Digitalna komora poduzetnicima osigurava za poslovanje ključne informacije

Idi na originalni članak

Hrvatska gospodarska komora uspješno je privela kraju projekt Digitalna komora, u sklopu kojeg je razvijena informacijsko-komunikacijska platforma za e-usluge namijenjena članicama HGK, javnoj upravi i građanima, a kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. 

Oglas

Na portalu digitalnakomora.hr tako je dostupno sedam e-usluga (e-članice, e-financiranje, e-javne ovlasti, e-gospodarske informacije, e-učenje, e-zakonodavstvo, e-sajmovi i promocija te dodatna usluga e-pokreni poslovanje), zahvaljujući kojima su unaprijeđeni komunikacija i odnosi između HGK i članica, digitalizirano je izdavanje dokumenata koje HGK pruža u okviru javnih ovlasti, a gospodarstvenicima je omogućeno aktivnije sudjelovanje u kreiranju i promjeni zakonodavnog i regulatornog okvira. 

Direktorica Centra za digitalnu transformaciju i strateški razvoj HGK Sanja Šimić je istaknula kako su kvalitetne, točne i pravovremene informacije važne za uspješno poslovanje, a HGK ih je kroz Digitalnu komoru osigurala gospodarstvenicima, i to u svega nekoliko klikova. „Nakon što se registriraju na portal digitalnakomora.hr te se povežu putem sustava g-Građani s poslovnim subjektom u kojem su u statusu ovlaštene osobe, korisnici mogu upravljati informacijama svog poslovnog subjekta i dodavati mu nove korisnike, ali, što je još važnije, mogu se povezati s ostalim subjektima iz iste industrije, uključiti se u rad udruženja HGK, povezati se s međunarodnim udruženjima, razmjenjivati iskustva te se zalagati za zajedničke interese“.  

Uz uslugu e-gospodarske informacije, koja objedinjuje poduzetnicima sve bitne informacije kao što su makroekonomski pokazatelji na razini Hrvatske i pojedinih županija, zasebni pokazatelji za realne stope rasta i inflacije, broj aktivnih poslovnih subjekata, broj zaposlenih i bruto inozemni dug, posebno je korisna i usluga e-javne ovlasti koja poduzetnicima štedi vrijeme i olakšava poslovanje. Jedna od temeljnih zadaća Hrvatske gospodarske komore je, naime, obavljanje javnih ovlasti utvrđenih zakonom, a potvrde, uvjerenja i druge isprave koje HGK izdaje u izvršavanju javnih ovlaštenja imaju karakter i značaj javnih isprava. Stoga je putem platforme digitalnakomora.hr HGK svojim članicama omogućio da za određene javne ovlasti zahtjev za potvrdu ili dozvolu podnesu putem Digitalne komore kao i da online izvrše uvid u registre i imenike. 

Ukupna vrijednost projekta je 28.694.815,68 HRK od čega 85%, odnosno 24.390.593,32 HRK, sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a preostalih 15% Hrvatska gospodarska komora kao korisnik projekta. 

Koliko je dostupnost informacija važna za uspješno poslovanje potvrdili su i predsjednica Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić te zamjenik predsjednika Županijske komore Rijeka Zlatko Mičetić, na temelju iskustva svakodnevnog kontakta s poslovnim subjektima. 

Osnovna zadaća Hrvatske gospodarske komore, a time i županijskih komora jest pružiti kvalitetne usluge gospodarstvenicima, promicati i štititi interese članica te biti poveznica s domaćim i stranim poslovnim subjektima. E-uslugama Digitalne komore napravljen je značajan 

iskorak u unapređenju usluga koje pružamo članicama, a kojima su besplatne edukacije te informacije o zakonodavnom okviru i mogućnostima promocije i više nego dobrodošle za planiranje poslovanja“, poručio je zamjenik predsjednika ŽK Rijeka Zlatko Mičetić

Više informacija o Digitalnoj komori dostupno je na digitalnakomora.hr

O e-uslugama Digitalne komore

Exit mobile version