SUD PRAVDE EUROPSKE UNIJE

Europski sud odlučio: “Javnost nije imala dovoljno informacija o covid cjepivima”

Idi na originalni članak
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Komisija je samo pristala dati djelomičan pristup određenim ugovorima, tvrdeći da su neki dijelovi bili redigirani radi zaštite komercijalnih interesa ili zbog pitanja privatnosti

Oglas

Sud pravde Europske unije presudio je u srijedu da Europska komisija javnosti nije omogućila “dovoljno širok pristup” ugovorima o cjepivu protiv Covid-19, utvrdivši nepravilnosti u obrazloženju za redigiranje dijelova dokumenata, piše Politico.

Dugo iščekivana presuda dolazi samo dan prije odlučujućeg glasanja za Ursulu von der Leyen, koja u četvrtak treba osigurati potporu 361 zastupnika u Europskom parlamentu kako bi bila ponovno potvrđena na čelu izvršnog tijela.

Slučaj je iznijela skupina zastupnika u Europskom parlamentu iz redova Zelenih, koji su podnijeli zahtjeve za dobivanje pristupa ugovorima o cjepivu i određenim povezanim dokumentima kako bi razumjeli sporazum između Komisije i proizvođača cjepiva protiv Covid-19 2021. godine.

Komisija je pristala dati samo djelomičan pristup određenim ugovorima, tvrdeći da su neki dijelovi bili redigirani radi zaštite komercijalnih interesa ili zbog pitanja privatnosti. Zastupnici Europskog parlamenta potom su tužili Komisiju zbog odbijanja.

U srijedu je najviši upravni sud EU-a presudio da odluka Komisije o redigiranju dijelova sporazuma sadrži “nepravilnosti”. Ustanovio je da Komisija “nije pokazala da bi širi pristup tim klauzulama zapravo potkopao komercijalne interese tih poduzeća”.

O svemu se na svojim stranicama oglasila i Europska komisija:

“Komisija je primila na znanje presude Općeg suda u dva slučaja u vezi s pristupom ugovorima o cjepivu protiv COVID-19 i povezanim informacijama. Komisija će pažljivo proučiti presude Suda i njihove implikacije. U svojim presudama Opći sud slijedi Komisiju u većini zahtjeva. Konkretno, priznaje da zaštita komercijalnih interesa pokriva klauzule ugovora koje se tiču:

Opći sud potvrdio je da je Komisija imala pravo omogućiti samo djelomičan pristup. Samo je djelomično podržao pravni postupak u dvije točke. Presudio je da je Komisija trebala dati više objašnjenja kako bi opravdala odbijanje pristupa određenim odredbama u ugovorima. Također je presudio da je Komisija trebala dati osobne podatke koji se odnose na članove pregovaračkih timova, sastavljenih od predstavnika država članica i dužnosnika Komisije.

Općenito, Komisija osigurava najširi mogući javni pristup dokumentima, u skladu s načelima otvorenosti i transparentnosti.

U tim je slučajevima Komisija morala pronaći tešku ravnotežu između prava javnosti, uključujući zastupnike u Europskom parlamentu, na informacije i pravnih zahtjeva koji proizlaze iz samih ugovora vezanih uz COVID-19, što bi moglo rezultirati tužbama za naknadu štete na trošak poreznih obveznika.

Zapravo, u mnogim slučajevima u prošlosti, Sud je prepoznao potrebu zaštite poslovnih interesa ugovornog partnera.

U svakom slučaju, Komisija je Europskom parlamentu (prema Okvirnom sporazumu o odnosima između dviju institucija) dostavila sve informacije o ugovorima o cjepivu protiv COVID-19. U skladu sa svojom institucionalnom ulogom, Povjerenstvo je odgovorno osigurati nepostojanje bilo kakvog sukoba interesa, a također ima dužnost štititi privatnost i osobne podatke dotičnih pojedinaca.

U ovoj fazi Komisija zadržava svoje pravne mogućnosti”, navodi se u priopćenju, prenosi Net.hr.

Exit mobile version