Europski „zeleni“ poručili Hrvatskoj: Klonite se eksploatacije nafte u Jadranu

Idi na originalni članak
Bütikofer i Harms

„Eksploatacija nafte u Jadranskom moru je za Hrvatsku kao poznatu turističku odredenicu i zemlju koja ubire značajne prihode od turističke djelatnosti riskantan posao“, izjavila je u petak Rebecca Harms, supredsjednica grupacije Zeleni/ESS u Europskom parlamentu, na zasjedanju Vijeća Europske zelene stranke, konferencije zelenih stranaka Europe te zastupnika i zastupnica Europskog parlamenta koje se do nedjelje održava u Zagrebu.

Oglas

Sastanak Vijeća Europske zelene stranke, kao platforme za raspravu o izazovima s kojima je suočen kontinent te predstavljanje rješenja i vizije Zelenih za pravedniju Europu, s više jednakosti i ekološki održivu, najveća je konferencija jedne europske stranke ikada održane u Zagrebu i broji preko 300 sudionika, čiji je domaćin Održivi razvoj Hrvatske – ORaH.

“To je veliki rizik. Turizam je jedan od glavnih stupova vašeg gospodarstva i vrlo sam skeptična prema bušenju nafte u Jadranu”, izjavila je Harms i upozorila na rizike od ekoloških katastrofa i “niske” standarde kada je riječ o sprečavanju mogućih izljeva nafte.

“Klonite se toga. To je riskantna tehnologija”, poručila je Harms. Po njezinim riječima, Hrvatska u gospodarskom smislu ima mnogo više mogućnosti na drugim područjima. Istaknula je da zemlje koje su među prvima krenule s projektima obnovljivih izvora energije već ubire plodove rada koji se ogledaju kako u čišćem i održivom okolišu tako i u otvaranju novih radnih mjesta visoke kvalitete, mnoga od njih u malim i srednje velikim tvrtkama diljem Europe.

Reinhard Bütikofer, europarlamentarac i supredsjednik Europske zelene stranke, također je istaknuo da su “rizici od bušenja nafte u Jadranu golemi, ne samo s ekološkog stajališta već i gospodarskog”.

“Ulaganje u fosilne resurse moglo bi stvoriti učinak balona pred pucanjem. Potratili biste kapital”, kazao je Butikofer i objasnio kako se „svijet složio da se temperatura atmosfere ne smije povećati za više od dva stupnja Celzija do kraja stoljeća, te da dvije trećine energetskih resursa mora ostati pod zemljom. Stoga će nafta, ugljen i plin postati bezvrijedni.“.

Vijeće Europske zelene stranke potvrdilo je da će u Europskom parlamentu dati potporu Rezoluciji protiv projekta istraživanja i eksploatacije fosilnih goriva u Jadranu. Prema riječima predsjednice ORaH-a Mirele Holy, rezoluciju su već potpisale četiri stranke zelenih, supodnositelji, iz Slovenije, Malte, Grčke i Italije.

Holy je istaknula da je Europska komisija upozorena na eksploatacije nafte i plina u Jadranu i podsjetila da se uz tu odluku hrvatske vlade nameće i pravno pitanje, tj. “poštivanje procedure uz projekt koji može imati utjecaj ne samo na okoliš već i na ekonomsku i socijalnu sigurnost.” Hrvatska, podsjetila je, uvozi više od 50 posto energije i ORaH je svjestan n situacije u kojoj se Hrvatska nalazi i ne inzistira samo na obnovljivim izvorima energije, poručivši da se njezina stranka “zalaže za realizaciju LNG terminala na Krku”.

Glede energetike, i Harms i Butikofer ističu da je to i sigurnosno pitanje, aludirajući na preveliku enegetsku ovisnost Europe od Rusije i posljedično tome prijetnju sigurnosti na kontinentu.

Govoreći o “ozelenjavanju naših gospodarstava”, sugovornici su izrazili uvjerenje da je to put stvaranju visokokvalitetnih “zelenih radnih mjesta” u cilju borbe protiv nezaposlenosti i u isto vrijeme borbe protiv klimatskih promjena i propadanja okoliša.

Europski Zeleni vjeruju da EU može imati velikih koristi od “ozelenjavanja ekonomija”, a ako ostane “zeleni predvodnik” svijeta EU će moći godišnje kreirati izvoz u vrijednosti dodatnih 25 milijardi eura, smanjiti do 2050. račune za energetiku za 350 milijardi eura godišnje i smanjiti ovisnost o uvozu energije i resursa kupljenih po nestabilnim cijenama.

Tijekom tri dana, sudionici konferencije će u Zagrebu raspravljati o cijelom nizu europskih politika gledano iz vizure Zelenih, posebice gospodarskoj politici pokretanja održivog gospodarstva, a poseban naglasak bit će na donošenju konkretnih prijedloga rješenja i predstavljanju ekonomske alternative “politici štednje” koja dominira europskom, ali i hrvatskom politikom.

Exit mobile version