestalost i trajanje sušnih razdoblja pa ni voda za umjetni snijeg neće uvijek biti na raspolaganju.

“U istočnom Tirolu pada već drugi ovogodišnji obilni snijeg i pred nama je dobra skijaška sezona. Hoće li već sljedeća krenuti znatno kasnije i koliko će snijega biti, ne mogu vam u ovom trenutku reći, ali znam da će, ako ne popravimo to što smo pokvarili, skijanje u Alpama postati – luksuz”, zaključuje Mazzocco Drvar.

Vijesti.hr

Exit mobile version