ZABRINUTOST U ZDRAVSTVU

Budite pripravni: Evo što pacijente čeka prvog dana štrajka u hrvatskim bolnicama

Idi na originalni članak

Od ponedjeljka je najavljen štrajk u hrvatskim bolnicama. Više u video prilogu

Oglas

Pacijenti Klinike za tumore dobit će smjernice. Bit će otkazana zračenja sva koja nisu hitna. “Oni će svoju dozu zračenja primiti, oni će to nadoknaditi. Oni ne smiju biti zakinuti za nju niti jedna dan, oni će nju nadoknaditi. Ali ne u ponedjeljak”, govori Andrijana Lukačević, radiološki tehnolog i članica sindikata Zajedno za RTL Danas.hr.

Isto će biti s cijelom dijagnostičkom obradom koja nije hitna, magneti, rengeni, mamografije.. Primjerice na ortopediji KBC-a Zagreb neće biti zakazanih operacija kukova, kralježnica, koljena. Informacija da baš nitko neće moći vaditi krv u ponedjeljak nije sasvim istina. Ali veliki dio laboratorijskog medicinskog osoblja jesu članovi sindikata Zajedno i oni raditi – neće.

“I svi ostali laboratoriji koji rade laboratorijsku obradu različitih uzoraka, tu su i tkiva, stanice, urini, stolice… Brojne tjelesne tekućine, i to u većem dijelu neće biti moguće obaviti”, poručuje Petra Medač, magistra medicinsko laboratorijske dijagnostike OŽB Požega.

Članovima sindikata stižu prijetnje

Od kako su objavili da idu u štrajk sindikatu stižu mailovi sa svih strana. Članovi im javljaju da im se po bolnicama prijeti, da ih se zastrašuje i vrši pritisak da odustanu. “Od strane ravnatelja bolnica, predstojnika klinika, šefova odjela, prijeti se tim zdravstvenim djelatnicima, prijeti se smjenom voditelja s funkcija koji podržavaju štrajk i prijeti se da će se na svaku uputnicu pisati hitnoća”, kaže Andrijana Lukačević.

Članova sindikata zajedno je 4000, od 2019. ne primaju dodatak na uvjete rada u ovom slučaju na zračenje – a svaki dan rade s otvorenim izvorima zračenja, od nuklearne medicine do CT-a, rengena,..i to žele nazad. “Mi nismo tehničari, mi smo inženjeri, mi smo nuklearno medicinski tehnolozi s puno godina radnog staža, s puno utakmica u nogama, s međunarodnim certifikatima, mi možemo sutra otići van raditi, ali pitanje je tko će ostati i tko će sutra doći”, govori Irislav Šabulić, inženjer medicinske radiologije KBC-a Rijeka.

Iako je stav liječnika da se ovoga puta ne miješaju, udruzi koja brine o pravima pacijenata nije svejedno. “Oni govore kako će biti samo hitnoće obrađene, međutim i redovna kontrola onkološkom pacijentu je hitnoća jer takav pacijent ne može čekati jer svaki dan koji on čeka znači jednu neizvjesnost, moguću progresiju bolesti i mogući smrtni ishod”, upozorava Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanja prava pacijenata.

Bolnice su od ministarstva dobile Sporazum o postupcima koji se ne smiju prekinuti, međutim do ponedjeljka nitko neće znati obujam štrajka. “Kad odu u štrajk ovi djelatnici koji, rade obujam posla će biti toliki da će biti nemoguće nadomjestiti taj nedostatak”, ističe Petra Medač.

Poruka iz bolnica

A bolnice za sada poručuju ovako. “Sindikat Zajedno ima samo šest članova u bolnici, svi naručeni pacijenti bit će pregledani”, govore iz Opće bolnice Pula. Iz KBC-a Osijek govore da nema najave većeg obima štrajka, dok u KBC-u Split kažu da je štrajk najavljen, ali da će raditi klinika za onkologiju i radioterapiju.

“Utvrđujemo situaciju na svim pojedinačnim radilištima koja mogu biti zahvaćena najavljenom obustavom rada”, kažu iz KBC-a Rijeka.

Nadaju se da će štrajk biti – kratak i udaran, piše Danas.hr.

Exit mobile version